Fethiye’de deniz dibinden “El” bile çıktı « Hamle Gazetesi

Fethiye’de deniz dibinden “El” bile çıktı

Bu haber 12 Haziran 2014 - 0:10 'de eklendi ve 695 kez görüntülendi.

yetergariFethiye’de Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde Fethiye Körfezi’nde deniz dibi temizliği yapıldı. Deniz dibinde yaklaşık yarım saat dalış yapan dalgıçlar, bir maket elin yanı sıra plak, şarj aleti, alkol şişeleri, araç lastikleri ve değişik atıklar çıkardı.

Haber Merkezi
Fethiye Belediyesi Kültür merkezi önünde yapılan deniz dibi temizliği etkinliğini Muğla’nın Bodrum ilçesinde çekilecek deniz dibi kirliliğini mizahi dille ele alacak “Enough Gari”  (Yeter Gari) su altı temizlik hareketi ve bilinçlendirme ekibi ile birlikte yapıldı. Gönüllü dalgıçlar Faik Aslan, Pınar Yelkovan, Özer Özyılmaz, Yunus Karasaçlı ve Yasin Özkaraca denize atlayıp tam yarım saat boyunca deniz dibinde atık aradılar. Yaklaşık yarım metre balçığın içersinde denizden çıkartılan çöpler sergilendi. Yönetmen ve yapımcı Harun Özakıncı tarafından deniz dibi kirliliğinin ele alınacağı “Enough Gari”  (Yeter Gari)  adlı filmin adı bu çöplerle yazıldı. Fethiye Belediyesi Çevre Müdürlüğü, “Enough Gari”  (Yeter Gari) su altı temizlik hareketi, Ece Saray Marina ve Mermaid Diving iş birliği ile yapılan etkinliği kordon boyundan geçen turistlerde izlediler. Dalgıçlar Özer Özyılmaz ve Faik Aslan gönüllülük esnasına göre denize dalarak çevre haftasında deniz dibi temizliği yaptıklarını yine bildik atıkların çıktığını anlatarak “Ekmek yediğimiz denizimizi ne kadar koruyabildiğimizin bir kez daha farkına vardık. Denizden maket el çıkarttık. İlk anda kesilmiş bir el zannettik ve ürperdik. Araba lastiğinden bira şişelerine kadar çok atık var. Farkındalık yaratmak için yaptığımız dalışta denizin dibini en az yarım metre balçık olduğunu da söyleyebiliriz” dediler. Bu arada ekipten Elvan Ilgaz, yağların lavabolara atılmamasını geri dönüşüme kazandırılmasını Cem Ertuğ’da çevre bilinci hakkında yöre diliyle açıklamalarda bulundular.
FİLM HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILDI
Bodrum’da başlayıp Gökova’da tamamlanacak deniz dibi kirliliğini mizahi dille ele alacak film öncesinde, “Enough Gari”  (Yeter Gari) Sualtı Temizlik Hareketi’ grubu Fethiye’deki etkinlik sırasında tanıtımda yaptı.
Yönetmen ve yapımcı Harun Özakıncı, 2009 yılında çektiği “Hadigari Cumhur” ve 2011 yılındaki “Yürügari İbram” filmlerinin ardından deniz dibi kirliliğini mizahi bir dille ele alacak olan “Enough Gari”  (Yeter Gari) çekimlerine 15 Ekim’de başlayacak. Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi’nin sponsorluğunda, 7 ayda çekilmesi hedeflenen film, tekneyle Gökova’ya açılan deniz tutkunu bir grubun, dalış sırasında deniz dibinin çöplüğe döndüğünü fark etmeleri ve oltalarına balık yerine çöp takılmasıyla başlayan trajikomik olayları konu alacak.
TOPLANAN ÇÖPLER SERGİLENDİ
Geçmişte Bodrum’da yaşanan trajikomik olayların da konu edileceği 90 dakikalık sinema filmin çekimleri öncesinde, bu kez Fethiye körfezinde deniz dibi temizliği yapıldı. Sualtı Temizlik Hareketi üyeleri ve film ekibinin yaptığı deniz dibi temizlikleri sonunda toplanan tüm çöpler, Beşkaza meydanında sergilendi. Toplanan çöplerle “Enough Gari”  (Yeter Gari) yazıldı. Gökova koylarının tanınmasını sağlayan Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ölüm günü 13 Ekim’e kadar ‘Sualtı Temizlik Hareketi’ etkinliğinin süreceği, ardından filmin çekimlerine başlanacağı kaydedildi.
Yönetmen ve Yapımcı Harun Özakıncı, “Denizlerin kirlenmesine karşı dikkat çekmek amacıyla Sualtı Temizlik Hareketi ile birlikte deniz dibi temizliği yapıyoruz. Ekim ayında film için ‘motor’ diyene kadar Ege Denizi’nde ve Gökova Koylarında çöp toplamaya devam edeceğiz. Toplanan çöplerin hikâyesine filmde yer vereceğiz. Filmde de bu çöpleri kullanacağız. Bu filmin başrol oyuncusu çöp olacak. Denizlerimizin daha fazla kirlenmemesi için farkındalık yaratmak amacıyla böyle bir projeye başladık” dedi. Özakıncı, filmden sonra da dikkat çekmeye devam etmek amacıyla çöp konulu sokak tiyatrosu ve çöp kostümlü sokak defilesi gösterileri yapmayı planladıklarını belirtti. Filmin 2015’te vizyona gireceği kaydedildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.