Eski Garaj Alanı

Bu haber 05 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.411 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla basınına ilk bir yılının hesabını verirken oldukça samimi bir itirafta bulundu:

Her şeyin bu kadar Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanacağını bilmiyorduk.

Ardından şöyle devam etti:

Vatandaş ta hala hangi hizmeti kimden aldığını bilmiyor. Mesela su derdi olan bize geliyor. Biz de iki belediyenin yan yana olmasının avantajını da kullanarak yardımcı oluyoruz. Bize bir bakıma sosyal işler kaldı. Biz de sosyal projeler üretiyoruz.

Başkan Gümüş böyle anlatırken, aklıma Eski Garaj Alanı düştü. Sormamıza da gerek kalmadı. “Biliyorum, herkes Eski Garaj Alanını merak ediyor” diyerek, anlattı.

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı adeta bir inat uğruna şehrin orta yerinde bir mezbelelik gibi duruyor.

Katılımcı demokrasinin gereği yapılmış; ortak akla başvurulmuş olsaydı bugün şehrin orta yerindeki o çirkinlik olmayabilirdi.

Ne uğruna?

Yap satçılık uğruna… Belediye yap satçı olur mu? Olurmuş… (!) Unutanlara anımsatalım, orada belediyemiz “zenginlerimiz” için kat karşılığı lüks konutlar üretecekti… Yakın zamanda hemen altında üretildi de ne oldu? Alan satan yok…

Çünkü Muğla’da şehrin orta yerinde yaşama görgüsüzlüğüne sahip zengin yok. Muğla’nın zengini Muğla’nın kıyılarına kaçıyor. Şehir merkezinde istenen para ile kıyıda kenarda lüks villa sahibi oluyor!

xx       xx        xx

Muğlalılar (Menteşe) ve başta Mimarlar Odası olmak üzere bazı meslek odaları, Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır sivil hareketi ve Vatandaş Ahmet’in (Ahmet Karaosmanoğlu) mücadeleleri işe yaradı…

Mimarlar Odası Muğla Şubesi adına dönemin Muğla Barosu Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan tarafından Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde açılan dava sonunda yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Böylece önce inşaat durdu. Ardından aynı mahkemeden ihalenin iptali geldi.

Geride ihaleyi üstlenmiş olan METRO Firmasının yaptığı hafriyat sonucu oluşan çukur kaldı…

xx        xx        xx

Diyebilirim ki Muğlalıların meslek odalarının ve çevre hareketlerinin öncülüğünde verdiği “çevre ve şehircilik mücadelesi” yargıda “hukuk zaferi” ile sonuçlandı.

Bu sonuç bir başka bakımdan da çok önemliydi.

Hiç kimse dönemin Baro Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan’ın ve Mimarlar Odası yöneticileri ile Muğla Eski Garaj Alanı Halkındır hareketinin bazı üyelerinin “CHP’liliğini” tartışamaz…

Hal böyle iken kendilerinin “Kat karşılığı lüks konut üretimi kararını alan ve ihale eden CHP’li bir belediyedir. Bu belediye bizim belediyemizdir” demeden direniş sergileyip, hukuk mücadelesi vermeleri çok önemlidir… Üstelik başta AK Partili, MHP’li olmak üzere belediye meclis üyeleri sessiz ve muhalefet partilerinin yöneticileri seyirci kalırken… (!)

Katılımcı demokrasi için iyi bir örnek oluşturmuşlardır. “Benim belediyem yanlış yapmaz.” anlayışını da mahkum etmişlerdir!

xx        xx        xx

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün de bilgilendirme toplantısında altını çizdiği gibi hukuki süreç henüz tamamlanmadı. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar bir üst mahkemede görülmeye devam ediyor. Neredeyse 3 yıl geçti.

Tabi bu arada ihaleyi üstlenmiş olan METRO Firması da ihalenin iptali sonucu zarara uğradığı gerekçesi ile yargıya başvurdu. Eski para ile 2 trilyon ile 5 trilyon arasında bir tazminat söz konusu. METRO Firmasının davayı kazanması halinde firmaya ödenecek tazminatın da dönemin meclis üyelerine rücu ettirilebileceği söyleniyor.

xx        xx        xx

Biz gelelim Eski Garaj Alanı’nın geleceğine…

O gece “Biliyorum, herkes Eski Garaj Alanını merak ediyor” diye söze başlayan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş şöyle devam etti:

Eski garaj alanımız, Menteşe Merkezimizin en önemli ve prestijli bir alanında yer almakta. 7 dönümlük bu alan ile ilgili, Muğla Belediyesi zamanından gelen hukuksal bir sürecimiz var ve henüz sonuçlanmadı. Sonuçlandığı zaman, o parsel ile ilgili gerekli plan çalışmaları yapılıp, halkımızın da isteğini birleştirerek, hizmet binası ihtiyacımızı da karşılayacağız. Burada herkesin beklediği meydanı oluştururken, alanın eski benzinlik (Yapıkredi Bankası) tarafında 500 m2’lık zemine oturan belediye binasını yaparken, meydanın altında 4 katlı yer altı otoparkını oluşturan bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.

xx        xx        xx

Bizim Hamle dahil Muğla Basını o geceden manşetlerine adeta söz birliği etmiş gibi “Eski Garaj Alanı’na Belediye Hizmet Binası Yapılacağı” haberini taşıdı.

Haberlerin ardından çok telefon aldım. Ortak soru şuydu:

O meydan için verilen mücadele belediye hizmet binası için miydi?

Elbette değildi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eski Garaj Alanı Mücadelesi’nin en sıcak olduğu günlerde Marmaris’te meydan açılışında “Demokrasinin geliştiği kentlerde meydanlar vardı. Meydan olmayan yerlerde demokrasi olmaz.” diyordu.

Aynı düşüncedeyiz… O düşünceden hareketle Eski Garaj Alanı’nda şehrimizin ilk gerçek (eğlendinlen alanı) meydanının yapılmasını bekliyoruz.

Ancak burada bir hizmet binası da yapılabilir…

xx        xx        xx

Doğrusunu isterseniz, Başkan Gümüş konuşurken “Hizmet binası” der demez ben de gerilmiştim…

Söz bitti, “Bu konuda öneride bulunabilir miyim?” dedim. Başkan Gümüş, “Elbette, biz her türlü öneriye açığız.” diyerek şaşırttı.

Muğla’nın en görkemli hanı olan “Koca Han”ı anımsattım. Elde kalmış birkaç fotoğrafı olmakla birlikte hanı görmüş biri olarak kara kalem çizimini en güzel yapanın Erman Şahin olduğunu söyledim. Ardından şöyle sordum:

Kocahan iki katlı. Bulunduğu yerde; Yapıkredi Bankası’nın eski yerinde; bulundu yerde yeniden bire bir yapmak zor. Ancak bankanın yeni yerinden tarafı (alanın batısı) Belediye Hizmet Binası olmak üzere bir ‘bedesten’ gibi Kocahan’ın bir benzeri olarak; orjinalin yapı malzemelerine sadık kalarak iki katlı yapılabilir. Tabi 4 kat yer altı otoparkına sahip olarak… Bu yeni Kocahan’ın üst katında ofisler yer alırken, zeminde de köfteci, kebapçı, dondurmacı vb. esnaflar yer alır… Kocahan’ın ortası da bir eğlendinlen alanı olarak ‘koca meydan’ olur… Ne dersiniz?

Başkan Gümüş’ün yanıtı açık ve netti:

Neden olmasın?

Tabi benimkisi bir öneri… Sizlerde öneride bulunabilirsiniz. Başkan Gümüş, önerilere açık ve katılımcı…

xx        xx        xx

Gelecekte Atatürk Stadı da bu “Kocahan” ile bütünleşebilir…

New York Manhattan’ın orta yerindeki Central Park örneğinde olduğu gibi; orjinali kadar görkemli olmasa da Menteşe ölçeğinde bir güzellik ortaya çıkacaktır.

Bu arada görünen o ki; dün Eski Garaj Alanı nasıl Muğlalıların kavgası oldu ise, yarın Atatürk Stadı kavgamız olacaktır…

Çünkü Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün gündeminde Atatürk Stadı’nın şehir merkezi dışına çıkarılması var. Korkarım yerinde TOKİ tarafından rezidans yapımına kalkışılabilir.

Şimdiden bu konuda da tedbirli olmak lazım!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 05 Mart 2015 / 12:58

Gocuman; Eski garaj ile ilgili olarak 2004 yılından beri olaylara şahit oluyoruz.Yıl 2015 hala ne yapılacağı belli değil. Adam’a sorarlar, adın ne? Mülayim,set olsan ne işe yarar. Eğer Yerel idarede Sosyal Demokrat tabir ettiğimiz Muğla’nın tipik CHP’si var ise öyle kocaman yatırımlar beklenmez.beklenmemeli. küçük küçük park bahçe dudak boyası tabir edilen kaldırım tamirleri yapabilirler. Rant’ın olduğu yerde CHP vardır. Siz hiç fakir CHP’li yönetici gördünüzmü gadın moğlamda. Baksanıza Kireç sanyii önünde tarlalar da neler ortaya çıktı,tarlalar da rezidanslar yükseliverdi. Acabe bu rezidanslar kimlerin. ki? sevgi ve saygı.

Hamle Gazetesi 05 Mart 2015 / 18:26

Gocuman sözlerine tamamen katılmam mümkün değil. Kireç Sanayinin orada yükselen yapılar ise partinizin eski milletvekillerinden sayın Seyfi Terzibaşıoğlu’na ait.Saygılar. (Özcan Özgür)

reşat öztepe 06 Mart 2015 / 13:55

Gocuman; duyarlılığınıza hayran olmamak mümkün değildir. Sayını Vekilimiz Muğla’lıdır ve uzun yıllar da siyaset ile uğraşmaktadır. Sayın Vekilimin binaları diktiği tarlaya hangi meclis ve hangi meclis üyeleri İmar ve yapı izni verdi de yaptı Seyfi Ağam. İnşaat İzni ve İmar’a açma yetkisi kaç yıldan beri Partimiz(Ak Parti) de. ne kasdettiğimi lütfen anlayınız.sevgi ve saygı.

celal şakıyan 07 Mart 2015 / 01:09

Gadın Muğlanın (Menteşenin) Gadın olmayan Gocumanları… Allah hepinizin tepesinden baksın… Menteşenin ihtiyaçları belli. Kent Merkezinde Belediye mülkiyetinde tek yer var. Sorunu belirten bu yolda mesleğini icra etmemeyi göze alarak direnen insanların haklı olduğnu karar veren hukukçular var… Hala bu alana yeni fonksiyonlar eklemek niye… Ne Kocahan ne de Belediye olamıyacağı konusunda görüşüm var. Görüşler bellidir. Yeni otopark gereksinimi yaratacak hiç bir fonksiyon bu alanda düşünülmemelidir. Yeni karar vericilerin Lütfen akıllarını karıştırmayalım.