Eski haline getirdik

Bu haber 01 Haziran 2015 - 0:35 'de eklendi ve 1.048 kez görüntülendi.

eskihaliiMenteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün Kentsel SİT Alanı içindeki mahallelerden Müştakbey Mahallesi’nde Yayla Sokak’ta yaptığı asfaltlamanın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından durdurulmasının ardından sokaktaki asfalt söküldü. Asfaltın sökülmesinin ardından Koruma Kurulu’na Menteşe Belediyesi’nden “Eski haline getirdik” diye yazı yazıldığı öğrenildi.

Haber Merkezi

Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün Kentsel SİT Alanı içindeki mahallelerden Müştakbey Mahallesi’nde Yayla Sokak’ta yaptığı asfaltlamanın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından durdurulmasının ardından sokaktaki asfalt söküldü. Asfaltın sökülmesinin ardından Koruma Kurulu’na Menteşe Belediyesi’nden “Eski haline getirdik” diye yazı yazıldığı öğrenildi.

Müştakbey Mahallesi’nde şaşkınlık ve tepki yaratan asfaltlama çalışması ile ilgili haberi gazetemiz “Anıtlar Kurulu Cinayete ‘Dur’ dedi” başlığı ile duyurmuştu. Haberin spotunda da “Menteşe Belediyesi tarafından Kentsel SİT Alanı içinde yer alan Müştakbey Mahallesi’nde başlatılan rotmiks (asfalt) kaplama çalışması Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından durduruldu. Şimdi kaplamanın sökülüp sökülmeyeceği merakla bekleniyor” ifadelerine yer verilmişti.

Belediye daha önce uyarılmış

Koruma Kurulu’ndan ve Belediye’den konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı, ancak asfalt döşeme sokaklardan Fen İşleri ekipleri tarafından söküldü. Bunun üzerine kendisi ile görüştüğümüz Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Fikret Gürbüzer, Belediye’den kendilerine konuyla ilgili olarak ‘Eski haline getirdik’ yazısı aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu konuda daha önce belediyeyi uyaran bir karar almıştık. Bugün belediyeden yapılan rotmiks yamama ile ilgili ‘eski haline getirdik’ diye yazı aldık. SİT alanlarında onarım veya yenileme çalışmalarında özgün malzeme kullanılması gerekir. Belediye’den SİT alanının geneli ile ilgili bir başvuru yapmalarını istedik. SİT alanının geneli ile ilgili bir izin verelim, bir daha karşı karşıya gelmeyelim dedik.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.