Ey halkım Alo 184

Bu haber 20 Ağustos 2015 - 22:56 'de eklendi ve 914 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Maskesi beyaz vicdanı kara olmamak lazım…

Her şeyi gütmeyle olmaz. Son günlerde siyasi etik ve ahlak ne kadar önemli ise; mesleki etik ve mesleki ahlakta önemli…

Vicdan hayatın lokomotifi.

Vicdan olmadan hiç bir şey olmaz…

Temel değerlerle yüceltilmiş ve bezenmiş bir toplumda fire olamaz.

Bizler biraz large bir toplumuz. Kurallara uymayıp “adam sende ne olacak ki” tavrıyla hareket ediyoruz.

Bu tavrımız yüzünden sistem aksamakta ve sistemin en mağduru vatandaş olmakta.

Neden bir Avrupalı gibi sistem, raylının dişlileri gibi işlemez ki? Bunu sormak deşmek lazım.

Bizim toplumsal yaşamda, herşey tıkır tıkır işlemiyor. Yarım yamalak. Adam sendecilikle dişlinin çarkları ağır ve aksak dönmekte.

Birde bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın tavrı ise ayrı bir tavır.

Bu toplumda, eksik ve güdük olan şeyler var.

Toplumsal yaşamı regüle eder iken sadece yasa ve yönetmelikler tek başına da yetmiyor…

Gözlemleyince, toplumumuzda eksik olan, gelişmiş toplumlarda insan yaşamını kolaylaştırmak için uyguladığı bir sistem otokontrol yöntemidir ve bizim   nasiplenemediğimiz bir sistemdir.

Otokontrol yöntemi uygulayan toplumlara bir bakın, dünyanın en gelişmiş ve en kültürlü toplumlarıdır.

Otokontrolu birey bazlı düşünür isek, özdenetim demektir. Fakat ben başka bir boyutu ile yani toplumsal işlevselliği ve yaşamı düzenleyen rolü ile ilgilenmekteyim.

İnsanlık yaşamını düzenlemek için çok önemli bir misyonu var. Yasaların uygulanması ve mevzuatın uygunluk çerçevesinde işlemelerini sağlamak adına, çok önemli. Yasaların var olan insan yaşamını koruyup kollayan yönüyle uygulanmasının ve uygulamanın yaşamda işlevsel olmasını sağlamalıyız. Bizler bu sistemi bireylere anlatabilirz. Toplumsal yaşamın düzenli işlemesine katkı sunabilir.

Gelişmiş ülkelerde insanlar yasaların ne denli kararlı uygulandığını bilirler. Bu yüzden sistemde aksayan, mevzuata uymayanları şikayet ettiklerinde, bunun toplumsal düzenli yaşam için ve de kendilerinin de bu işlerden zarar görmeyeceklerini bildikleri için, topluma ve milletine yararlı işler yaptıklarını ve bu otokontrol sistemi ile hizmetlerde aksama meydana gelmeden toplumsal yaşamın düzenli olacağını bilirler.

Bizim güzel ülkemizde böylesi bir sistemi uygulayabilecek bireylerin olmadığı düşünülüyor olabilir. Fakat bu algıyı kırmak ve sistemin bireyler tarafından etkin uygulanması için yasaların çok daha etkin uygulanabilir şekilde insanlara güven vermesi gereklidir.

Bu sistemi toplum olarak uygulayabilmek için, en küçük ferdimizden en büyük insanımıza kadar bu bilinci yerleştirmek insan yaşamı için çok ama çok önemlidir.

Otokontrol sistemi hayatın tüm alanlarında olmalıdır.

Sağlık hizmetleri çok önemli ve burada devletin çok önemli rolleri mevcuttur. Gelişmekte olan ülkelerde devlet dolaylı ve doğrudan üretici rolü oynadığını bilmekteyiz. Fakat gelişmiş olan ülkelerde devlet sadece düzenleyici rolü oynamaktadır. Özel sektörün payını kamuya eşit olduğu bir sitemde, Sağlık Bakanlığı’mız düzenleyici rolünü yapmaya çalışmaktadır ve devletin bir çok fonksiyonu vardır.

Denetimde, önemli fonksiyonlarından biridir.

Sağlık Bakanlığı sistemin aksayan yönlerini görmek ve halkının hizmete erişiminde sıkıntılarını tesbit edip mağduriyetleri yok etmek için SABİM hattını kurdu ve hizmet vermekteler.

SABİM hattı ile Sağlık Bakanlığı; devletin sağlık hizmetleri sunan kurum ve kuruluşlarında sağlık gibi yaşamsal öneme sahip olan sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesinde kurallara uygun hizmet sağlanıp sağlanmadığı yönünde gelen şikayetlerden anlayabilmekte ve sistemde aksayan yönlere müdahale etmeye çalışmaktadır.

Aynı zamanda bakanlığımız, böylesine devasa bir teşkilatlanmayla, kamu yönetimimizin hantal bürokratik yapısının da etkisiyle; sistemin işleyişinde hizmetlerin verimliliğinin, bu hizmetlerin halka arzı ile eş zamanlı olarak ölçülmesini sağlayacak “geri bildirim” mekanizmaları kurulması zorunluluğunun da bilinciyle SABİM’i kurmuş olup;

Sistemin herhangi bir aşamasında yaşanan bir sorunun,184 SABİM hattının aranması veya şahsen başvuru yapılması ile özdenetim mekanizması harekete geçmektedir.

Daha iyi sağlık hizmeteleri ilkesi ile halka ulaşıp, sistemin herhangi bir aşamasında meydana gelen aksaklıkları, anında tespit ederek, hızlı ve kesin bir çözüme ulaştırmak ve dolayısıyla “7’den 77’e sağlıklı bir Türkiye hedeflemektedir.

Ben halkım için, SABİM’i gündeme taşıdım.

Lütfen sağlık hizmetlerine erişim ve sunumu esnasında sistemde sizleri mağdur edecek bir kusur olur ise Alo 184 hattı olan SABİM’i arayınız.

Ben kendim hekim olmama karşın sağlık hizmetlerinde asimetrik bilgiden dolayı vatandaş mağdur olmakta ve sağlık hizmetlerine erişiminde sıkıntılar yaşamaktadır.

Ben halkımın yanındayım.

Ey halkım Alo 184 sizin yanınızda…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.