Fethiye’de yargılamalar başladı

Bu haber 13 Eylül 2014 - 13:18 'de eklendi ve 742 kez görüntülendi.

Fethiye’de 9 Mart Pazar günü Halkın Demokrasi Partisi (HDP)’nin açılışı öncesi binanın çevresini sararak taşlanması, HDP tabelasının indirilmesi ve HDP’li denilerek gece ve gündüz iki gün boyunca bazı iş yerlerinin taşlanması olaylarına karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınıp haklarında işlem yapılan 118 kişi hakkında çeşitli nedenlerle açılan davaların duruşmalarına başlandı.

Haber Merkezi

Fethiye’de Atatürk Caddesi 501. sokaktaki HDP ilçe teşkilatının 30 Mart seçimlerinden önce taşlanması ve tabelasının indirilmesi gece ve gündüzde bazı iş yerlerinin taşlanması olayına karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınıp tutuksuz yargılanması isteğiyle dava açılan H.M ve O.Y’nin yargılanmalarına Fethiye 2. Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı. Tutuksuz yargılanan şüpheliler H.M ve O.Y’nin yanı sıra iş yerleri taşlanan şahıslarında tanık olarak dinlendiği duruşmada olay günü yaşanan gerginlik tanıklar tarafından bir kez daha geniş şekilde anlatıldı. Şüpheliler H.M ve O.Y basit yaralama, bina içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hırsızlığı, görevi yaptırmamak için direnme, hakaret, kamu malına zarar verme, kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralamak, siyasi partiler ve meslek kuruluşlarına zarar verdikleri iddiasıyla açılan davada yargılanırlarken toplam 118 kişinin ayrı ayrı ve gruplar halinde istinat edilen suçlara göre açılan davalarda hakim karşısına çıkacakları da öğrenildi. H.M ve O.Y ‘nin yargılandığı duruşmada iş yeri sahibi V.A dinlenirken duruşmaya katılmayan bir kişi hakkında yakalama çıkartıldı. Duruşma diğer tanıkların dinlenmesi için ileri tarihe ertelendi.
Fethiye’de, 9 Mart 2014 Pazar günü HDP ilçe binasının açılacağını duyan yaklaşık 5 bin kişi partinin bulunduğu sokakta toplanarak protesto yapıp HDP tabelasını indirmişti. Gece ve gündüz çeşitli tahriklere kapılıp olaylara karışan 118 kişi hakkında iddianame hazırlandığı öğrenilmişti. 62 sayfalık iddianamede, 118 kişi hakkında, siyasi hakların kullanılmasını engellemek, toplantı yürüyüş kanununa muhalefet, polise mukavemet ve mala zarar vermek gibi suçlardan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile ayrı ayrı açılan davalara başlandı. Olayların ardından İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve HDP Fethiye Belediye Başkan Adayı Hasan Kal ile birlikte 12 kişi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.
Aralarında CHP Fethiye Eski İlçe Başkanı Emrah Doğu’nun da bulunduğu 118 kişi hakkında Fethiye 2. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davaların ilk duruşmalarının önümüzdeki günlerde devam edeceği öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.