ESKİ Devlet Hastanesi yeter….

Bu haber 09 Kasım 2017 - 0:40 'de eklendi ve 1.460 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hamle’nin internetteki sitesinde yayınlanan yazılarımın okur sayısının pek 700’ün altına düşmediğini sevinerek görüyorum. Emeğin ciddi okur sayısı ve hayır, dua ile geri dönmesi büyük mutluluk.

Bu vesile ile bu köşenin okurlarına yürekten teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Çünkü sizlerle var olmaya devam ettiğimin farkındayım.

Tabi bin kişinin üzerinde okura ulaşan yazılarımda oluyor.

Geçen hafta sonunda (04.11.2017) cumartesi günü “Milletvekili Öztürk’ün Arkasındayız…” başlıklı yazım sadece internetteki sitemizde bin kişinin üzerinde okura ulaştı.

Bunun bir anlamı olmalı.

Bini aşan okur kitlesi AK Partililerden oluşan bir kitle değil. Bunu anlayabilmek için facebook hesabımdaki paylaşımım altına yorum yapanlara, beğeni butonuna basanlara baktım.

AK Parti, CHP, MHP, DP İl Başkanlarını göremedim, ama AK Partili, CHP’li, MHP’li, DP’li ve İyi Parti’li aşina güzel isimleri gördüm.

Bunun anlamı açık ve net; Muğlalılar Devlet Hastanesi’nin kısa sürede faaliyete geçirilmesi konusunda Milletvekili Öztürk’ün arkasında…

 

xx            xx            xx

Gelin “Milletvekili Öztürk’ün Arkasındayız…” başlıklı yazıma yapılan yorumlardan bazılarına bakalım.

Bodrum’un duayen siyasetçilerinden Beyler KocaGüzel insan Muğla’nın dertlerini kaleme alan dost insan” ifadesiyle beni onurlandırırken, il merkezinden Asım Demirel özetle şöyle demiş:

Menteşe haricindeki diğer on ilçenin devlet hastaneleri var. Artı Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi bulunmakta. Menteşe’nin artısı yok. Elindeki devlet hastanesini kaybetmiş durumda. Öncelikle Menteşe İlçesinin devlet hastanesini geri verin ki, sonra artısı olsun. Diğer ilçelerle eşit hale getiriniz. İl merkezindeki Devlet Hastanesi tüm ilçelere hitap eden Eğitim Araştırma Hastanesinin yükünü azaltacaktır.

Eczacı Gülören Sungur da “2. Basamak Hastanemizi istemek tüm Menteşe ilçesinin hakkıdır. 3. Basamak Üniversite Hastanemiz çok güzel oldu, emeği geçenlere teşekkürler.. Etkili ve yetkili kurullardan Devlet Hastanemizi istiyoruz…” ifadesinde bulunmuş.

 

xx            xx            xx

Özel İzan Hastanesi’nin değerli Başhekimi İbrahim Özman da “3. Basamak hastane var, 2. Basamağa gerek yok denebilir mi? 2. Basamak hizmet hastanesi olarak Muğla şehir merkez hizmet etmeli. Üniversite Hastanesi tüm ile ve ülkeye Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermelidir.” derken, bir önceki sevgili İl Sağlık Müdürümüz İskender GençerBende topa gireyim.” demiş ve şöyle devam etmiş:

2. Basamak Hastane kağıt üzerinde var, fiiliyatta yok. Şu anda Sağlık Bakanlığı kayıtlarında Muğla Devlet Hastanesi var. Doktor ve sağlık personeli var, maaşlarını Sağlık Bakanlığı ödüyor. Her türlü malzemesi var, Tıp Fakültesi’ne götürüldü. İyi kötü binası da var. Sözün özü 2. Basamak hizmet verecek Muğla Devlet Hastanesi var. Farkında değiller, bilmiyorlar.

Hüseyin Kamil Akarsu, “Muğla halkı için vermiş olduğunuz bu samimi mücadeleniz’ de yalnız değilsiniz Özcan beyy..! Sizin kaleminizin varlığını bilmek, hem Muğla hem bizler için en büyük mutluluk. İyi ki varsınız..!!” diye not bırakmış.

Allah razı olsun…

Türk Ocağı Başkanı Hüseyin Akar da “Benim siyasetçilere güvenim yok, onlardan da hiç bir beklentim yok.” demiş.

Ne yalan söyleyeyim, siyasetçilere benim de güvenim yok. Ancak Devlet Hastanesi konusunda Milletvekili Öztürk’e güvenim tam…

 

xx            xx            xx

Hafta başında Hamle’nin manşetinde “Menteşe’nin Devlet Hastanesi Olacak” başlığı ile yer alan haberde bine yakın Muğlalıya, Menteşeliye ulaştı.

Haber internette hala tıklanıyor. Ayrıca haber sadece Hamle’de değil il merkezinde konuya duyarlı refikimiz gazetelerin sağlı sollu hepsinde çıktığı gibi, internet gazetelerinde ve ilçelerdeki gazetelerde de yer aldı…

Büyük ilgi gördü…

Çünkü il merkezinde Devlet Hastanesi’nin fiiliyatta yokluğu ve yine il merkezindeki Eğitim Araştırma Hastanesi’nin bu yüzden de kısa zamanda yükünün artacağı ve “asli görevinden uzaklaşacağı” endişesi herkeste var…

Nitekim AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, “Menteşe’de sadece bu bölgeye hizmet edecek yani Menteşe halkına sağlık hizmeti verecek 2. Basamak Devlet Hastanesi’ne ihtiyaç var. Çünkü Eğitim Araştırma Hastanesi Muğla iline 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastane.” diyerek gerçeğin altını çizdi…

Teşekkür ediyoruz.

 

xx            xx            xx

Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB) tarafından başlatılan kampanya başarı ile devam ediyor.

Çünkü haklı bir talebin peşindeyiz…

Bu arada yarı şaka, yarı ciddi, taşınma sonucu geride kalan hastane alanı etrafında dükkanımın olup olmadığını soranlar da oldu! Güler misin, ağlar mısın?..

Üyesi olduğum Muğla Ortak Akıl Birliği’nden hiç kimsenin orada mülkü, işi filan yok.

O zaman derdimiz ne?

Hepimizin de derdi MuğlaMuğla ile ilgili ortak beklentilerimiz dışında arkadaşlarımın bireysel beklentisi var mı bilmiyorum. Benim var. Her rahatsızlığımda Karadağ’a, Eğitim Araştırma Hastanesi’ne gidip 70 basamaklı merdivenle karşılaşmak istemiyorum…

Milletvekili Öztürk’ün açıklaması Muğla il merkezinde yaşayan herkesin, çarşı pazarın umudunu arttırdı. Şimdi herkes Milletvekili Öztürk’ün girişimleri sonucu Ankara’nın vereceği cevabı bekliyor…

 

xx            xx            xx

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, ilaç gibi gelen açıklamayı Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB) Başkanı Hafize Nizamoğlu Acar’a yaptı. Milletvekili Öztürk, Eğitim Araştırma Hastanesi’nin “il hastanesi” olduğunu, ama buna karşılık Menteşe’nin 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren hastaneye ihtiyacı bulunduğunu açıklayarak yüreklere su serpti. Bu konuda şu ifadelerde bulundu:

Benim düşünceme göre Menteşe’de sadece bu bölgeye hizmet edecek yani Menteşe halkına sağlık hizmeti verecek 2. Basamak Devlet Hastanesi’ne ihtiyaç var. Çünkü Eğitim Araştırma Hastanesi Muğla iline 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastane. Tıp Fakültesi Hastanesi olarak hizmet verecek. Şu anda il merkezi Menteşe’nin hastanesi yok. 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren Devlet Hastanesi’nin yeni binasının projelendirilmesi, ihale aşamasına getirilmesi ve bu hastanenin Menteşe’ye kazandırılması gerekiyor. Sağlık Bakanımızdan Seydikemer’den sonra 2018 yılı içinde programa alınması sözünü alırız. 2019 yılında da Devlet Hastanesi binasının yapımını hayata geçiririz diye düşünüyorum.

Milletvekili Öztürk’ün bu açıklaması ile umutlananlar olduğu gibi, “Bu konu milletvekilini aşar. İnsanları boşuna umutlandırmasınlar” diyenlerde az değil…

Ben şimdi Milletvekili Öztürk’ün olumsuz bakanları utandırmasını bekliyorum.

 

xx            xx            xx

Milletvekili Nihat Öztürk, MAB Başkanı Hafize Nizamoğlu Acar’ı bilgilendirirken, Eğitim Araştırma Hastanesi’nin resmi açılışı ile ilgili de “Hastanemizi sessiz sedasız hizmete aldık, ama resmi açılışını Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım veya Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte önümüzdeki süreçte yapacağız. Muğla’nın büyük bir problemini çözmüş olduk, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu.

Bakarsınız o açılışta resmi ağızdan yapılacak açıklama ile rahatlar, seviniriz.

Benim anlayamadığım, Devlet Hastanesi kendi binasında neden faaliyete geçirilmiyor?

Biliyorum, “Depreme dayanıklı olmadığına dair rapor olduğu” söyleniyor. Bilindiği gibi SSK ve Devlet Hastanesi binaları bir köprü ile birleştirilmişti.

Hangisi dayanıksız? İkisi de mi? SSK’yı bilmemde, eski Devlet Hastanesi’nin yarım metreyi bulan duvarları ile dayanıklı olduğunu düşünüyorum.

Menteşe’ye ESKİ Devlet Hastanesi yeter….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
oktay ozel 09 Kasım 2017 / 12:27

merhaba iyi gunler. milletvekilinin muglanin buyuk problemini cozduk aciklamasana bir anlam veremiyorum. 1. basmak 2. basamak 3. basamak hastane terimlerini sektoredeki insanlar yorum yapabilir, ama ben siradan bir vatandas olarak merkez nufus 105 000 olan muglanin 500 yatakli bir kamu hastanesi ile buyuk sorunu cozduk demesi onceden hic hastane yoktu 500 yatakli hastane yaparak buyuk sorunu cozduk diye yorumluyorum. 105 000 nufusa 500 yatak li hastane demek binde 5 demek.yalnizca merkezi dusunursek.eger mugla merkezde 2500 – 3000 yatak kapasiteli kamu hastaneleri olsaydi o zaman buyuk sorunu cozduk anlam kazanirdi. biz tam tesekullu ve en az 3000 yatakli devlet hastaneleri istyoruz. bunuda 3 yil iicnde yaparlarsa buyuk bir sorunu cozmus olurlar. bunu haricinde yapilan yuregimize su serpen aciklamalari kabul etmiyorum.

Biray 09 Kasım 2017 / 15:06

Özcan Bey yazılarınızı sürekli takip eden bir okuyucunuzum. Muğla’nın sorunlarını gündeme getirdiğiniz için size teşekkür ederim kendi adıma. Yeni hastane Muğlamıza yakışan bir hastanedir. Bu hastanenin geçikmiş olduğunu düşünmekle birlikte geçte olsa emeği geçenlere teşekkürler. Yeni hastanenin eksikleri vardır elbet ancak yapılan bir çok eleştiriye de katılmıyorum. Muğla bu ve bunun gibi büyük yatırımları hak eden bir ildir. Ancak değişik nedenlerle yapılmamıştır, yapılamamıştır ve hatta bazen de engellenmiştir bu yatırımlar. Ancak yapılan yatırımlara da tamamen siyasi olarak düşünüp eleştirmekte haksızlık olur. Örneğin sosyal medyada olsun basında olsun daha hastaneyi görmeyenler bile eleştirmekten kendine pay çıkartıyor. Eksikleri vardır (bahsettiğiniz basmaklı yürüyüş yolunun üzeri tünel gibi kapatılabilir, otopark kapasitesi arttırılmalı gibi…) bunları dile getiririz ilgililerden çözüm isteriz ancak laf olsun diye de eleştiri yapılmaz ki. Yazınızda siz de bahsetmişsiniz uzun ve basamaklı (70 basmak demişsiniz ben saymadım) yürüyüş yolunu. Ben gittim gördüm doğru böyle bir yol var. Ancak otopark girişinden girdiğinizde basmak çıkmak zorunda kalmıyorsunuz. Hadi diyelim ki belediye otobüsleri bu basamaklı yolda indiriyor ozaman da asansör var merdivenlerin yanında bu da düşünülmüş. Oradaki asansörü gidip görmeden hastaneyi görmeden eleştirmenin bir anlamı yok. Bağcıyı dövmeyelim lütfen. Evet Muğla’nın develet hastanesi de olmalı. Bu konuyu da sürekli gündemde tuttuğunuz için teşekkürler.

Hüseyin Akar 12 Kasım 2017 / 13:53

Üniversitenin hastanesi üstünde de yazdığı gibi eğitim ve araştırma hastanesidir. Demek Menteşe Devlet Hastanesi değil. Bu nedenle Mevcut bina iyileştirilerek sağlamlaştırılarak daha kullanışlı hale getirilerek hizmet verir hale getirilebilir ve getirilmelidir. Olaya sadece sağlık açısından da bakmamak gerekir.

Hüseyin Akar 12 Kasım 2017 / 13:57

Özcan bey sizi takdir ediyorum nedenine gelince çünkü siz gerçekten Muğla’nın Menteşenin sıkıntılarını dertlerini dile getiriyorsunuz. Burada unutulan ya da yeteri kadar dile getirilmeyen bir husus var. Bu hastane etrafında oluşmuş bir çok esnaf var. Bu esnaf geçimini hastane personelinden ve hastalarından sağlıyordu. Hastane dağın tepesine taşındıktan sonra bu esnaf ne yapacak, nasıl geçimini sağlayacak, borcunu nasıl ödeyecek, Yeni hastanenin personeline ve hastalarına kim ve nasıl hizmet verecek. Olayın bu tarafına bakan yok.