‘Evde Hemodiyaliz’ yöntemi tanıtıldı

Bu haber 13 Mart 2015 - 9:46 'de eklendi ve 654 kez görüntülendi.

diyaliz (2)

‘Evde Hemodiyaliz’ yöntemi tanıtıldı

12 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında, Muğla İskender Alper Kültür Merkezi’nde, ‘Evde Hemodiyaliz Tedavileri’ toplantısı gerçekleştirildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği tarafından düzenlenen ve Ege Üniversitesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda diyaliz hastalarına evlerinde, diyaliz merkezinden daha uzun süreli ve rahat koşullarda tedavi görebileceği evde hemodiyaliz yöntemi anlatıldı.

Hafize Ataseven

12 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında, Muğla İskender Alper Kültür Merkezi’nde, “Evde Hemodiyaliz Tedavileri” toplantısı gerçekleştirildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği tarafından düzenlenen ve Ege Üniversitesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıya il merkezi ve ilçelerden çok sayıda diyaliz hastası ve yakınlarının yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Süreyya Kolcuoğlu ve sağlık çalışanları katıldı. Yaklaşık 2 saat süren ‘Evde Hemodiyaliz Tedavileri’ tanıtımı toplantısında Prof. Dr. Ercan Ok, evde hemodiyaliz tedavisinin, diyaliz merkezlerindeki hasta yoğunluğu, yetersiz ekipman ve kısıtlı yatak nedeniyle haftada iki gün 3-4 saat verilen hemodiyaliz tedavisine göre çok daha etkili ve konforlu olduğunu anlattı. Ok, “Evde hemodiyaliz tedavisi 1970’li yıllardan bu yana dünyada kullanılan bir yöntem olup yasal düzenlemelerin yapılmasının ardından ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Yaklaşık 300’den fazla hasta bu tedaviyi evinde kullanmaktadır. 50’ye yakın merkezde bu işlem bulunmakta. Bu tedaviyi ülkemizde kullanan en eski hasta İzmir’de ve 9 yıldır bu işlemi kendi evinde, yatağında gece uyurken yapıyor. İnşallah pek yakında Muğla’da da uygulanmaya başlanacak” dedi.

Evde diyaliz tedavisinin çıkış noktasının, diyaliz merkezlerinde hastalara hızlı şekilde ve kısa süre içinde haftada 2 gün 4 saat gibi verilen hemodiyaliz tedavisinin tansiyon, halsizlik, kansızlık, gibi şikâyetleri arttırması ve hastaların yaşam kalitesinin düşmesine çözüm bulmak olduğu ifade eden Ege Üniversitesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, evde gece uyurken yapılan 8 saatlik tedavinin bu tür şikâyetleri ortadan kaldırdığını da kaydetti.

Katılımcılara tedaviyi kullanmakta olan hasta ve yakınlarından görüntülü örnekler vererek hastaları evde tedaviye teşvik eden Ok, bu tedavi yöntemi sayesinde hastaların günlük yaşamlarına, çalışma hayatlarına geri döndüğünü, diyalizin yan etkilerden büyük oranlarda kurtulan hastaların kilo almaya, cilt renklerinin normale dönmeye başladığını da ifade etti. Ok, “Hasatlarımız kendi rızasıyla bu tedavi yöntemini istiyor ve makineyi kullanmayı, damar yolu açmayı öğrendikten sonra 1 ay içinde sistemi tamamen kavramış oluyor. Böylece haftada 2-3 gün diyaliz merkezlerine gitmek zorunda kalmadan evde gece uyurken bile tedavisini almış oluyor. Hastaların ayda bir defa kontrolden geçmesi yeterli olup, acil durumlarda ve makinada sıkıntı yaşandığı durumlarda görevlilerimiz telefon yardımı ya da teknik destekle yardımcı oluyor” dedi.

Toplantının sonunda hastaların sorularını cevaplayan Prof. Dr. Ercan Ok, sistemin gönül rahatlığıyla kullanılabilir olduğunu ve çok yakın zamanda Muğla’da tedaviyi kabul eden bütün hastaların kullanabileceğini de sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.