Fethiye ilçe kongresine iptal kararı

Bu haber 05 Aralık 2014 - 0:27 'de eklendi ve 539 kez görüntülendi.

fethiyeeeeFethiye İlçe Seçim Kurulu, yapılan itiraz üzerine geçtiğimiz hafta gerçekleşen Fethiye İlçe Başkanlığı kongresini iptal etti.

Haber Merkezi

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan AK Parti Fethiye İlçe Kongresi, Gençlik Kolları eski Başkanı Rasih Küçükaydın’ın Fethiye İlçe Seçim Kuruluna yaptığı başvuru üzerine iptal edildi.
Geçtiğimiz hafta sonunda Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi salonunda yapılan ve Ak Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Muğla Milletvekili Ali Boğa, il Başkanı Nihat Öztürk ve çok sayıda delegenin de katıldığı kongrede tek liste ile gidilen seçimde mevcut başkan diş hekimi Abdülkadir Sarıhan güven tazeleyip yeniden başkanlığa seçildi. Seçimin ardından Gençlik Kolları eski Başkanı Rasih Küçükaydın, Fethiye İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurarak bazı gerekçeler sıralayıp kongrenin iptal edilmesi gerektiğini istedi.

Fethiye İlçe Seçim Kurulu Başkanı Özen Yakar ve İlçe Seçim Kurulu Müdürü Osman Kaya başvuru dilekçesini ve itirazı değerlendirip yapılan kongrenin iptali yönünde karar verdiler.
İptal kararı ise şu nedenlerden oluştu:

“Fethiye İlçe Seçim Kurulu Başkanı Özen Yakar ve İlçe Seçim Kurulu müdürü Osman Kaya’nın iptal kararında tüzüğe göre kongrenin liste yöntemi ile seçime girildiği buna göre tüzüğün 63/5 maddesine göre listenin soyadı sırasına göre yapılması gerektiği bu açıdan itirazın kabul edildiği, ayrıca ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilen parti delege listesinde Abdülkadir Sarıhan olarak mevcut olup divan kurulunca kesinleştirilen ve sandık kuruluna sunulan oy pusulasının usule uygun düzenlenmediği ve delege listesinde olmayan Kadir Sarıhan isimli kişinin ilgili partinin hem ilçe başkanlığına hem de yönetim kurulu asil üyeliğine ve il delegeliğine seçildiği anlaşılmış bu yönden itirazının kabulü gerektiği anlaşılmakla talebin kısmen kabul kısmen reddine 29 Kasım 2014 cumartesi günü yapılan Ak Partinin Fethiye İlçe kongresinin yenilenmesine kongrenin yeni tarihinin 17 Ocak 2015 cumartesi günü saat 11.00’de yapılmasına çoğunluğun sağlanmadığı takdirde saat aynı kalmakla 18 Ocak 2015 Pazar günü yapılmasına kongre yerinin ilgili parti yetkililerince belirlenerek bir hafta önce seçim kurulu başkanlığın bildirilmesine karar verildi.”

Sarıhan karara itiraz etti 

Ak Parti Fethiye İlçe başkanı Kadir Sarıhan, Fethiye İlçe Seçim Kurulunun kongre iptal kararına İl Seçim Kurulu’na başvurarak itirazda bulundu. Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Sarıhan yaptığı açıklamada “Muğla İl Seçim Kurulu başkanlığına itirazımızı yaptık. Konu YSK’ya taşınacak. Hukukçularımız konuyu inceledi. İddia edilen ve iptal gerekçesi sayılan hiçbir maddenin hukuki geçerliliğinin olmadığı düşünülüyor. Konu genel merkezimizin hukukçuları tarafından yüksek seçim kuruluna götürülüyor. En fazla iddia ettikleri oy pusulasında ismimin yanlış yazılması hususu. İtirazı ve itirazın karşı taraf lehine yapılması iptal gerekçesi sayılması tamamen yanlış ve hukuk dışıdır. Çünkü benim ismim kimlikte Kadir Sarıhan’dır. Ve oy pusulasında da doğru basılmıştır. Bu kişiler Kadir Sarıhan diye birisinin olmadığını, Abdülkadir olması gerektiğini iddia etmektedirler. Kimlikteki ismim resmen Kadir Sarıhan’dır. İptal gerekçesindeki 2. hususta Ak Parti tüzüğüne göre yanlışlık yapıldı diye atfedilen madde ve üzerinde iptal kararı olan madde tüzük maddesi değil, Ak parti iç yönetmelik maddesidir. Dolayısıyla hukuki bir bağlayıcılığı yoktur. Ak Parti iç yönetmeliğidir verilen kararda da bize göre iptali gerektirmez. Ayrıca iptal istenen dilekçe aynı gün verilip aynı gün iptal kararı çıkması Türkiye’de bir ilk sayılabilir. Biz iptal kararının iptal edileceğini düşünüyoruz” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.