Fethiye’de Kuva-yi Milliye toplantısı

Bu haber 30 Eylül 2013 - 9:40 'de eklendi ve 835 kez görüntülendi.

fethiyekuvaimilliye123154612316413213Fethiye Kuva-yı Milliye Milis Kuvvetler Komutanı Aliman Ağa (Ali Boğa) nın ölümünün 60. Yılı dolayısıyla “Fethiyeliler Kuva-yı Milliyeci dedelerini anıyor” toplantısı düzenlendi.
Haber Merkezi
Başta liseli gençler olmak üzere yoğun bir ilginin olduğu program mehter gösterisi ve şehitler için lokma dağıtımı ile başladı. Aliman Ağa’nın torunu ve aynı adı taşıyan Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın organize ettiği toplantıya, Fethiye Kaymakamı, Fethiye Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı, Muğla Milli Eğitim Müdürü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü, Tarım İl Müdürü, Ak Parti Muğla İl Başkanı, il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Organizasyon komitesi adına açılış konuşması yapan Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa; ismini taşımaktan onur duyduğu Kuva-yı Milliye Fethiye Milis Kuvvetler Komutanı dedesi Ali Boğa’yı anlatmanın kendisini aşacağını söyleyerek, onların emanetine sahip çıkmak, Kuva-yı Milliye ruhunu yaşamak ve yaşatmak için burada olduklarını vurguladı. 1071 de fethedilen Anadolu’nun tapusunun bir kez daha tescillendiği Kurtuluş Savaşı’nın büyük zorluklarla verildiğini, ülke kurmak ve korumanın büyük fedakarlıklar gerektirdiğini söyleyen Ali Boğa, Atatürk’ün ifadesiyle ‘’Türk Milleti geçmişini öğrendikçe çok daha büyük işler yapacaktır’ ve şimdi biz gençlerimizi cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 hedefine hazırlamak zorundayız dedi.
Ali Boğa konuşmasında şunları söyledi:
“Milletlerin tarihlerin önemli dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktaları o toplumun kaderindeki köşe taşlarıdır. Tıpkı Sultan Alparslan tarafından 1071’de Anadolu’nun fethedilmesi gibi. Tıpkı Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesi ve çağ açıp çağ kapması gibi. Ve tıpkı dünyanın tüm emperyalistlerine karşı aynı anda savaş veren Anadolu insanının 1923 yılında yeniden şahlanışı ve Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kuruşu gibi. Tarihinde gittiği her yere medeniyet, mutluluk, kardeşlik, eşitlik ve adalet götürmüş olan milletimiz bu insani hasletlerinden tüm ihanet ve kıymet bilmezliklere rağmen vazgeçmemiş ve vazgeçmeyecektir. Savaşın kartalı barışın güvercini olan al bayrağımızın gölgesinde her zaman herkese yer açmış ve o bayrak özgürlük, barış ve adaletin timsali olmaya devam etmiştir. Bu ülkeyi canları pahasına savunan ve namusuna, özgürlüğüne el sürdürtmeyen dedelerin torunları olan bizler Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 hedefine kilitlendik ve Türkiye’yi 2023 e kadar dünyanın en büyük on ekonomisi arasına sokmak için büyük bir gayretle çabalıyoruz. Bugünün gençlerinin her biri de kendini bir Fatih dehası ve duyarlılığında görüp, İstanbul’un fethinin 600. yılı olan 2053 yılına kilitlenmeli ve Türkiye’yi en büyük ilk 5 devlet arasına sokma hedefiyle benliğini ortaya koymalıdır.”
Toplantıda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Bayram Akça, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Ünal Türkeş ve araştırmacı gazeteci Ünal Şöhret Dirlik de birer konuşma yaparak Aliman Ağa’nın Kuva-yı Milliyedeki yeri ve Fethiye Kuva-yı Milliyesini anlattılar. Kuva-yı Milliyeci yakınlarıyla yapılan röportajların ve anıların da yer aldığı programda video gösterileri yapıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.