Feyzioğlu’ndan koalisyon açıklaması

Bu haber 29 Haziran 2015 - 18:59 'de eklendi ve 728 kez görüntülendi.

feyzioglu651651654Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Muğla’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin hükümetsiz kalmaması için tüm siyasi partilerin ellerinden geleni en iyi şekilde yapmalarının gerektiğini söyledi.

Kadir Tamer

Muğla Barosu’na yeni katılan avukatların yemin töreni için Muğla’ya gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, gazetecilere açıklamada bulundu. Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde, 7 Haziran seçimlerinin ardından oluşturulacak koalisyon hükümeti hakkında konuşan Feyzioğlu, bu konuda siyasi partilere büyük görev düştüğünü söyledi.

Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamanın gerektiğini kaydeden Feyzioğlu, “Hükümet kurulabilmesi için tüm siyasi partilerin ellerinden geleni en ilkeli bir şekilde yapmalarında büyük bir fayda var. Çünkü dağ gibi sorunlar bekliyor. Bizde Barolar Birliği olarak kurulacak hükümetten parlamentoda neler beklediğimizi sıraladık. Dolayısıyla bir hükümetin kurulması lazım, ama bu hükümet Türkiye’nin temel sorunlarını çözecek bir hükümet olmalı ve milletin verdiği mesajı da doğru okumak doğru algılamak gerekiyor. Bir taraftan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin niçin böyle bir ciddi oy düşüşüne uğradığını diğer taraftan hangi partinin niçin yükseldiğini, partinin niçin yerinde kaldığını çoğunu taklit ederek bu mesajı doğru ve yerinde okunduğunu anlatacak şekilde bir koalisyona girilmesinde fayda var” dedi.

Koalisyon yanlış model değil

Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi açısından koalisyonların çok kötü bir şey olduğunu istikrarsızlık getirdiğinin ileri sürüldüğünü kaydeden Feyzioğlu, “Fakat dünyada koalisyonla yönetilen çok sayıda devlet var. Avrupa’da 20’ye yakın devlet var. Koalisyon daha doğrusu tek başına bir istikrarsızlık, yanlış bir model değildir. Bizim bu kültürü edinmemiz lazım. Bu noktada en önemlisi sade bakanlık paylaşımından ibaret bir koalisyon müzakeresinin yapılmayacağını umut ediyoruz. Bakanlık paylaşımı, koltuk paylaşımı en son noktadır. Ondan önce adalete ilişkin yaklaşım ne olacak, dış politikaya ilişkin hükümetin yaklaşımı ne olacaktır ve sosyal adalete ilişkin hükümetin yaklaşımı ne olacaktır? Bunu mutlaka açık ve net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Örneğin 2 kişi arasında bir sözleşme, kira sözleşmesi bile yaparken şartlarını belirliyorsunuz yani bir şey olmaz ilerde bu işi çözeriz dediğinizde mutlaka uyuşmazlık çıkıyor. Türkiye’yi yönetecek bir koalisyonu kurarken bazı şeyler yolda konuşulur, yolda anlaşılır dediğinizde o ileride daha büyük bir sorunla karşımıza çıkar” diye konuştu.

Sözlerim yanlış anlaşıldı  

7 Haziran Genel seçimlerinin ardından sosyal paylaşım twitter üzerinden CHP ile ilgili yaptığı bir açıklamanın yanlış anlaşıldığını belirten Feyizoğlu şunları söyledi:

“Bu seçimlerde maalesef Cumhuriyet Halk Partisi şartlara uygun olduğu halde arzu edilen oyu almamıştır. Bunun mutlaka muhasebesinin yapılması gerekir ve böyle bir tabloya koalisyon müzakeresine girilirken sağlam görünmesi lazım. Sayın Genel Başkanın kendi inisiyatifinde kurultayı toplayıp, kendi inisiyatifiyle yine kendine güvenoyu isteyerek sağlam bir kadroyla masaya oturmasında fayda vardır. Aksi takdirde kendi tabanlarını ikna edemezler ve bu çok yönlü siyasi partidir, sarsılmasına sebebiyet verirler. Fakat bu açıklamayı herkes duymak istediği yerden ya da göstermek istediği yerden gördü.  Elbette yine aynı şeyi söylüyorum çünkü kamuoyunda bakanlık almak adına her kişiyi verdiler şeklinde bir algı çıkması böyle olmasa bile yıpratıcı. İkna edici olma gücü fevkalade azalıyor olsa hükümet ortağı olacak partilerin kendi tabanlarını ikna etmeleri o arzu edilen koalisyonun kurulmasını ve yürümesini de mümkün hale getirir. Bunun için öncelikle partilerin kendi tabanlarını biz herhangi bir makam için değil Türkiye’nin üstün menfaatleri için biz bu hükümeti kuruyoruz demeleri gerekirdi. Dolayısıyla söylediğimde herhangi bir yanlışlık yok vatandaş olarak da bunu söylemeye hem hakkım var hem de vatandaşlık görevim var.”

Avukatlara sınav getirilmesi şart

Avukatlık kanunun Türkiye’de avukatların bağımsızlığını ve meslek alanlarını koruyacak şekilde değiştirilmesini istediklerini kaydeden Feyzioğlu, “Bir numaralı önceliğimizde avukatlık sınavının getirilmesini hem staja girişte, hem de stajdan çıkışta. Bunu yapmadığımız takdirde mesleğin devamı imkânsız hale geliyor. Ayrıca yargının HSK’nın yeniden yapılandırılarak bağımsız tarafsız güven verir adil yargılama yapılır hale getirilmesi lazım ve gerekçeli kararlarını ortaya koyar hale getirilmesi ve kararlarından dolayı sorumluluk üstlenir kılınması gerekiyor. Bununda formüllerini biz masaya koyduk, tartışmaya koyduk yani şunu asla kabul etmiyoruz. Muhalefetteyken bütün siyasi partiler yargının durumundan şikâyet ederler iktidara geldiklerinde sizin teminatınız benim arkadaşlar deyip işi değiştirmeye gerek yok derler. Biz kimsenin veya hiçbir şeyin teminatı olmasını kabul etmeyiz. Sistemin korunakta olmasını istiyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.