Eyvallah… « Hamle Gazetesi

Eyvallah…

Bu haber 03 Ocak 2018 - 0:37 'de eklendi ve 1.289 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Her insanın değerlerini, değerlendirmelerini ve tercihlerini ifade eden ve günlük yaşamda sıkça kullandığı kelimeler, kavramlar vardır. “Eyvallah” da sevdiğim, birçok kez farklı anlamda kullandığım ve farklı duygularımı ifade edebildiğim bir kelime.

“Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” nidasına “eyvallah” diye karşılık veren insan, şahsi iradesinin ötesinde bir küllî iradenin tecellisiyle kendini bu dünyada buldu. Bu dünyada olmayı kendisi seçmediği gibi anne-babasından başlayarak hayatında olan birçok şeyi de kendisi seçmedi. Sadece kabullendi ve rıza gösterdi kendisine verilene.

Adına ister inanç, ister teslimiyet deyin; hayır bilinen şeyde şer, şer bilinen şeyde hayır olabileceği inancıyla her durumda “eyvallah” diyebilmek, her şeyi “eyvallah” ile karşılayabilmek ne güzeldir.

Yükseklerden inene, uzaklardan gelene “eyvallah” diyebilmek, bir selamı “eyvallah” ile almak ne güzeldir.

Hızır gibi yetişeni, “oh beee” dedirten haberi, dosttan gelen desteği “eyvallah” ile karşılayabilmek ne güzeldir.

Her şey insan için… Hayatta başa gelen her şeyi “eyvallah” ile karşılayabilmek ne güzeldir.

Oysa “eyvallah” diyebilmek herkes için o kadar kolay değildir.  “Eyvallah” diyebilmek için olmak, olgunlaşmak, hamken pişmek lazım. Egoları, hırsları ve kinleri yenebilmek lazım.

Egoları, hırsları, kinleri, yalan dolanları olanlar; makamı, unvanı ile var olanlar; oturduğu koltukların ve giydiği yüksek topukların büyüttüğü insanlar nasıl “eyvallah” diyebilsin?

“Eyvah” diyenler hiç “eyvallah” diyebilir mi?

Eyvallah” diyen, acıların ve kayıpların insanı olgunlaştırdığını, bu mücadelenin insana yaşama sevinci verdiğini; yaşamak için de olgunlaşmak gerektiğini bilir. “Eyvallah” diyen, hayatın kurbanı değil, öğrencisi olduğunun farkındadır.

Onun için “ah” değil, “eyvallah” der, ucuz planların ötesinde bir kaderin varlığına inananlar.

Kaybetmekten korkanlar “eyvah” der, her sonu bir başlangıç bilenler ise “eyvallah”…

Yıkıcı duygularının esiri olanlar “eyvah” der; gönül diliyle konuşanlar ise “eyvallah”…

Makamı, unvanı, parası ve yalanlarıyla var olanlar “eyvah” der; bilgisi, görgüsü, yetenekleri ve değerleriyle var olanlar ise “eyvallah”…

Geçip giden yılın son günlerinde, tatil fırsatını da değerlendirerek; geçen yıllara, yaşadıklarıma ve  elimde olanlara bakıp bir muhasebe yaptım. Zihnimde biriken sorulara cevaplar aradım. Hayallerimi, umutlarımı ve planlarımı önüme koyup hesap-kitap yaptım.

Gördüm ki, bu günlere hesap-kitap yaparak gelmemişim. Elbette hayallerim ve planlarım var, ama öyle hesap-kitap yaparak da olmuyor her şey.

Anladım ki, aslında bütün planların ötesinde bir plan ve kader var. Hayata bu kabulleniş ile başlayan; duyguları, ihtiyaçları, hayalleri olan ve gelecek planları yapan insan ancak bu yüce takdirin gölgesinde eğlenebiliyor.

Ve bir kez daha gördüm ki, olan ya da olmayan, kazanılan ya da kaybedilen, kalan ya da giden her ne varsa bu plan ve kaderin bir neticesi. İnanan ve hayatı kalp, ruh ve akıl üçgeninde yaşayan her insan; yaşamı ve olayları bu çerçevede değerlendirmeli.

Yeni umutlar, hayaller ve planlar ile yeni bir yıla adım attığımız şu günlerde, hayata yine “eyvallah” penceresinden bakma kararı aldım.

Bir yola çıkarken “Bize yoldaş olur musun?” diyene “eyvallah” dediğim gibi “yeter artık” diyene de “eyvallah”… Hüzne, kedere de “eyvallah”; sevince, neşeye de “eyvallah”…

Dost olana da “eyvallah”, dost görünen sahtekârlara da “eyvallah”… Çelme takıp düşürene de “eyvallah”, elimden tutup kaldırana da “eyvallah”…

Elinden uçup gidene de “eyvallah”, gözlerini kapatıp ellerimi semaya açtığımda avuçlarıma düşene de “eyvallah”… Verilene de “eyvallah”, emanet bildiğimin elimden alınmasına da “eyvallah”…

Sözün özü: Bazen dertler, kederler, bazen yokluk, bazen hastalıklar incitecek bizi; elini kalbinin üzerine koy ve bir “eyvallah” çek.

Bazen de kabalaşan, duygusuzlaşan, hırslarına yenilen, değerlerini satılığa çıkaran insanlar incitecek. Durma, elini alnına götür ve bir “eyvallah” çek.

Sağlık ve huzurla nice güzel yıllara inşallah…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.