Fazla kişilik ihlali sosyal medyada « Hamle Gazetesi

Fazla kişilik ihlali sosyal medyada

Bu haber 12 Aralık 2018 - 0:10 'de eklendi ve 460 kez görüntülendi.

Milas’ta ‘İnsan Hakları ve Sosyal Medya’ konulu bir konferans veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Sosyal Yapı ve Değişme Anabilim Dalı Dr. Öğretim Görevlisi Ünal Bozyer, en fazla kişilik hakkı ihlallerinin sosyal medyada yaşandığını ve bu ihlallerin şeref ve haysiyete yönelik olduğunu belirtti.

Muhittin Direk

Milas Kaymakamlığı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla “İnsan Hakları ve Sosyal Medya” konusunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Sosyal Yapı ve Değişme Anabilim Dalı Dr. Öğretim Görevlisi Ünal Bozyer’in katılımıyla seminer düzenledi.

Milas Belediye Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen seminere; Milas Kaymakamı Yazı İşleri Müdürü Refik Koçi, Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Rıza Kozak, Milas Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Ahmet Trabzon, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, AK Parti Milas Belediye Başkan Aday Adayı Barış Saylak, Milas Kent Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günlük, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansa insan haklarının ne olduğunu ve insan haklarının tarihsel gelişimini anlatarak başlayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Sosyal Yapı ve Değişme Anabilim Dalı Dr. Öğretim Görevlisi Ünal Bozyer, en fazla kişilik hakkı ihlallerinin sosyal medyada yaşandığını ve bu ihlallerin şeref ve haysiyete yönelik olduğunu belirtti.

Aslında tüm haklar ve özgürlüklerin değerlendirmesini insanlık önce kendi vicdanında, kendi denetiminde yapmaktadır. İnsanın kendi vicdanı aslında kendi polisidir, kendi bekçisidir. Eğer o vicdan kendisinde varsa, bunca düzenlemelere ihtiyaç kalmayacaktır.” diyerek açıklamalarda bulunan Bozyer, sosyal medyanın hem büyük bir avantaj hem de dezavantaj yarattığına işaret ederek şunları kaydetti:

Sosyal medya, hem avantaj hem de dezavantaj taşıyor. Sosyal medya hesapları üzerinden, kitlelere çok kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Önceden, binlerce liralarla yapılan iletişim işleri artık çok ucuz meblağlarla sosyal medya üzerinden yapılabiliyor. İnsanlar, çok kolay sosyal medya üzerinden örgütlenebiliyor. Buna, en son olarak Fransa’da yaşanan ‘Sarı Yelekliler’ olayını örnek gösterebiliriz. İnsanlar dünya üzerinde örgütlendi ve birçok protesto eylemleri gerçekleşti. Ama aynı zamanda, sosyal medya hele ki özellikle çocuklar için büyük bir sorun oluşturuyor.”

Sosyal medya kullanan çocukların, birçok hak ihlali durumuyla karşı karşıya kalabildiklerine vurgu yaparak, aileleri bu konuda uyaran Bozyer, “Sosyal medya, çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor. Sosyal medyayı kullanan çocuklar, bazı kötü niyetli insanlar tarafından suiistimal edilebilir ve hak ihlaline maruz kalabilir. Ya da sosyal medya kullanan çocuklar, arkadaşlarının fotolarını şaka amaçlı sayfalarında paylaşabilir. Özel hayat işte tam da burada devreye giriyor. Onay olmadan ve habersiz atılan özel fotoğraflar, bir suç teşkil ediyor. Bu konuda çocuklarımızı uyarmalıyız. Kişi istemedikçe, özel fotoğraflarını paylaşmamamız gerekiyor. Kişinin hakları korunmalıdır. Sosyal medya üzerinden hiçbir verinin silinemeyeceği de unutulmamalıdır. Ben 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor ve kişilik haklarının saygı duyulduğu ve insan haklarının ihlal edilmediği günler diliyorum.” dedi.

Konferans, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül takdimiyle tamamlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.