Fethiye Körfezi Çamurdan Kurtuluyor

Bu haber 29 Ocak 2013 - 22:42 'de eklendi ve 1.066 kez görüntülendi.

fethiyekörfezcamur6521Fethiye Körfezine çamur dolmasına sebep olan dere yatakları ıslah ediliyor. Daha önce Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa tarafından defalarca gündeme getirilen Fethiye derelerinin ıslahı gerekliliği basında yer almış ve DSİ yetkililerini harekete geçirmişti. Özellikle Mut deresi başta olmak üzere dere yataklarından akan çamur Fethiye Körfezinin dolmasına sebep oluyordu.
Haber Merkezi
DSİ’nin geçen Eylül ayında yaptığı ihale süreci tamamlandı ve Mut Deresi Islahı projesi başlatıldı. İlgili firma şantiyesini kurarak iş makinalarını bölgeye gönderdi. Dere ıslahında kullanılacak taşların kullanımıyla ilgili izin belgeleri biter bitmez ıslah çalışması başlayacak.
Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, prosedürlerin bir an önce bitirilerek işe başlanması ve gerekirse projenin zamanından önce bitirilmesi gerektiğini söyledi. Bir kaç gündür Fethiye Körfezine akan zeytinyağı atıklarının bu konunun ne kadar acil olduğunu bir kez daha ortaya çıkardığını söyleyen Boğa, “Derelerin ıslahı projesi bizim için çok önemlidir. Gerekirse bu proje hızlandırılarak 100. Yıla yetiştirilmeli ve artık Fethiye Körfezi temizlenmelidir” dedi.
Derelerin ıslah edilmeden Körfezde yapılacak bir temizliğin de kalıcı bir sonuç getirmeyeceğini ifade eden Boğa, “Öncelikli işimiz derelerin ıslahı olmalıdır. Sonra da el birliği ile körfezi temizleyeceğiz. İşte o zaman Fethiye’nin güzelliği net bir şekilde ortaya çıkacak. Başta turizm olmak üzere bölgeye çok ciddi bir katkısı olacak” dedi.
Bu çalışmalar bittiğinde kuruvazier gemi yanaşma yerlerinin de gerçekleştirileceğini sözlerine ekleyen Boğa, ilgililerin ve işi yapacak firmanın ellerinden geleni yaparak bir an önce projeyi tamamlamalarının hayati önem taşıdığını söyledi.
Bu doğanın hepimizin olduğuna vurgu yapan Ali Boğa, “Başka Fethiye ve Fethiye körfezi yok, burada hep beraber yaşıyoruz. Çocuklarımıza daha güzel bir çevre bırakmak adına sera üretimi yapan tesisler başta olmak üzere bölgede yaşayan herkesin duyarlı olması gerekiyor. Boş zirai ilaç torbaları ve kimyasal atıkların derelere atılmaması gerekiyor. Hatta vatandaşların bu gibi durumlarda ilgililere haber vermesi gerekiyor. Bu bir vatandaşlık görevidir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.