Estetik fukarası belediye yönetimi

Bu haber 04 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 706 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımda, İl Kongresine hazırlanan CHP’yi anlatmaya çalıştım. Dün de anlattığım gibi Muğla ‘demokrasinin beşiği’… Beşik sallanmaya devam ediyor. Dün ortaya koyduğum senaryoda değişiklik yok. Ama, daha bizim yazının mürekkebi kurumadan “atama ekibi”nin il başkanı adayı değişmiş. Muğla Belediye Meclisi Üyesi Hilmi Giresun’un CHP Genel Başkanı Baykal’ın istemesi halinde il başkanı adayı olabileceğini söylemiştik, ama Ula’nın eski belediye başkanı, İl Genel Meclisi Üyesi Ümit Karaaslan aday olmuş!
Şimdi ne mi olur?
Pazar günü iki liste ile kongreye gidilir. Bodrum İlçe Kongresi’nde yaşananlar muhtemelen burada da yaşanır ve İl Başkanı Süleyman Uslu güven tazeler…
xx xx xx
Bilgiyi verdik. Gelmelim bu günkü yazımıza.
Muğla Belediyesi Katlı Otoparkı’nın son halini gördünüz mü?
Açılışa hazırlanıyor.
Önünde cadde düzenlemesi de yapıldı.
Şoke oldum… Otoparkın girişinin hemen sağ yanında yer alan üç basamaklı merdiveni görüp de şaşkına dönmemek mümkün değil.
Ben üç basamaklı merdivenin şaşkınlığını yaşarken, tek yön olarak daraltılan caddenin sağında, solunda genişleyen kaldırımlar üzerine motorlu araç çıkışının engellenmesi için kırmızı-beyaz metal direklerle donatılmaz mı…
Jandarmanın ‘nizamiye kapısı’ gibi!
xx xx xx
Katlı oto park oldu bittiye geldi. Demokrasinin beşiği Muğla’da sineye çekeceğiz!
Ama, Turgutreis Caddesi’nin ‘Zeybek Sineması’nın bulunduğu bölümünden başlatılan “Caddenin tek yönlü hale getirilip, daraltılarak, kaldırımların genişletilmesi” uygulamasını alkışlıyoruz.
Bu uygulama sanıyorum, Katlı Otopark’ın önünden Kocamustafendi İlköğretim Okulu, Saburuhane Meydanı güzergahında devam edecek.
Yayaları özgürleştirilen, Muğla’nın tamamını olmasa da hiç değilse Kentsel SİT Alanı’nı “Yavaş Şehir” haline getirebilecek insani ve uygarca bir uygulama ile karşı karşıyayız.
xx xx xx
Ah bir de o üç basamaklı merdiven olmasaydı!!!
Çok mu önemli?
Çok önemli. Belki çoğumuz, yarın önünden farkında olmadan geçeceğiz, ama Muğla’ya dışarıdan gelen biri o merdiveni gördüğünde, Muğla ile ilgili; Muğla Belediyesi ile ilgili üç aşağı beş yukarı bir kanaat sahibi olacaktır!
Tarihi Kentler Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen hocam o merdiveni görse ne der?!!
Ben o garip merdivene bakarken, yanıma sokulan bir “Muğlalı” şöyle diyordu:
“Özcan bey bu bina Yakı Mahallesinde Bayırlı Hakma’nın evi mi?”
Yüzümü acı bir tebessüm kapladı.
xx xx xx
Katlı Otopark’ın zemininde caddeye göre önemli bir kot farkı var. O fark yüzünden o mimari hilkat garibi merdiven ortaya çıkmış. Merdiven kaldırımda!
Muğla’nın bazı cadde ve sokaklarında; iş yerlerinin önlerine; bir, bilemediniz en çok iki basamaklı imara aykırı olarak kaldırıma kondurulmuş merdivenleri görmeye başlayalı çok zaman oldu. Biz belediyeden bunları kaldırtmasını beklerken, belediye kendisi üç basamaklısını yaptı!
xx xx xx
Öyle görünüyor ki, yakında kaldırımlarda önünüze ‘merdiven çıkmaları’ ile birlikte ‘motorlu araçlara engel olarak keşfedilmiş metal direkler’ çıkacak!
O zaman “Nerede yaşıyorsun?” diye sorulduğunda şöyle yanıt verebiliriz:
“Engelli şehirde”!…
xx xx xx
Yayaları motorlu araçlardan kurtarıp, kaldırımlarda özgürleştiriyorum diye şehri “metal ve beton ormanına” çevirmenin alemi var mı?
O metal direklerin yerine kaldırım kenarlarına, motorlu araçları engellemek için (ki ben motorlu araçların kaldırıma çıkmaması için fiziki engelleri de anlamıyorum. Trafik Memurunun işi ne? Bassın cezayı bak noluyor?!!) beton direk dikmek yerine, estetik çiçek saksıları konsa daha iyi, daha insani, daha uygarca olmaz mı?
Ben Belediye görevlileri orada çalışmaya başlayınca, “Acaba Kurşunlu Cami’nin duvarı yıkılır mı?” diye umarken, bizim belediyemiz, kaldırımlara metal duvar örmeye başladı!…
xx xx xx
O üç basamaklı merdiveni hiç anlamıyorum.
Tamam orada kot farkı doğmuş. Ama iyi de o katlı otoparkı yapan mimarın, mühendisin işi ne? Böyle bir ‘sıkıntının’ yanacağını önceden görmeyen veya o sıkıntıyı bir şehre yaşatan mimar mimar; mühendis mühendis olur mu?
Doğrusu o mimari hilkat garibi merdivene imza atanları çok merak ediyorum?
Kaç basamak olursa olsun, başta belediyeninki olmak üzere o merdivenleri yapının sınırından içeriye doğru yapmak da mı zor?
İmam cemaat meselesi bu işte!!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.