Fethiye Ankara’ya çıkartma yapmaya hazırlanıyor… « Hamle Gazetesi

Fethiye Ankara’ya çıkartma yapmaya hazırlanıyor…

Bu haber 07 Ağustos 2019 - 0:25 'de eklendi ve 1.522 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ben bir gazeteci olarak ta bu “Büyükşehir Belediyesi’ni” artık anlamakta güçlük çekiyorum. Kaç gündür Fethiye Körfezi Üzeri‘nden “değdi mi değmedi mi” tartışması yapıyoruz. Ne değdiği ne değmediği var, bir kör dövüşüdür gidiyor. Olan Muğla‘ya oluyor. Hemen her konuda “kaybedilen zamana” ve “kaynak israfına” yazık…

Örnek; Bodrum Yarımadası‘nda neredeyse her gün patlayan İçme Suyu İsale Hattı… Burada Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün haklı, DSİ ve dolayısıyla AK Parti iktidarı haksız.

Örnek; Fethiye Körfezi… Burada her iki tarafında haklı ve haksız oldukları konular var. Başkan Gürün Arıtma Tesisi‘nde haksız, iktidar Fethiye Körfezi‘nde haksız… Tarım alanlarının ilaçlanmasında ise her iki tarafta “yapabileceklerini” yapmayarak haksız durumdalar…

Geçtiğimiz günlerde Eğitim Araştırma Hastanesi‘nin yağmur suyu almasında da karşılıklı suçlamalara tanık olduk. O olayda Milletvekili Mürsel Albanhaklı” iken “haksız” duruma düşmüştü… Milletvekili Alban dün o konuda basın toplantısı yaptı. Bayramdan sonra paylaşırız…

xx      xx      xx

Fethiye Körfezi ile ilgili tam bir “bilgi kirliliği” yaşanıyor. Bu konuda Valilik ve AK Parti çevreleri sınıfta kaldı diyebiliriz. Başkan Gürün çevreleri “algı operasyonu” yaratmakta oldukça başarılı oldular. “Arıtna tesisi” neredeyse “körfez kirliliği hasırı” altında kalmak üzere!

Yapın kardeşim.. Her iki tarafta görevini yapsın.. Çalış‘a “Buradan denize girilmez” tabelası çakılmadan Hükümet körfezde temizliği başlatmalı… Büyükşehir Belediyesi‘de arıtmasının kapasitesini hemen yükseltmeye başlamalı. Yoksa o tabela yine çakılır!

Beni asıl şaşırtan ise MUSKİ çalışanları.. Özellikle MUSKİ Genel Müdür Vekili Baki Ülgen‘in genel sekreteri veya Özel Kalem Müdürü Hatice Gül Yılmaz müthiş… Hafta başında Yılmaz, ortalıkta dolaşan raporlardan birini paylaşıp, “Yanlış bilgiler insanları yanlış davranışlara sürükler.. Bilginin en doğrusunu bulana dek aramaya devam edin.. Kulaktan dolmayın, araştırın, okuyun öğrenin, sevgiler” dedi.

Medeni insanlar gibi tartıştık. Ama havalar sıcak, ondan mı bilmiyorum bir heyecanlı, bir agresif olanlar var. Ki bugünlerde beni gazetemiz yönetimine “tehditkar” şikayette bulunanlar bile çıkıyor. Beni tehdit etsen ne olacak? Anlayışla karşılıyoruz. Gerçi ben Hayati Nizamoğlu‘nun yerinde olsam Özcan Özgür‘ü işten atarım, ama… Neyse sayın Yılmaz ile sonunda (ilk kez bir belediyeci ile) anlaştık…

xx      xx      xx

Muğla Valiliği‘nin yaptığı açıklamanın ardından, hafta sonundan beri internette “Gazi Üniversitesi’nden Körfez Raporu Videosu….” ve “7 Pofesörden ‘Fethiye Körfezi’ raporu” dolaşıyor. Fethiye toplantısında da o Gazi Üniversitesi raporu açıklandı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nde labaratuvar yok mu?

Sayın Yılmaz da önceki gün o raporlardan ilkini paylaşmıştı. Altına şöyle yazdım:

Valilik, MUSKİ’ye arıtma tesisinin kapasitesini arttır diyor… MUSKİ bundan kaçamaz… Ancak Arıtma Tesisinin kapasitesini arttırması Körfezi temizlemez… Sadece kanalizasyon şebekesini kirletici olmaktan çıkarır ve bir an önce yapılmalıdır… ALG patlaması ‘tarımsal ilaçtan’ kaynaklanıyor iddiası da komik… O Murt Deresinin kaynağı tarım alanları ve seralar mıdır? O derenin tarım ilacı atığı taşıyabilmesi için yağmur yağması gerekir, ki tarım ilacı atığı yağmur olmadan dereye taşınamaz… Yani Arıtma Tesisi alg patlamasına neden olmuştur… Ancak bu Devletin de körfezi temizleme görevinden kaçma bahanesi olmamalıdır… Herkes işini yapsın…

Bunu ben o raporların altına bir kaç yerde yazdım. Yanıt veren olmadı…

xx      xx      xx

O paylaşımın altına, benim ardımdan sayfanın takipçsi olmalı; İsmail OkanHerkes işine geldiği gibi açıklıyor, atıksu arıtma tesisi yetersız diye kimse bir şey söylemiyor Hatice” diye yazınca Hatice Gül Yılmaz Şu an gerçekleşen bir basın açıklaması daha var. Sayın vekilimiz Süleyman Girgin ve Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca’nın yaptığı. İzlemek ve takip etmekte yarar var.” diye karşılık verdi.

Ben de altına “Ben izledim. Tatmin edici değil. Kamuoyu resmi açıklamaya bakar. Valilik RESMİ yazılı açıklama yaptı. Dediydi koduydu ile olmuyor… Başkan Gürün resmi yazılı açıklama yapmalı. Üniversitemizin labaratuvarları orada. Yaptırırsın tahlilleri koyarsın hepimizin önüne..” diye yazdım.

Aslında gerek Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, gerekse Milletvekili Süleyman Girgin o gün önemli açıklamalar yaptı. Turizm zarar görmesin diye sustuğunu belirten Başkan Karaca, “Sayın bakan sayın milletvekilimize körfezin temizlenmesi noktasında söz verdiyse hep beraber bunun arkasında duralım. Fethiye Belediyesi olarak da bütçemiz dahilinde ne yapmamız gerekiyorsa biz Fethiye için hazırız. Farklı siyasi partiler ve STK’larımız ile birlikte Ankara’ya çıkarma yapacağız. Gerekirse Cumhurbaşkanı ile görüşürüz” dedi…

xx      xx      xx

Canlı yayını izlerken Milletvekili Girgin için “Mecliste kapalı, yoksa soru önergesi verirdi” diyordum, meğer bir yıl önce vermiş… Turizm ile birlikte korumanın önemine değindikten sonra şöyle anlattı:

Bizler gerek Turizm, gerek Çevre ve Şehircilik, gerek Ulaşım Bakanlığına körfezle ilgili durumları ilettik. Tututanakları burada. 5 Kasım 2018’de soru önergesi vermişiz. Önergede; ‘Fethiye limanının çevresel etkenler ve limana akan derelerin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle oluşan dip çamuru, deniz trafiğini etkilemektedir. Temizliğin gerçekleşmesi için belirlenen bir ihale tarihi var mıdır? Bu konuda acilen müdahale etmenizi sizlerden istirham ediyoruz’ demişiz. Çevre ve Şehircilik Bakanı’na bu konuyu iletmişiz. ‘Murt deresinin ıslah çalışmaları yapılmış olsa da, dereden gelen alüvyonlar ve atıkların bertarafı için etkin bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Çevre ve deniz kirliliğinin önlenmesi Fethiye’miz için önem arz etmektedir. Acilen buna müdahale edelim’ demişiz.

O gün Girgin‘in Bakana söylediğini vurguladığı gibi Çalış‘a “Buradan denize girilmez” tabelası çakıldı mı Fethiye‘de biter, turizmde biter… Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca‘nın ve Milletvekili Girgin‘in önergesinin ardında durmalıyız…

xx      xx      xx

Farkındaysanız açıklamaların içinde “Çalış Arıtma Tesisi” yok… Sayın Hatice Gül Yılmaz ile tartışmaya devam ettik… OÜniversite hocalarının (bilirkişiler) yaptığı tespit ve açıklamalar, Arıtma tesisinin çıkış suyunun Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından anlık izleniyor olması, Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere yapılan basın açıklamaları, Arıtma tesisimizin kapasite artışı ile ilgili geldiğimiz olumlu süreçler vs. gözler önündeyken neye ve ne için inanılmıyor? Doğruyu bulana kadar tüm bilgiler sorgulanmalıdır elbette. Lütfen bunları da sorgulayın, saygılar” diye devam etti.

Milletvekili Girgin‘de Fethiye‘de o “anlık izlemelerin” verilerinin açıklanmasını istedi.

Bakanlık veya Valilik bunu açıklamalıdır…

Sayın Yılmaz bir de “Tespit raporundan küçük bir bölüm” sundu.. Ben “Böyle olmaz… Başı yok, sonu yok… Bu tespitleri ne zaman, kim veya kimler yapmış… Bu tespitler neden yapılmış?” diye sormaya kalktım, meğer O hazırlıklıymış, hemen çalışmanın kapağını paylaştı. Yine Ankara‘dan bir çalılmaydı ve en altta “Haziran 2017 ANKARA” ibaresi yeralmaktaydı. Beni bir gülmek aldı tabi…

xx      xx      xx

Sayın YılmazMedeni tartışmamızın” sonunda “Son olarak; takdirinizle 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi olarak kurulduk. Sayın Başkanımızın talimatıyla devraldığımız tüm altyapı tesisleri incelemeye alındı ve ihtiyaçlar tespit edildi. Fethiye AAT’de de kapasite artışı ile ilgili fizibilite çalışmaları yapıldı (2015) ve 3 Haziran 2016 da proje ihalesi sözleşmesi imzalandı.” diyerek şöyle devam etti:

Bakanlık onay işlemleri dahil 26 Aralık 2017 tarihinde projelendirme süreci tamamlandı. 21 Kasım 2017’de çevre ve şehircilik bakanlığı tabiat varlıklarını koruma kurulu genel müdürlüğüne hibe başvurusu yapıldı. Olumlu değerlendirilen ve ihale aşamasına gelen başvurumuz 14 Ağustos 2018 tarihinde KHK ile alınan tasarruf tedbirleri genelgesi uyarınca iptal edildi. Fakat Sayın Başkanımızın ivedilikle yapılması talimatı ve Genel Müdürümüzün oluru ile Dünya Bankası kredi kapsamına alınması sağlandı. Gelinen nokta; Dünya Bankası prosedürleri gereğince yakın bir zamanda ihalesi gerçekleşecektir. Kurumumuz (MBB-MUSKİ) üstüne düşeni yapmaya devam ediyor, umuyorum diğer resmi kurumlarda aynı hassasiyetle gereken çalışmaları biran önce yapar.

Not; böylece bilgilendirme misyonumu tamamlamış bulunmaktayım. Saygılarımla

xx      xx      xx

Ben de sayın Hatice Gül Yılmaz ‘a teşekkür ederek, “Şu sizin yaptığınız açıklamayı MBŞB Basın Halkla İlşkiler elemanları sizin gibi laf kalabalığı yapmadan, dallandırıp budaklandırmadan tarım ilacını karıştırmadan, algı operasyonu yapmaya kalkışmadan Başkan Gürün’ün ağzından veya MUSKİ Vekil Genel Müdürü tarafından açıklasaydı, ortalıkta ne o VALİLİK açıklaması ne de öteki açıklamalar yorumlar olurdu. Tekrar teşekkür ederim. Belediyemizi yönetenlerin sizden öğrenecekleri var… Saygılar. Başarılar.” diye nokta koydum.

Ah ortak akıl, ah senkronizasyon…

———————————–                                                               ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: “Hiç Kimseye Acınızı Göstermeyin. Çünkü ateşinize kimin odun atacağını bilemezsiniz.” Alıntı…

ÇİVİ

Milletvekili Süleyman Girgin, “Bayram da Muğla 10 milyon turist beklemekte…” dedi. Arkadaşım “Tırizmciler duymasın” dedi.

Beni Bi Gülmek aldı:)))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Salih Gezer 07 Ağustos 2019 / 13:02

Diyelim ki arıtma kirlilik yaratmıyor. O zaman Osman Gürün niye yatırım yapmak için uğraşıyor anlayamıyorum.

Reşat Öztepe 07 Ağustos 2019 / 13:09

Gocuman; Yazınızı okudum; Zaten siz de olmasanız Tüm Muğla ilinde olup biteni öğrenemeyeceğiz (Belediye anlamında BB).Maşallah Muğla BB Çiçek park ve bahçeler mevsimsel çiçekleri dikiyor sıuuyor, kuruyanını yerine de yenilerini dikiyor. Amma şu Bölge trafiğinin ordaki AKILLI Amma ÇOK AKILLI Kavak ne olacak. Sabah saat 0’30-09’30- Akşam da saat 17’30 dan 19’30 a kadar Bu Çok AKILLI Kavşağın durumunu bir gün evet bir güncük tam yetkili bir bürokrat bakıp da rapor edip konuyu neden yükseklere götürmez. sevgi ve saygı

ahmet kutengin 07 Ağustos 2019 / 14:13

Sayın Özcan Hocam ..Fethiye Körfezi gibi Aynı sorunlar ile Marmaris’te muzdarip..MUSKİ,BŞB ve Cumhurbaşkanına bizde bildirdik..TIK YOK..Bu gidişle Marmariş’te de ”Burada Denize girilmez” Tabelası olursa şaşırtıcı olmaz…..MÇD

özcan özgür 07 Ağustos 2019 / 15:55

İletinizi gördüm. İlgileneceğim.