Ezber Bozma – İcat Çıkarma

Bu haber 13 Aralık 2015 - 23:25 'de eklendi ve 1.084 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Bilim kurgu alanında ilk ve en önemli yazarlardan Jules Verne, 1828-1905 yılları arasında yaşamasına rağmen uzay, hava araçları, denizaltı gibi kavramları detaylarına kadar kullanmış, Ay’ın Çevresinde Seyahat, Dünyanın Merkezine Seyahat ve Denizler Altında Yirmi Bin Fersah gibi romanlar yazmıştır. Romanlarda işlediği Ay’a yolculuk gerçekleşmeden neredeyse 100 yıl önce bu konularda fikir yürütmesiyle bilim camiasına ilham kaynağı olmuştur.

Çocukluğumuzda TRT’nin yayınladığı meşhur dizi Uzay Yolu, 1999 yılında nasıl bir yaşamın bizi beklediğini gösteriyordu. 2000 yılı ile birlikte milenyum heyecanı da yaşandı. Daha yakın tarihte 21 Aralık 2012’de Maya takvimine göre kıyametin kopacağı, yalnız Şirince’nin etkilenmeyeceği haberleri heyecan ve telaşa yol açtı.
İki kutuplu dünyanın hüküm sürdüğü yıllarda Sovyetler Birliğinin dağılacağını öngören siyasetçiler vardı. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal sık sık 21. yy Türklerin asrı olacak derdi. Gelecekle ilgili öngörüleri çeşitlendirmek, çeşitli kaynaklardan zenginleştirmek mümkündür ama hepsine yer verebilmek bu köşenin sınırlarını fazlasıyla aşar. Örneklerini sunduğum öngörülerden bir kısmının gerçekleştiğine şahit olduk, gerçekleşmeyenler içinse gülümsedik. Bazı öngörülerin önyargıları kırdığı, insanlık tarihine önemli katkılar sağladığını biliyoruz.
Galileo dünya dönüyor, dünya yuvarlaktır dediğinde dönemin ezberini bozduğu için engizisyon mahkemesinde yargılanmıştı. Bu türden örnekleri de çoğaltmak mümkündür. Yaşamımızda, çevremizde farkına vardığımız ya da varmadığımız pek çok ezberlerimiz var. Bazılarımız tarihteki örneklerinde olduğu gibi ezberlerin bozulmasından rahatsız olurlar ve hemen yeni icat çıkarma, eski köye yeni adet getirme diyerek tepki verirler.
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da toplanan Bilişim 2015 kurultayında bu konular da tartışılmış. Kurultaya bildiriyle katılan Sabah Gazetesi yazarlarından Dr. Şeref Oğuz sunumunda ezberlerin bozulmasını engelleyen bariyerlere değinmiş ve bu engelleri ortadan kaldırmak için çözüm önerileri sunmuş. Ezberleri bozmak için yeni bir düşünce iklimine ve yeni bir öyküye ihtiyaç olduğunu ileri süren Dr. Şeref Oğuz, tespit ettiği 10 engeli şu şekilde sıralamış;
1. Farklı olandan korkuyoruz. 2. Bize benzemeyeni sevmiyoruz. 3. İşbölümü yapma kültürümüz yok; rakiple çalışma yapmıyoruz, kuyusunu kayıyoruz. 4. Akıl yerine kurnazlıkla hareket etmeyi tercih ediyoruz. 5. Sabır yerine telaş gösteriyoruz. 6. Merak yerine biat kültürünü geliştirmişiz. 7. Bilgi yerine kanaat geliştiriyoruz. 8.Özgünlük yerine taklide yönelmek daha çok işimize geliyor. 9.Kazan – Kazan ilişkisi kurmak yerine, Kazan – Kaybet ilişkisi tesis etmeyi tercih ediyoruz. 10. İlişkilerde Ödül yerine Cezayı ön plana çıkarıyoruz.
Çözüm önerileri de şöyle; 1. Kültür değişimiyle diğer değişimler tetiklenebilir. 2. Merakı kamçılamalıyız. 3. İhtiyaçlar envanteri çıkarmak şart, eğer gerekiyorsa “İcat çıkarın!”. 4. Farklılıkları çeşitlendirmek kaçınılmaz. 5. Uzmanı değil, tutkuyu işe alın. 6. Hata bir hak olarak tanımlanmalı, bunun yanı sıra vazgeçmemek gerekli. 7. Sabret, sabret, sabret. 8. Başarısızlığı yönetmede başarılı olmalıyız. 9. Fikri yargılamayın; o fikre katkı getirecekseniz konuşun yoksa susun. 10.Ödüle ortak olunmalı ve nihayet tümü için geçerli olmak üzere: 11.Dua edin!..
Bazılarına katılmayabilirsiniz ama ilginç tespitler olduğunu kabul etmemiz gerekir. Bu tespitleri toplumsal alana da bireysel alana da uygulayabilirsiniz. Değişim için, ezber bozmak için neden olmasın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.