Eşref Bitlis Suikastini Düzenleyen ABD

Bu haber 18 Ocak 2018 - 1:03 'de eklendi ve 971 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Çekiç Güç’ten Orgeneral Bitlis’e Havada Uyarı ve ölüm. Günlerden 17 Aralık 1992. Sabahın erken saatlerinde İncirlik’teki Çekiç Güç karargahından kalkan Awacs erken uyarı uçağı, günlük seferini başlatır. Körfez Savaşı sonrasında Irak’ın toprak bütünlüğünü hedef alan keşif görevi için 36. paralelin kuzeyini gözetlemektedir. Çekiç Güç bu alana “Roz-1” adını vermiştir. Irak’a ait uçak ve helikopterlerin bu alanda uçuş yapması, hatta füzelerin Çekiç Güç uçak ve helikopterlerine kitlenmesi saldırı nedenidir. Awacs erken uyarı uçağı, Adana’dan Kuzey Irak göklerine kısa sürede varır. Hemen ardından ekranda uçan bir cisim belirir. Radar işlemcisi Çekiç Güç’e bağlı uçakların uçuş koordinatlarını bilmektedir. Radardaki cismin Türkiye’ye ait olabileceği düşüncesiyle Çekiç Güç’teki gözlemci, Türk subayının bilgisine başvurur. Türk subayı, Mardin radarından gerçeği öğrenir. Awacs’ın saptadığı, Türkiye’ye ait bir helikopterdir. Çok önemli bir yetkiliyi Irak’ın Selahattin kentine götürmektedir. Durum, Çekiç Güç’e bağlı uçaklara hızla bildirilir. Türkiye tarafı, üst düzey bir yöneticisini taşıyan helikopterin taciz edilmemesi uyarısını defalarca yapar. Ancak uyarılar dikkate alınmaz. ABD’ye ait uçaklar, Selahattin kenti yakınlarında, Türk helikopterine, uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak kadar yaklaşır. Helikopterimizi alenen taciz ederler. Çekiç Güç’e bağlı uçaklar, bölgedeki uçuşlarını, ara verme ihtiyacı hissetmeksizin gün boyu sürdürürler.

Taciz edilen helikopterdeki “VlP-Çok önemli personel” diye tanıtılan kişi, tam iki ay sonra, 17 Şubat 1993’te uçağı sabotajla düşürülen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’tir. Orgeneral Bitlis, Kuzey Iraklı Kürt liderlerle görüşmeye, onları ABD’nin güdümünden çıkarmaya çabalamaktadır. Hatta bu noktada büyük mesafe kaydetmiştir. Genelkurmay Başkanlığı bu olayı, “zamanında koordine yapılmamasına” bağlayarak kapatır.

Bitlis’in helikopterine taciz, 14 Nisan 1994’te olduğu gibi 2 helikopteri düşürüp, içindeki 3’ü Türkiyeli 26 subayın ölümüyle sonuçlanmaz, ancak geleceğin habercisidir. Org. Bitlis’e kuvvetli bir uyarı yapılmıştır. Jandarma Genel Komutanı, ABD’nin altından toprağı çeken politikadan bir milim gerilemeyince, 2 ay sonra Esenboğa’dan havalandıktan sonra katledilir.

Org Bitlis: Çekiç Güç Kürt Devleti Kuruyor

Genelkurmay Başkanlığı’nca farklı zamanlarda hazırlanan raporlarda, Çekiç Güç’ün Türkiye’nin egemenlik haklarını hiçe saydığı belgeleniyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis tarafından hazırlanıp Genelkurmay’a verilen raporlardan biri, Genelkurmay’ın raporu olarak 28 Ekim 1995 tarihli Aksiyon dergisinde kamuoyuna yansıdı. Raporda “Çekiç Güç, Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kuruyor” saptaması net olarak yer alıyor.

Genelkurmay İstihbaratı tarafından bir örneği bırakılmadan, not alınmak üzere Aksiyon dergisi yetkililerine verilen raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Her ne kadar CTF’nin (Çokuluslu Güç) kuruluş amacı Kuzey Irak’taki mülteci olayını önlemek ve insani yardımın güvenlik içerisinde yapılmasını sağlamak ise de, vuku bulan olayların niteliği bu amaçlardan sapıldığını kanıtlayacak niteliktedir.”

“CTF’nin kuruluş amacında yer alan Irak’ın toprak bütünlüğü konusu uygulama ile çelişkilidir.

Uygulama, bir devletin altyapısını oluşturma gayretleri ile özdeştir. Ordunun kurulması, kitlelerin eğitimi için organizasyonlar kurulması, kendilerine yeterli gıda maddesi sağlayacak şekilde halkın tarıma teşviki, ortak düşman kavramının (Saddam) oluşturulması, muhabere, ulaştırma ve enerji altyapılarının tamamlanma gayretleri örnek olarak gösterilebilir.”

Raporda, özellikle iki ABD’li subayın adı sıklıkla geçiyor:

Çekiç Güç’ün Kuzey Irak’taki birimi olan Askeri Koordinasyon Komitesi (MCC) Başkanı Albay Naab ve onun görevini devralan Albay Wilson. Her ikisi de Kuzey Irak’ta yürütülen CIA operasyonunun başkahramanlarından. Orgeneral Bitlis’e suikastta da aynı isimlerle karşılaşıyoruz.

Çekiç Güç’ün Suç Çetelesi

Orgeneral Bitlis’in hazırlattığı raporda hem Çekiç Güç karargahının suçları, hem de Kuzey Irak kanadı Askeri Koordinasyon Komitesi’nin suçları liste haline getiriliyor. Tek makaleye sığmadığı için çok önemli olan listeye inşallah başka zaman veririz.

Bu yazımda Çekiç Güç ne idi? Tartışılması için konuyu Eşref Paşa’nın 50 yıl ilerisini görüşü ne kadar isabetli olduğunu anlatmak idi.

Çekiç Güç ABD’nin terör örgütü idi, bizim hükümetler 6 ayda bir ona sözde izin verilirdi. Başlangıç tarihi 1962’de İnönü hükümeti zamanı olduğunu düşünüyorum. (kaynak TÜRK TÖRESİ.COM)

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.