“Eyvah Nilhıdır geri döndü”

Bu haber 16 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.374 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce küçük bir düzeltme.  Dünkü Hilmi Giresun ile ilgili yazıma Cihan Şahin adlı okurum tepki vermiş. “Siz orada mıydınız?” diye sorup, Giresun’un söylemediklerini yazdığımı söylemiş.  Evet, ben oradaydım, ama Giresun’un yanında değildim! Konuşması da bir metne dayalı idi. O metin basına dağıtıldı. Cihan bey sizin duymadıklarınız orada yazıyordu!..

xx        xx        xx

Bu günlerde yerel seçimler öncesi en hareketli parti CHPCHP’yi biraz da partinin Genel Merkezi’nde adayların parti üyelerinin katılımıyla ön seçimle belirleneceği yönündeki kararı hareketlendirdi. CHP’deki bu hareketlilik, bizim de son günlerde hemen her gün CHP’deki gelişmeleri ele almamıza neden oluyor.

Ama yeni gelişmelere bakılırsa, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni de yeniden bu köşede konuk etmeye başlayacağız.

xx        xx        xx

MHP’de ne olup bitiyor pek belli değil. Belli olan tek şey var, o da Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın MHP’den aday olmayacağı. Bu durumu bir başka yazımda ele alırız. MHP’nin Muğla’da durağanlığı sürürken, bu ayın başında Adalet ve Kalkınma Partisi’nde yeni bir hareketlenme başladı.

En azından 6 Eylül Cumartesi günü yapılan İl Danışma Kurulu’nda hareketlenmenin ipucu verildi. 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır uzun zaman sonra bu danışma kurulunda ortaya çıktı.

CHP’de 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel için “Eyvah Musa Gökbel geri döndü” pankartı açıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde de “Eyvah Mehmet Nilhıdır Geri döndü” pankartı açılırsa şaşırmamak lazım…

xx        xx        xx

Bu günlerde herkes Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla’da büyük şehir belediye başkanı ve ilçeler belediye başkanı adaylarını merak ediyor.

Adı geçen çok… Ama şu ana kadar Muğla Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ın dışında “adayım” diye ortaya çıkan olmadı.

Bir de eski Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu var. Fethiye’nin damadı olan Kurtulmuşlu emekli olur olmaz geldi Muğla il merkezinde bir homofise yerleşti.

Mestan Yayman gerek Kavaklıdere Kaymakamlığı ve gerekse Muğla Vali Yardımcılığı sırasında köylülerle ve köy muhtarları ile kurmuş olduğu ilişkiye güveniyor.

Mustafa Kurtulmuşlu da aynı tabandan ve orman teşkilatından güç alıyor.

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde eski Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu Muğla’ya gelinceye kadar gündemde eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile eski Muğla (şimdi Samsun) Valisi Hüseyin Aksoy gündemde idi.

Nedense Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla’daki teşkilatlarında bu iki isme sıcak bakılmadı.

Tabi Hüseyin Aksoyadayım” veya “değilim” demedi, ama Ertuğrul Günay her vesile ile Muğla’dan adaylığı düşünmediğini açıkladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi çevrelerinde ise en çok dillendirilen ve benimsenen iki isimden birisi Muğla eski milletvekillerinden Hasan Özyer olurken, diğeri de son genel seçimde üçüncü sıra milletvekili adayı olan Hayati Nizamoğlu oldu.

Bu iki isminde kendilerinin adaylığa pek sıcak bakmadıkları görüldü.

xx        xx        xx

Tabi Adalet ve Kalkınma Partisi’nde pek öyle adaylığa sıcak bakmanın da anlamı yok!

Çünkü partinin neyi, ne zaman, nasıl yapacağı belli değil… Yoksa fanatik Adalet Partililiği, Demokrat Partililiği ile bilinen Diş Doktoru Seyfi Terzibaşıoğlu’nun kuruluşunda yer almadığı Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili olacağı kimin aklına gelirdi…

Sen Muğla’da neyi, ne kadar düşünürsen düşün. Önemli olan Ankara’nın ne düşündüğü!

O nedenle Muğla’da kim ne derse desin Ankara’dan Ertuğrul Günay da, Hüseyin Aksoy da, Hayati Nizamoğlu da çıkabilir. Kesin olan bir şey var, o da Ankara’dan Hasan Özyer’in çıkmayacağı. Bunun nedenini bütün Adalet ve Kalkınma Partililer biliyor.

Ankara’dan çıkabilecek bir isim daha var. Sakın kimse aklına Behçet Saatcı’yı getirmesin. O isim de olsa olsa Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon olur…

xx        xx        xx

Bütün bu isimlerin yanında bir ihtimal daha var; 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır… Ama bu ihtimal oldukça yüksek bir ihtimal…

Doğrusu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla Büyük Şehir adayı arayışlarında bu isim benim aklıma hiç gelmemişti. Adalet ve Kalkınma Partililerin aklına gelmiş miydi bilmiyorum.

6 Eylül Cumartesi günü yapılan İl Danışma Kurulu’nun ardından aklıma düştü.

Mehmet Nilhıdır kaç yıl aradan sonra, İl Sağlık Genel Sekreter Yardımcılığı görevi ile bürokrasiye dönmüşken Muğla Belediyesi G. M. K. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Danışma Kurulu’nda ortaya çıktı.

Çıktı mı, çıkarıldı mı? Bu sorunun yanıtı da önemli…

xx        xx        xx

Çıktı ise, 2015’te milletvekili seçimi var. Yeniden milletvekili adaylığına hazırlanıyor diyebiliriz. Ama bence çıkarıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Danışma Kurullarında her zaman Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden ikisi bir arada veya en azından birisi yer almıştır. İlk kez bu Danışma’da ikisi de yoktu, ama iki eski milletvekilleri Dr. Mehmet Nilhıdır ve Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu oradaydı… Hem de her ikisi de Nilhıdır’ın il başkanlığında il yönetim kurulu üyeleri olan eski İl Başkanı Av. Gültekin Akça ve yeni İl Başkanı Nihat Öztürk ile birlikte yan yana… Adresi belli bir yerlere sanki mesaj verilmiş…

En önemli mesaj da “İşte Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı Dr. Mehmet Nilhıdır’dır.” olabilir.

xx        xx        xx

Kim bilir bakarsınız ilginç bir tesadüf ortaya çıkabilir. CHP’de ön seçim var. Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün aday olur da sandıktan çıkarsa, Dr. Mehmet Nilhıdır da aday gösterilirse iki ezeli dost karşı karşıya gelir.

Ki il başkanlığı ve milletvekilliği sırasında Sayın Nilhıdır hep “Bizim Belediye başkanımız ile sorunumuz yok” demiştir. Sayın Gürün de son yerel ve genel seçimlerde kahve toplantılarında Sayın Nilhıdır’dan hep övgüyle söz etmiştir.

Ne diyeyim, ilginç bir seçim yaşayabiliriz…

xx        xx        xx

Bu arada ben bu yazıyı kaleme alırken, Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ın vali yardımcısı olarak tayininin çıktığı ve kendisine yapılan telkin veya baskı ile adaylıktan çekildiği haberi geldi.

Bu ilginç konuyu da sonra ele alırız.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.