Fahri Kaplan şiirleri hakkında konuştu « Hamle Gazetesi

Fahri Kaplan şiirleri hakkında konuştu

Bu haber 06 Aralık 2017 - 0:28 'de eklendi ve 888 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Fahri Kaplan, geçtiğimiz ay yayınlanan Aynadaki Akşam adlı şiir kitabındaki şiirleri hakkında konuştu ve konferanstan sonra kitabını imzaladı.

Metin Karakoç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Fahri Kaplan, geçtiğimiz ay yayınlanan Aynadaki Akşam adlı şiir kitabındaki şiirleri hakkında konuştu ve konferanstan sonra kitabını imzaladı.

Metinbilim Enstitüsü Derneği ve Metinbilim Topluluğu’nun düzenlediği “Aşk Olsun Yeter, Söz Bahanesi” başlıklı söyleşi ve imza gününde Arş. Gör. Fahri Kaplan, şiir anlayışı hakkında konuştu.

İlk şiir kitabı “Aynadaki Akşam”, geçtiğimiz aylarda Şiiri Özlüyorum Kitaplığı’ndan yayımlanan Fahri Kaplan, ağırlıklı olarak ilk kitabından şiir örnekleri etrafında şiirinin arka planından, beslendiği kaynaklardan, şiiri besleyen aşktan ve hüzünden bahsetti.

Şeyh Gâlib’den Yahya Kemal’e ve Sezen Aksu’ya beslendiği ve etkilendiği şair ve sanatçıları da konuşmasında sık sık anan şair, Sezen Aksu’nun: “Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir” sözündeki gibi acıdan/hüzünden geçmeyen şiirlerin çoğu kez eksik kaldığını; aşkın ve hüznün şiiri beslediğini, kişiyi arındırdığını belirtti.

Aynadaki Akşam’daki 6 bölümün kendine has yapısı hakkında ayrı ayrı yorumlarda bulunan şair, kitabın “Bir” ile başlayıp “Bir” ile bittiğine yani insanın hayatı gibi “Bir” olandan yine “Bir” olana yolculuk olarak okunabileceğine dikkat çekti.

Kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Fahri Kaplan, şiirindeki hüznün ümitsizliğe götüren değil ümitle beraber olan, insanın içini güzelleştiren ve hayata yenilerek bakmasını sağlayan bir hüzün olduğuna dikkat çekti.

Fahri Kaplan; şiirinden örnekler okuyarak aşkın hâllerine, denizin ilham ve huzur verici berraklığına, eski zamanların aşk ve güzellik iklimine dair şiiri etrafında değerlendirmelerde bulunduğu etkinliğin sonrasında kitabını okurlar için imzaladı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şehit Polis Yaşar Özlem Amfi’sinde gerçekleşen söyleşi sonunda Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci ve Prof. Dr. Namık Açıkgöz tarafından Fahri Kaplan’a teşekkür belgesi ve çiçek verildi.

Aynadaki Akşam

Fahri Kaplan’ın ilk şiir kitabı Aynadaki Akşam, 6 bölümdeki 66 şiirden oluşuyor. Bir, Kırık Câm, Turkuaz, Mumun Şarkısı, Gazeller, Birden Bire başlıklarını taşıyan bölümler, hüzünle kanatlanan lirizmi, denizin mavisinde tadılan ilhamın hazzını, kadim şiirin güzellik ve aşk iklimine duyulan özlemin içli ifadesini sunan birer aşk kadehi hâline geliyor.

“İçim kırık bir kadeh / Aşk sızıyor” mısralarıyla şiirine taşan aşkı dile getiren şair, bu aşkın hüzünle beslenip şiiri doğurmasını ve ilk kitabıyla ulaştığı hayâli de şu mısralarla aksettiriyor: “Çok şiir biriktirdim / Bu da demek ki çok hüzün // Hayâlimdi bir şâir olmak belki de / Yoksa dile geleceği yok sözün.”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.