Fethiye’de pos cihazı tefeciliği

Bu haber 24 Eylül 2013 - 9:52 'de eklendi ve 1.239 kez görüntülendi.

fethiyepos321341543213131Fethiye’de 4 yıldan bu yana pos tefeciliği suçu işleyerek yaklaşık 3 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri iddia edilen 18 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.
Haber Merkezi
Muğla Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Fethiye Kaçakçılık ve Organize suçlarla mücadele amirliği iş birliği ile pos tefeciliği suçu işleyerek son dört yılda 3 Milyon TL civarında haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla 8 işyerinden 18 şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.
İddialara göre, Fethiye’de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından yapılan istihbarı çalışmalarda bir grubun pos tefeciliği yaptığı bilgisine ulaştı. Bu bilgi üzerine çalışmalara başlayan ekipler ilçede kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve nakit paraya ihtiyacı olan kişilerin tespit eden, bu kişilere elden para vererek bankaların POS cihazları için belirlediği faiz oranlarının üstünde faiz uygulayan 18 kişilik suç örgütünü tespit etti. Yapılan çalışmalarda Fethiye’de faaliyet gösteren 8 ayrı iş yerinde 2009-2013 yılları arasında pos tefeciliği suçunu işleyerek 3 Milyon TL civarında haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıkarken, işyerlerindeki bazı pos cihazlarının amaç dışı kullanımından dolayı kullanıma kapatıldığı öğrenildi. Yaklaşık 9 ay süren çalışmaların ardından Fethiye’de pos tefeciliği suçu işledikleri iddia edilen 18 kişiye yönelik operasyon başlatıldı.
Operasyon kapsamında 19 adet değişik bankalara ait pos cihazı, 8 cilt değişik tarihlerdeki çekimlere ait slip çıktılarının üstüne yapıştırılmış olduğu fatura koçanı, 1 adet üzerinde değişik tarihlerdeki çekimlere ait bilgilerin bulunduğu not kağıdı, 4 sayfa kredi kartı hesap hareketleri dökümü, 1 adet çek ödeme tarih ve tutarlarının yazılı olduğu not kağıdı, İş yeri çalışanı veya sahibi olmayan 3 ayrı şahsa ait 2 adet nüfus cüzdanı, 1 adet sürücü belgesi fotokopisi, 12 adet emanet para makbuzu, 1 adet sim kart, 1 adet onaylanmamış kasa defteri, 6 adet suça konu ajanda, 3 adet boş senet, 2 adet senet, 10 adet kredi kartı, Çok sayıda pos slip çıktısı ele geçirildi.
Düzenlenen operasyonda 18 şüpheli yakalanarak haklarında adli işlem yapıldı.
POS TEFECİLİĞİ NEDİR?
İkrazatçılık yapmak üzere izin alınmadan, faiz veya her ne ad altında olursa olsun, bir ivaz karşılığı veya ipotek almak suretiyle ödünç para verme işlemlerinin yapılması veya bu işlerin meslek ittihaz edilmesi ve KHK uyarınca alınan ikrazatçılık izni iptal edildiği halde, ödünç para verme işlerine devam edilmesi eylemleri tefecilik olarak tanımlanmıştır.
Günümüz hayat şartlarında, ekonomik sıkıntı çeken bireylerin sıklıkla başvurduğu acil nakit ihtiyacını temin etme şekillerinden birisi de tefeci denen kimselere müracaattır. Yasaya uygun olarak kurulmuş kamu veya özel hukuk tüzel kişilerinden veya yasaya uygun faaliyet gösteren ikrazatçılardan her hangi bir sebeple para temin edemeyen kimseler; hiçbir prosedür gerektirmeyen ve daha da önemlisi yasal kuruluşlara nazaran para talebine çok hızlı cevap veren bu kimselere müracaat etmekte ve nihayet günün ekonomik koşullarının çok üstünde faiz oranları ile muhatap olarak para ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Son dönemde modern tefecilik olarak da adlandırılan pos tefeciliği suçunun yaygın hale geldiği gözlemlenmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.