“Evet” Mi? “Hayır” Mı?

Bu haber 11 Nisan 2017 - 8:44 'de eklendi ve 1.090 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Referandumda, kendi dilimizde ‘halk oylamasında’ sona geldik.

AK Parti Hükümeti tarafından hazırlanan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin desteği ile TBMM’den geçen ve “Parlamenter Sistem” yerine hem “parti genel başkanlığını” hem de “Cumhurbaşkanlığını” kapsayan “Başkanlık Sistemi” öngören Anayasa değişikliğini oylamamıza 5 gün kaldı…

Bu hafta sonunda, Pazar günü “Evet” veya “Hayır” oyu vererek Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden doğan, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu genç Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine karar vereceğiz.

Umarım Pazar günü oy verecek olanlar neye “Evet” neye “Hayır” dediklerinin farkında ve bilincindedirler…

xx           xx           xx

Pazar günü genel veya yerel seçim yapmıyoruz. Herhangi bir partiden belediye başkanı veya milletvekili seçmiyoruz. Anayasa’da değişiklik yapıyoruz.

Eğer sandıktan “Evet” çıkarsa, bu değişiklik hemen yürürlüğe girmiyor. Başkanlık sistemine 2 yıl sonra geçiliyor… Yani önce mevcut sistemle yerel ve genel seçimler yapılacak. Tabi 2019’da yapılacak bu seçimler erkene, yani 2018’e de alınabilir. Yine 2019 da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi de o yıl “Başkanlık Seçimi” olarak gerçekleşebilir.

Yok sandıktan “Hayır” çıkarsa, yerel ve genel seçimler yine 2018’e alınabilir, ama 2019 da Cumhurbaşkanı seçeriz.

Yaşam kaldığı yerden devam eder…

xx           xx           xx

Bilindiği gibi Anayasa değişikliğine karşı çıkan partiler var, sahip çıkan partiler var. O partilerin liderleri, genel başkanları, sözcüleri salonlarda, meydanlarda, ekranlarda günlerdir Anayasa değişikliğininfaydalarını”, “zararlarını” anlatıyorlar.

Gönül isterdi ki, liderler ekranlarda yan yana gelsinler, neyin ne olduğunu ve olmadığını anlatsınlar…

Bu yapılamadı. Ama Bodrum’da yapıldı.

Bodrum’da bunu gerçekleştiren Türkiye Küçük Millet Meclisi Bodrum Grubu yöneticilerini ve kendilerini reddetmeyen CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk‘ü kutluyorum.

Demokrasinin, demokrat olmanın gereğini yerine getirmişler…

xx           xx           xx

Türkiye Küçük Millet Meclisi Bodrum Grubu’nun Nisan Ayı Toplantısında, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk‘ün konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştiğini; Anayasa Değişikliği Halk Oylaması’yla ilgili genel değerlendirme yapıldığını basından öğrendik.

Toplantıda ‘Evet’ ve ‘Hayır’ değerlendirilirken izleyenler arasında zaman zaman gergin anlar yaşanmış. Araya CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen girerek tarafları yatıştırmış.

Şükürler olsun ki, şu ana kadar ülke genelinde “Evet”, “Hayır” gerginliğine yol açacak bir şey yaşanmadı.

Umarız 17 Nisan ve sonrasında da yaşanmaz. Yaşanırsa Recai Seymen bir işe yaramaz…

xx           xx           xx

Türkiye Küçük Millet Meclisi Bodrum Grubu’nun Oasis’de gerçekleştirdiği toplantının moderatörlüğünü Bodrumlu gazetecilerden Ayhan Ongun yapmış.

Konuşmacı olarak CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk katılırken, katılımcılar arasında Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu ve CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi yer almış.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, anayasa değişikliğinin rejimle ilgili olmadığını savunurken, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise “Bu bir rejim değişikliğidir” demiş…

xx           xx           xx

Demokrasi, cumhuriyet, temel değerler konusunda bizim zerre kadar sıkıntımız olmadı.” diyen Milletvekili ÖztürkÇünkü biz Cumhuriyetin ürünüyüz. Kabul etsek de etmesek de. Hiçbir AK Partilinin ne Mustafa Kemal Atatürk ne O’nun ortaya koyduğu fikirlere karşı bir problemi olmamıştır.” ifadesinde bulunarak şöyle devam etmiş:

Bu bizim kendi fikrimiz, bizim söylememiz. 80 milyon Türk evladının hiç birisinde eğer varsa onlara zaten bölücü, vatan haini deniyor. Hiçbirimizin problemi olmadı, olması da düşünülemez. Dolayısıyla bizim rejim yıkmak, değiştirmek, tek adamlık, falan böyle bir derdimiz, bu 18 maddenin içerisinde yok. Bu referandumu biz kendi kendimize bir gecede düşünüp getirmedik. Bu yasakların 2007 Türkiye’sinde AK Parti’ye 364 milletvekili ile beraber Cumhurbaşkanı seçtirmeyenlerin eseridir bugünkü referandum, bizim değil. AK Parti’nin son seçimde aldığı oy yüzde 50, Cumhuriyet Halk Partisi’nin son seçimde aldığı oy yüzde 25. Ne Cumhuriyet ne Atatürkçülük yüzde 25’e, onların himayesine ve onların korumasına bırakılacak kadar değersiz benim gözümde. 80 milyon Türk evladı eğer kanında bir problem yoksa Atatürk’ü de sever, Kanuni’yi de, Fatih’i de, Cumhuriyeti ve Yavuz’u da sever. Eğer bunların aralarında bir problem varsa demek ki İstanbul’un kurtuluşu ile alakalı bir sorun vardır. Atatürk de hepimizin ortak değeri. Ama kurdu emanet etti, biz gölgesine yaslanmıyoruz. Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesine çıkmak için çalışıyoruz. Kaynağımız da millet, milli irade. Sıkıldığımız zaman millete gidiyoruz

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk‘ün sözlerine karşılık “Anaya değişikliğini değerlendirdiğimizde, yargıyı ele geçirmiş, yürütme elinde, yasamayı tek başına yönlendiriyor. Böyle bir insanın olduğu ülkede, demokrasiden söz edile bilinir mi? Hukukun üstünlüğünden söz edile bilinir mi? Kuvvetler ayrılığı ilkesinin gerçekleştiğinden söz edile bilinir mi?” diye soran CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise “İşte bu bir rejim değişikliğidir. Bu tip düzenlemelerde bir kişinin yaptığı hatayı millet çeker. Bunu iyi düşünmek lazımdır.” diyerek şu ifadelerde bulunmuş:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayılarla nitelendirilemeyecek kadar büyük bir değerdir. CHP’nin aldığı oy üzerinden bir nitelendirme gibi değer ifade etmek kimseye yakışmaz. Yapmamız gereken fotoğrafın büyüğüne bakmaktır. Bu fotoğrafın büyüklüğü, bu ülkeyi büyük bir çıkmaza açmaza sokacaktır. Bu konuda elbette ki takdir yüce milletindir. Milletimiz bir karar verecek, ama bazı milletler zaman zaman bilinmeze giderler. Evet, teslimiyettir. Evet derseniz, sonsuza kadar bu düzenlemeye güveniyorsunuz demektir ve bunun sonuçlarına da katlanacaksınız demektir. Ama sadece siz katlanmayacaksınız. Evet dediğiniz zaman bunun etkilerini bütün millet çekecektir. Bütün millet bu etkilerin altında kalacaktır ve sonuçları da iyi mi olacak, kötü mü olacak hep beraber göreceğiz. Hayır’a gelince kimi zaman insanlar zaman zaman hayatlarında ‘Hayır’ı öne alırlar. Hayır bu olmaz diyebilirsiniz. Bence hayır bu olmaz diyeceğimiz noktadayız, takdir sizindir

xx           xx           xx

Milletvekili Aldan, Suriye ve Irak gibi ülkelerde yapılan referandumlarda da diktatörlerin yüzde 97 oyla göreve geldiğini savunarak, “Bu göreve gelen bir daha bırakmaz. Eğer biz buna teslim olursak, bütün millet olarak bunun sonuçlarına katlanırız.” deyince Milletvekili Öztürk de “Ben Irak, Suriye anayasasına bakmadım. Merak da etmedim. Tek adamlık, kafasına estiği zaman mevzuata el koyacak diye bir şey yok” diye karşılık vermiş. Öztürk, “15 yıldan bu yana kimsenin özgürlüğünü kısıtlamadık. Cumhurbaşkanının olağanüstü hallerde sadece KHK çıkarma yetkisi var. Hiçbir makam meclisin üzerinde değildir, yasama yetkisi anlamında. Yüzde 50 ile başa gelen bir oluşuma, güvenoyuna gerek duymuyoruz. Zaten millet güvenoyu vermiş bize” diye devam etmiş.

İlginç bir tartışma olmuş… Ben öncelikle Milletvekili Öztürk’ü Bodrum gibi bir yerde, Ömer Süha Aldan gibi bir “hukukçunun” karşısına çıkma cesareti gösterdiği için kutluyorum.

Toplantı sonunda AK Parti İlçe Başkanı Macit GündoğduBazı sataşmalar oldu. Biz kendimizi iyi ifade ettik. Böyle bir toplantı yapılmamasından iyidir, böyle bir toplantı yapılması. Bodrum tarihinde almadığı kadar evet oyu alacak” diye konuşurken, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen de verimli bir forum olmadığını belirterek “Hakarete varan konuşmalar oldu, tatsız anlar yaşandı” demiş. Keşke bu toplantının benzerleri her yerde yapılabilmiş olsaydı… Ülkemizin buna o kadar çok ihtiyacı var ki…

Tartışmak, karşıdan sataşmaktan iyidir… Oyunuzu vermeyi unutmayın.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 11 Nisan 2017 / 11:27

Gocuman; Yeni nesil bilemez,bilmez demedim bilemez. öğtetilmedi. Hani İnsanlar İnsanlar ile “konuşarak” anlaşırlar. Hayvanlar ise “koklaşarak” anlaşırlar. konuşmak tartışmak çok güzel .Bodrumluları kutluyorum. sevgi ve saygı.

günaydın 11 Nisan 2017 / 14:24

ne demek küçük millet meclisi millet mi küçük meclis mi küçük işi sulandırmaktan olayların içini boşaltmaktan başka birşey değil bu muğlalıların deyimiyle resmen yavanlıktır. birileride yarın türkiye orta millet meclisi kursun böyle abuk sabuk işlerle uğraşalım