Eski Garaj Alanı

Bu haber 17 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.800 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Muğla’nın hemen hemen bütün ilçelerini çarşı-pazar dolaşıp gitti. AK Parti Genel Başkanı, Başbakan R. Tayyip Erdoğan, Muğla’nın eski Garaj Alanı’nı dolduran bir miting gerçekleştirdi.

Muğla bu ayın 18’inde de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırlayacak. Sayın Kılıçdaroğlu nerede ağırlanacak bilmiyoruz. Muğla Belediyesi, eski Garaj Alanı’nda Karayolları tarafından yapılan asfalt kaplamayı kaldırmadığına göre adres aynı alan olabilir…

xx        xx        xx

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AK Parti Lideri Erdoğan gibi o alanı doldurabilir mi diye salakça bir soru sormanın âlemi yok!

Benim yanıtını aradığım soru malum; 30 Mart yerel seçiminin ardından o alan ne olacak?

Bu sorunun yanıtını AK Parti’nin ne Büyükşehir ne de Menteşe adaylarından alamamıştık, ama Başbakan Erdoğan’dan aldık.

Başbakan Erdoğan konuşmasında “Burası bir turizm şehri. Muğla alt yapı meselesini bile çözemedi. Mitingimizi yaptığımız alanı bile düzenleyemediler. Muğla bunu hak ediyor mu?” diye CHP’li Muğla Belediyesi’ni eleştirirken şöyle diyordu:

Bundan önce geldiğimde de bu alan böyleydi. Daha beterdi. Nasıl oldu ise asfalt döşemişler. Muğla’ya bu yakışıyor mu? Şurada 28 gün var. Şu Muğla’yı Mansur hocaya teslim edeceğiz, belediyeciliği göstereceğiz. Bu alanı en güzel şekilde Muğla’ya kent parkı haline getirelim. Ve burada kentin en güzel toplantıları yapılabilsin. İnşallah, bunu da yapacağız.

Neymiş?

Kent Parkı…

xx        xx        xx

Kent Parkı’da olabilir. Neden olmasın?

Amerika’nın Central Park’ı Muğla’da neden olmasın ki… O eski Garaj Alanı ile Atatürk Stadyumu’nun birleştirildiğini düşünün.

İşte o zaman AK Parti’nin Menteşe Adayı Mestan Yayman’ın çok katlı apartman hayalini bir kenara bırakın, o birleşik alanın kıyısına birkaç gökdelen bile yakışır!

xx        xx        xx

Nitekim yanına gökdelen vaadi yok, ama böyle bir projeyi ilk dillendiren BBP (Büyük Birlik Partisi) Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Harun Akın olmuştu. Hatta Harun Akın seçim beyannamesini yazılı olarak ortaya koyan tek belediye başkanı adayı!

Sayın Akın’ın beyannamesindeki ilgili madde şöyle:

Menteşe Atatürk Stadyumu’nun taşınması ve eski otogar alanının birleştirilerek (altı otopark olmak üzere) kent meydanı oluşturulacaktır.

xx        xx        xx

Tabi hakkını yemeyelim. Menteşe Belediye Başkanı Adayları içinde de MHP Adayı Osman Can Yenice o alanla ilgili ne düşündüğünü açıklayan ve yazılı metninde yer veren ilk ve tek aday.

Galiba Menteşe Başkan Adayı Yenice adayların içinde haddini bilen olarak da tek… Bütün vaatlerinde olduğu gibi Eski Garaj Alanı ile ilgili de oldukça dikkatli. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki yetki-sorumluluk-görev paylaşımı net olmadığı için “yaparım” demiyor. Yenice yapılması gerekeni şöyle açıklıyor:

Seçilmem halinde bana kalırsa ne yaparımı söyleyeyim. Katlı otoparkın zemin üstünü ortadan kaldırıp, sizin de yazılarınızda vurguladığınız gibi orada Kurşunlu Cami Meydan düzenlemesi yaparım. Otopark sorunu bir başka yerde, bir başka şekilde çözülür. Şehir merkezindeki dubaları da kaldırırım. Muğla halkı Eski Garaj Alanı’nın meydan olmasını istiyor. Muğla’nın en büyük hanı Koca Han’dır. Şimdi yok. Fotoğraflarını bulabiliriz. Koca Han’ı burada tıpkı yapımı ile hayata döndürebiliriz. Orta avlusuna da her türlü açık hava toplantısının yapılabildiği, çocukların oyun oynadığı, gençlerin ve yetişkinlerin eğlenebildiği bir meydan fonksiyonu yükleyebiliriz.

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa Başbakan Erdoğan’ın  “Kent Parkı” da, BBP Adayı Harun Akın’ın “Kent Meydanı” da yapılabilir. Özellikle MHP Menteşe Adayı Osman Can Yenice’nin “Koca Han” projesi çok güzel olur…

Peki, CHP adayları ne diyor?

Kim ne derse desin Muğla’da seçimin favorisi CHP… O yüzden CHP adaylarının ne dediği önemli.

Ama nedense CHP adayları da seçimi cepte keklik gördüklerinden mi ne proje kabızlığı içindeler… Belki de eski Garaj Alanı ile ilgili kafalarında ne olduğunu söylemekten çekiniyorlardır!

xx        xx        xx

CHP’de yerel seçimlere dönük ön seçim çalışmaları yapılırken, Muğla’nın sivil toplum hareketlerinden  “Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır PlatformuCHP Belediye Başkanı Aday Adaylarının o alan ile ilgili ne düşündüğünü sorgulamıştı. Adayların biri hariç hepsi de değişik versiyonlarla orada meydan düzenlemesi yapacaklarını açıklamıştı.

O “biri” ise bu gün CHP’nin Menteşe Adayı olan Bahattin Gümüş idi. Gümüş o zaman, “Biz belediyeyi katılımcı anlayışla yöneteceğiz. Meslek odalarına sormadan bir şey yapmayacağız.” demekle yetinmişti!

Bence “Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu” eski Garaj Alanı ile ilgili partilerin hem Büyükşehir hem de Menteşe Adaylarının görüşünü alıp, kamuoyu ile paylaşırsa Muğla’ya büyük bir iyilik yapmış olacaktır…

xx        xx        xx

Bu gün ayın 17’si…

Ankara’da Meclis fezlekeler için 19 Mart’ta toplanıyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise bir gün önce, yani yarın Muğla’ya gelip miting yapacak.

Sayın Kılıçdaroğlu‘nun yarın Muğla’da mitingini eski Garaj Alanı’nda yapıyor olması (ki olursa)  ilginç olur!

Sayın Kılıçdaroğlu, acaba yarın Muğla Belediyesi’nin seçim yatırımı olarak bir meydan düzenlemesi yaptığını sanıp, Başkan Gürün’ü kutlar mı?

Yoksa kalkıp şöyle mi der:

Burada bir meydan yakışır. Osman Gürün ve Bahattin Gümüş bunu el ele yapar.

Hadi hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Niyazi Gökalioğlu 17 Mart 2014 / 02:30

Kemal Kılıçdaroğlu yalan söyleyen bir genel başkan olarak yeni yalanlar söylemeye geliyor. Hangi yüzle geliyorsun? Sen değilmiydin adayları sandıkla belirleyeceğiz diyen sen değilmiydin örgüt iradesi diyen? Sonra ne yaptın örgütüne güvenmedin işine geldiği gibi davrandın bir de şimdi çıkıp şimdi sen ve adayların oy mu isteyeceksiniz bravo size de buyakışır zaten.

huseyincanel 17 Mart 2014 / 08:04

Muğla’da gençlere istihdam sağlayacak büyük sanayi kompleksleri yok..
Bu çağda doğru düzgün bir kanalizasyonu da yok..
Dar gelirli insanların sağlıklı konut edinme umudu da yok…
Hastaların tedavi edileceği tam donanımlı bir tıp fakültesi de yok..
Arabalarını park edeceği ücretsiz otoparklarda yok..
Engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir düzenlemede yok..
Yürünecek yolları solunacak temiz havası, musluklardan içilecek kaynak suyu da yok..
Peki Muğla da ne var?
Bir avuç tuzu kurunun yıkılmaz sanılan saltanatı var…
Saltanat sürdükçe eski garaj yeri kent meydanı olmaz olsa olsa rant merkezi olur.Avm olur.

Reşat Öztepe 17 Mart 2014 / 21:03

Özcan Ağabeyim;yukarıdaki konu başlığı önemli.önemli olduğu kadar da manidar.Napalım muğlamız gadın moğlamız yine yanlış yollarda dolaşıyor.yina yanlış sokaklarda yol alıyorlar.Kaç yıloldu bilmiyorum,”O”eski garaj o haline ne denir bilemem amma,en hafif terimle,Sol zihniyetin değil,”Tuzu kuru Chp’li papyon kravatlı,elit takılan,halka tepeden bakan,halkçı kesinen amma halklçı olmayan,bilhassa tamamı zengin olan Muğlalının Ce He Pe lilerinin iç dünyasını resmetmektedir.Zira 1970 yılından beri muğlayı kim yada kimlerin değil hangi zihniyetin idare ettiği “o” eski garaj yerinden ve katlı!otoparktan ve kanalizasyon tertibatından ortaya konabilir.