Fevzi Topuz, ön seçim ve atama

Bu haber 10 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.460 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ben Ören’de tatilde iken CHP’den Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldukları söylenen isimlerden 23. Dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz adaylığını resmen açıkladı.

Sağ olsun Bağlarbaşı Restoran’da Muğla Basınını adaylığını açıklamak üzere davet ettiği kahvaltıya beni de davet etmişti. Kendisine gelemeyeceğimi söyledim, ama kahvaltıya katılan arkadaşlarımdan birinin dediği gibi “ruhumuz oradaydı”…

Benim bildiğim Fevzi Topuz, böyle bir açıklamayı bir akşam yemeğinde yapardı, ama demek ki temkinli davranıyor. Para harcamak için “ön seçim sonucunu” bekliyor!

Ama Sayın Topuz ön seçime de karşı imiş! Beni şaşırttı…

Üstelik “atama” da gündemden düştü!

xx        xx        xx

CHP’den Büyük Şehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için adı geçenlerden 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel de adaylığını açıkladı. Gökbel ne basın kahvaltısı, ne de basın yemeği düzenledi.

Muğla ilk kez bir siyasinin adaylığını bir meydanda açıkladığına tanıklık etti.

Gökbel’in meydanda yığınlarla adaylığını açıkladığı etkinliği sonra ele alırız. Şu kadarını belirteyim, Gökbel arkadaşı Topuz’u birkaç adım geçti…

Geride adı geçen isim olarak sevgili dostum Muğla Barosu eski Başkanı Av. Ayla Kara, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, 22 ve 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan ile 22. Dönem Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün kaldı. Yeni isimler de çıkabilir. Çünkü hafta sonunda ön seçim kararı da çıktı…

Şimdi bu isimler adaylıklarını Fevzi Topuz’u geçerek mi, Musa Gökbel’i geçerek mi açıklayacaklar?

Ben Av. Ayla Kara’nın öyle bir yarışa gireceğini sanmıyorum. Çünkü atama olursa adaylığını sürdürür diye düşünüyordum. Dr. Ali Arslan’ın aday olacağına ise ihtimal vermiyorum. Aday olacak insan kalkıp Danışma Kurulu toplantısında “Yerel basından nefret ediyorum” demezdi!.. Veteriner Hekim Fahrettin Üstün gerçekten aday mı değil mi, adaysa ön seçime mi, “atamaya” mı aday onu da bilmiyoruz.

Bildiğimiz, kendisi de hep öyle dedi; Belediye Başkanı Osman Gürün aday olmaz, aday gösterilir!.. Sözünü unutup aday olmaya kalkarsa, işte ona bir şey diyemem…

xx        xx        xx

Gelelim Fevzi Topuz’a…

Sayın Topuz’un adaylığını açıkladığı basın kahvaltısı bazı gazetelere “Atamaya karşıyım”, bazı gazetelere de “Topuz ön seçim istiyor” başlığı ile yansıdı.

Düne kadar Ankara’da “atama” umudu ile dolaşanları ve onlardan birinin de Fevzi Topuz olduğunu biliyoruz.

Oysa kendisi Muğla’da “Parti üyeleri ile ön seçim” talebiyle yakılan Çoban Ateşi’nin dillendirilen ilk Büyük Şehir adayı idi. Geldiği nokta ilginç…

Sayın Topuz kahvaltıda yaptığı konuşmada, “Parti içindeki bazı arkadaşlarımız bu süre içerisinde resmi ön seçim olduğu zaman ‘Seçimlere az bir süre kalıyor. Bu süre içerisinde propaganda yapma zamanı daralıyor’ diye iddialar ortaya atıyorlar. Bu durum tamamen bazı olayları gizleme ve üstünü örtmeden başka bir şey değildir.” demiş.

Ardından da ağzındaki baklayı şöyle çıkarmış:

Mal defosuz ise, düzgünse pazarlamak kolaydır. Bu konuda benim bir kaygım yok. Bence resmi ön seçim olması sağlıklı olur.

Üzgünüm, CHP Partisi Meclisi Üyeleri Sayın Topuz ile aynı görüşte değiller! Üstelik üyelerle ön seçim yapılacak. Şimdi ne olacak?!!

xx        xx        xx

Ben Sayın Topuz’un açıklamasından aday adayları için de “defolu mallar” olduğuna dair sözüne takıldım. Açıklarsa onların kim olduğunu öğreniriz. Ama benim bildiğim “defolu” biri seçimden 6 ay önce “adayım” diye ortaya çıkmaz. Hem defosu nedeniyle yıpranmaktan korkmaz mı? Defolu biri kısa dönemi, Resmi Seçim Takvimine göre seçimden 45 gün önce adaylığı tercih etmez mi?

Sayın Topuzdefolu mal” değil, ama anladığım kadarıyla “atamaya karşıyım, ön seçimden yanayım” derken, yerel seçimden 45 gün önce hâkim nezaretinde DELEGELERLE resmi ön seçimi kastediyor.

Nitekim Nejat Altınsoy arkadaşım kendisine sormuş, O da “Evet, onu kastediyorum.” demiş. Şaşırdım…

Oysa Çoban Ateşi, herkes atama beklerken, atamayı ve Belediye Başkanı Osman Gürün’ün atanacağını kabullenmişken, “üyelerle ön seçim” için yakılmıştı.

Ve o zaman Çoban Ateşi’nin adayı Sayın Topuz’du. Demek ki artık değil!

Ben partisinin üyelerinin terazisinden kaçıp, belediye başkanlarının tasallutunda belirlenen delegelere sığınanların ve seçtiği delegelerden bile çekinip Ankara’nın himmetine sığınanların aday olmak sevdalarını ve “egolarını” anlayamıyorum…

xx        xx        xx

Sayın Topuz’un adaylığını açıkladığı basın kahvaltısındaki “Büyük Şehir” ile ilgili şu sözleri de oldukça dikkat çekici:

Sıkıntılı tarafları da var, iyi yönleri de var. İyi tarafı, planlamanın tek elden çıkacak olması ve bir bütünlük içinde hareket edilecek olması. Olumsuz tarafı ise hizmet anlamında bazı eksikler olabileceğini görüyorum. Aksaklıklar yaşanacak ve sıkıntılar artacak.

Bir aday adayı, daha aday olmadan mazeret üretmeye başlar “Aksaklıklar yaşanacak ve sıkıntılar artacak.” der mi?

Sen “çözüme” talip olmalısın! Çözümün yoksa aday olmazsın. Çözümün varsa şimdiden yakınmazsın!

xx        xx        xx

Sayın Topuz bir de şöyle demiş:

Özellikle turizmin çeşitlendirilmesi, köylerin çekim merkezi haline getirilmesi ve tarım politikasının yapılması lazım. Bütün bunlar için bir master planı yapılmalı.

Kim yapacak?

Ben sadece CHP’nin aday adaylarının değil, öteki partilerin adaylarının da Büyük Şehir Yasası’nı tam anlamıyla bildiğini ve göreve gelmeleri halinde neyi, kimle, nasıl yapacağının hazırlığını yaptığını sanmıyorum.

İstim arkadan gelsin…

Sanıyorum bazı aday adayları da şöyle düşünüyorlar: “Nasıl olsa Muğla’da CHP seçimi alır. Ben aday olayım yeter.

Nitekim Dr. Ali Arslan’da son Danışma Kurulu’nda yerel basına nefretini dile getirirken, “Aday proje üretmez. Parti üretir.” demiş. Hayret ki ne hayret… Ama ben dememiştir diye umuyorum…

Tam da “Benden sonra tufan” anlayışı!.. Kimsenin egosunu tatmin için Muğla’ya 5 yıl daha kaybettirme hakkı yok. Büyük Şehir Adayı yasayı bilmek zorunda ve iktidara rağmen nasıl hizmet üretebileceğinin hesaplarını yapmış olması lazım.

Yoksa sen her halinle ve halinde belediye başkanı olursun da, 5 yıl sonra Muğla’da CHP tarih olur!

Yanlış anlaşılmasın, bu sözlerim Sayın Topuz’a değil. Sözüm “Kazık diksek seçimi alırız” anlayışındakilere… Beyler egonuz için Muğla’ya zarar vermeyin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.