Fethiye Bu Defa İl Oluyor Galiba…

Bu haber 23 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 4.855 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 memurhaber.com”un haberine bakılırsa Fethiye sonunda muradına eriyor.

Haber muhtemelen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı da sevindirmiştir.

Fethiye nihayet il oluyor.

Habere acaba Başkan Saatcı’nın dışında kimler sevinmiştir?

Hasan Özyer mi?

Nurettin Demir mi?

Ömer Süha Aldan mı?

Eğer haberi gördülerse Milaslılar üzülmüşlerdir ama…

Sökeliler de üzülmüşlerdir. Çünkü listede Aydın’dan Denizli var…

 

xx            xx            xx

memurhaber.com” sitesindeki habere göre Türkiye Haritası tamamen değişiyor.

Ülkemizin il sayısı artık 119 oluyor.

İçinde Fethiye’nin de olduğu 38 ilçenin, yakın zamanda OHAL kapsamında çıkarılacak KHK ile il yapılacağı iddia ediliyor. Listede il olması gündemden hiç düşmeyen Alanya, Fethiye, Nazilli, Akhisar ve Bandırma da var.

İnsanın inanası gelmiyor. İddia eden de belli değil

Zevk için hırsızlık yapmak gibi her türlü manyaklık var. Acaba “İl oluyorsunuz” deyip ilçeleri boş umutlandırmak gibi bir manyaklık ta var mı?

Bence bu defa olabilir. Hayır “manyaklık” değil… Fethiye il olabilir diyorum…

Adı güçlendirilmiş cumhurbaşkanlığı filan, her ne olursa “Başkanlık” sistemine geçilmesi halinde yeni bir idari yapılanmaya gidilecektir.

 

xx            xx            xx

OHAL kapsamında çıkarılacak bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye‘nin il sayısının 119‘a çıkacağı iddia ediliyor.

Yapılması beklenen yeni düzenleme ile il statüsüne katılacak olan ilçelerin listesi şöyle:

Çorlu (Tekirdağ), Alanya (Antalya), Şebinkarahisar (Giresun), Beypazarı (Ankara), Manavgat (Antalya), Şereflikoçhisar (Ankara), Bandırma (Balıkesir), Anamur (Mersin), Akhisar (Manisa), Develi (Kayseri), Elbistan (Kahramanmaraş), Edremit (Balıkesir), Turhal (Tokat), Zile (Tokat), Niksar (Tokat), Polatlı (Ankara), Ereğli (Zonguldak), Erciş (Van), Gebze (Kocaeli), Erbaa (Tokat), İnegöl (Bursa), Ergani (Diyarbakır), İskenderun (Hatay), Ereğli (Konya), Midyat (Mardin), Fethiye (Muğla), Malazgirt (Muş), Nazilli (Aydın), Siverek (Şanlıurfa), Lüleburgaz (Kırklareli), Tarsus (Mersin), Kahta (Adıyaman), Kozan (Adana), Suşehri (Sivas), Sungurlu (Çorum), Yüksekova (Hakkari), Cizre (Şırnak).

Bu kadar çok ilçenin il yapılacak olması akıllara Anayasa değiştirilirken “Seçim Kanunu” değişikliğini de getiriyor.

Acaba “Dar Bölge Seçim Sistemi” mi geliyor?

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

memurhaber.com” ciddi haber sitelerinden biri.

Haberin kaynağını açıklamamışlar, ama asparagas olduğunu da sanmıyorum.

 

xx            xx            xx

Mevcut seçim sistemi devam edecekse, Fethiye’nin il yapılması zor derim. Çünkü mevcut seçim sistemi ile Fethiye’nin il olması ile iktidar partisinin milletvekili sayısı artacak gibi görünmüyor.

Varsayalım Muğla bölündü ve 3 milletvekili Muğla’ya, 3 milletvekili de Fethiye’ye verildi ve seçime gidildi. O seçimde Muğla’nın 3 milletvekili CHP’nin olurken, Fethiye’nin 3 milletvekilinden 1’i de CHP’nin olur!

Genel seçimlerin VIII. döneminde Muğla 5 vekilden 4’ünü DP’den (Demokrat Parti) 1’ini de CHP’den çıkarırken, IX. döneminde 6 vekilden 5’i yine DP’den ve 1’i CHP’den seçilmiştir.

  1. dönemde 6 vekilin, XI. dönemde 7 vekilin tamamı DP’den seçilirken, XII. ve XIII. dönemlerde 5 vekilin 3’ü AP’den (Adalet Partisi), XV. dönemde 5 vekilin 2’si AP’den, 2’si CHP’den ve 1’i DP’den seçildi. XVII. dönemde 4 vekilden 2’si Anavatan’dan, 1’i Halkçı Parti’den (HP),1’i Milliyetçi Demokrasi Partisi’nden (MDP); XVIII. dönemde 5 vekilden 2’si Anavatan’dan,1’i DYP’den (Doğru Yol Partisi), 2’si CHP’den ve XIX. 5 vekilden 1’i Anavatan’dan, 3’ü DYP’den ve 1’i de SHP’den (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) seçilmiştir…

Eğer AK Parti Muğla’da milletvekili sayısını arttırmak istiyorsa Muğla’yı böleceğine teşkilatları adam etsin, Muğla profiline ve beklentisine uygun adaylar çıkarsın daha başarılı olur…

 

xx            xx            xx

Peki Fethiye il olmalı mı?

Bu soruyu kime sorduysam şu yanıtı aldım:

Eğer Muğla Büyükşehir statüsünden çıkıp eski haline dönecekse, Fethiye hemen il olsun.

Bu noktada sorulacak soru belli; Fethiye il olursa Muğla Büyükşehir statüsünden çıkar mı?

Çıkar…

Çünkü o zaman Muğla’nın nüfusu ciddi oranda düşüyor. Bilindiği gibi bir ilin veya bir bölümünün büyük şehir olabilmesi için 800 bini geçen bir nüfusa sahip olması gerekiyor.

Biliyorum, şimdi “Fethiye il olursa Osman Gürün’ün belediye başkanlığı biter mi?” diye soranlar da olacaktır!

Bu soruyu Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ta sorun demeyeceğim. Umutlanmayın da… Bir geçiş sureci olacaktır. En azından ilk yerel seçime kadar başkanlığı sürecektir sanırım… Herhalde Başkan Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e “Sen kalk ben oturacağım” diyemeyecektir…

 

xx            xx            xx

Fethiye’nin il olması halinde Muğla’nın Büyükşehir statüsü kalkacaktır kalkmasına da Fethiye il olmalı mı?

Bence olmalı…

Siz hiç Muğla dışında bir FethiyelininMuğlalı” olduğunu gördünüz, duydunuz mu?

Elbette istisnaları vardır, ama Fethiyeli her zaman kendisini Muğla’dan ayrı tutmuştur. Biz de hırlı değiliz tabi. Allah geçinden versin, Hak’ın rahmetine kavuştuğunda il merkezinde toprağa verilecek olan Muğla eski milletvekillerinden Tufan Doğu’ya uzun yıllar “Fethiyeli Tufan” demişizdir!

Bir de Antik dönemde Çine Çayı ile Dalaman Çayı arasında kalan bölge “Karya”dır. Ötesi Likya

Menteşe Beyliği döneminde de 14’ncü yüzyıl başlarında Karya sınırlarından ibarettir.

Fethiye Siyaseten de il olmalıdır.

Senelerce Muğla’nın kaderi sağda da solda da Fethiye ile Milas’ın anlaşmaları sonunda belirlenmiştir. Milletvekilleri ağırlıklı olarak bu iki ilçemizden çıkmıştır.

Muğla’nın bu “Sakarın altı, Sakarın üstü” denklemini Fethiye’den Seydikemer’in ilçe çıkması, Bodrum nüfusunun Milas’ı ve Fethiye’yi geçmesi de bozamadı…

Fethiye il olunca belki il merkezi milletvekili çıkarır!

 

xx            xx            xx

Aslına bakarsanız Fethiye’nin il olmasının önünde siyaseten de bir engel yok.

Siz bakmayın benim yukarıda “Fethiye il olursa CHP Muğla’nın 3 milletvekilliğin 3’ünü ve Fethiye’nin 3 milletvekilliğinin 1’ini kazanır” dediğime…

Ben bunu derken Fethiye’nin Seydikemer’le veya Dalaman’ın da katılımıyla “il” olacağı öngörüsünden hareket ediyorum. Bu konuya kafa, çene yoranların büyük bölümünün de aynı düşündüğünü sanıyorum.

Ancak bu böyle olmayacaktır.

Muhtemelen Fethiye iline Muğla’dan Seydikemer ile Dalaman ilçeleri katılırken, Antalya’dan Kaş, Kale (Demre), Kumluca, Kemer ve Finike ilçeleri de katılacaktır.

Tabi o zaman il merkezi Fethiye mi, Kumluca veya Kale mi olur bilemem…

Bildiğim bir şey var o da Antalya’nın ilçeleri Kaş, Kale (Demre), Kumluca ve Finike’de AK Parti’nin, Kemer’de MHP’nin birinci parti çıkmış olması…

Hal böyle olunca il olan Fethiye’de CHP’nin 1 milletvekili çıkarması kolay olmayacaktır…

 

xx            xx            xx

Görünen o ki Fethiye bu defa il oluyor galiba…

Herkese hayırlı olsun.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 23 Kasım 2016 / 02:08

İl , Şehir ,Kent .. İnsanların yerleşik yaşadığı belli kurumların devlet teşeküllerinin hizmet verdiği gelirler ve kültürel paylaşımların gerçek bir zaman ve güncel çalışmaların birlikte olduğu yaşam hapishaneleri .( doğa ve tabiat,la bütünleşmeyi engellediği için ) zincire bağladığı yaşam merkezleri ..
Fethiye olaki il olmazsa 2019 seçim beyennamemde Fethiye,yi il olması için tüm çalışmayı yapacağım .Büyükşehir statüsünüde kaybetmeden .Muğla Merkez ile Antalya il hududunda Fethiye mahalle ve beldeleri Muğlaya uzaklığı 220 – 280 km uzaklıkta ..Kültür ve coğrafi özgünlükleride Fethiye kendi özgün yaşamına devam ediyor ..
Dedem Mehmet Tayyar Karamanoğlu 1936 -1942 yılları arasında Fettiye Kamu Devlet Hazinesi Avukatı .. o dönemde babam Hüseyin Karamanoğlu Göcek,teki Krom Madeni ( Fransız Şirketi ) Tamirci makinist dökümcü oalrak meslek dlalında çalışıyor .Merhum Sıtkı Koçman Maden Mühendisi olarak aynı şirkette görev yapıyor ..
Dedem Osmanlı Dönemi Köyceğiz,de Mutasarrıf Tanzimattan önceki sancak bey görevi nahiye md. ) görevini yaparken Saraya yazı gönderiyor Denizli yolu açılma çalışmaları başlaması için .başlaması için ..söyledikten 85 yıl sonra Denizli yolu açılıyor ..daha sonra Balkan savaşı 1.ci dünya savaşı kurtuluş savaşına kadar cephede kalıyor gazi olarak ünvanılandırılıyor.Savaş sonrası ticaret hayatı maden ve ticaret ile uğraşıyor ..
Şehirlerimizin kalkınmasında etnik mezhep görüş ayrılığı olmadan yüzbinlerce insan aynı coğrafyayı paylaşıyorlar .Fethiye il olsun Marmaris il olsun Bodrum il olsun avrupa standart ve normlarının üstüne çıkmalıyız il sayısı 119 değil tüm ilçelerimiz il olsa önemli konu başarıya gitmek yarım yüzyılda nereden nereye gelindi .60,lı yıllar ,70,li yıllar çok zorlu yıllardı ..şimdi belki her şey bol çok fakat bunun kıymetini bilmiyoruz ..yeniden bir Türkiye Kuracak imkanları hiç uğruna başlayan hiç uğruna devam eden terör yutuyor ..İnşanlarımız ,ASKERLERİMİZ ŞEHİT OLUYOR GAZİ OLUYOR ETNİK MEZHEP GÖRÜŞ AYRILIKLARI BIRAKILSIN DOĞUDA 37 YIL ÖNCE ASKERLİK GÖREVİMİ İFA ETTİM TERÖR BELASINI ÜLKEMİZDEN DEFETMELİYİZ ..
Sanırım çok uzun oldu eğer yayınlanamazsa sizde aneknot olarak kalsın saygılarımı sunarım ..Müşteba Karamanoğlu …

MUHAMMET TOKAT 23 Kasım 2016 / 08:53

SAYIN ÖZGÜR, DEDİĞİNİZ DOĞRU O ZAMAN TÜM TÜRKİYENİN COĞRAFYASI DEĞİŞECEKTİR. ANCAK, BİZ ŞU ANDA MUĞLA BÜYÜKŞEHİR İKEN ÖDEDİĞİMİZ %100 ARTTIRMALI EMLAK VERGİLERİNİ GERİ ALABİLİCEKMİYİZ. BÜYÜKŞEHİR YASASI İLE YAPILAN BİR SÜRÜ YATIRIM YAPILAN PERSONEL ALIMI NASIL OLACAK TABİ BUNLAR MUAMMA ANCAK SİZ YAZINIZDA FETHİYE İL OLACAK DEMİŞSİNİZ AMA BANA GÖRE BURDA İL OLMASI GEREKEN YER BODRUM YARIMADASIDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Muzaffer atici 25 Mayıs 2017 / 09:29

Insalllah olur da buyuk sehir düser yaa maffettiler .halki büyuk sehirin kerindan çok zarari var .esnafa zarar verdiler .bide gecmis söyle oldu böyle oldu dediler .zarar veriyolar resmen..