ERMAŞ ve Yücelen’e Ödül

Bu haber 03 Nisan 2017 - 1:23 'de eklendi ve 1.195 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hamle’de dün iki haber dikkat çekiydi. Birine “Üniversitede ‘İstihdam Fuarı’” birine de “190 kişinin alınacağı işe bin 54 başvuru” başlığı atılmıştı.

İlk haberde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar, TÜİK rakamlarına göre yüz kişiden 12,7’sinin “işsiz” olduğunu belirtirken, “Ama bugün tarihin en büyük istihdam seferberliğinin ruhuyla sadece verilen 773 lira ile değil sadece Çalışma Bakanlığı olarak değil tüm devlet olarak ortaya konan irade ile bu rakamlar yavaş yavaş aşağı düşüyor.” diyor…

İşsizlik, terörü yok sayarsak ülkemizin en önemli sorunu… Doğrusu ben Müsteşar Yardımcısı Nacar’a katılamıyorum. İşsizlik düşmüyor, çıkıyor!

Turizm kötü işsizlik artıyor. Tarım kötü işsizlik artıyor. Tekstil kötü işsizlik artıyor…

İkinci haberde beni doğruluyor.

Köyceğiz’de toplum yararına çalışma programı kapsamında 6 aylık geçici işe 190 kişi alınıyor, bin 54 kişi başvuruyor…

xx        xx        xx

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından çalışan ile işvereni bir araya getirebilmek amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Muğla. 3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’ düzenlendi.

Kadir Tamer arkadaşımızın haberine göre, üniversiteli gençler açılan stantlara büyük ilgi göstermiş.

Doğrudur… Üniversitemizin “turizm” okulları, bölümleri Nisan ayında tatile girmiş olacak. AKM’de açılan stantların büyük bölümü de yıldızlı tesislere ait. Yani bu fuar için “Turizm öğrencileri ile turizm işverenleri buluşması” demek daha doğru olacaktır…

Fuarın açılışından önce Hamdi Yücel Gürsoy, “Tecrübe Konuşuyor” etkinliğinde deneyimlerini anlatmış. Vali Amir Çiçek açılış konuşmasında, Muğla’da amaçlarının istihdam alanlarını büyütmek ve işsizlik oranını en alt seviyelere çekmek olduğunu belirterek şu ifadelerde bulunmuş:

Cumhurbaşkanımız Milli İstihdam Seferberliğini başlattığında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüz ile eksiklerimizi tespit ederek, yapılması gerekenler konusunda çalışmalarımıza başladık. İşverenlerimizle bir araya gelerek projenin kendilerine kazandıracaklarını anlatarak istihdam seferberliğini duyurmaya çalıştık. En kısa sürede bu çalışmalarımızın sonuçlarını aldık. İki aydan az bir sürede 10 bine yakın vatandaşımız bu projeden faydalanarak iş sahibi oldular. Muğla’da hedefimiz 30 bin kişi. Ben inanıyorum ki yılsonuna kadar 50 bini de geçeceğiz

İnşallah…

xx        xx        xx

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar da yaptığı konuşmada Ocak ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında 81 ilde 35 bin ziyaret yapıldığına dikkat çekmiş.

Çalışmaların ikinci turunda tekrar 81 ili gezerek, bire bir muhatapların kendisiyle, işveren ve çalışanlarla emeklilerle, dezavantaj guruplarla, yöneticilerle bir araya gelip istihdamın önünü açacak politikalar geliştirdiklerini anlatmış.

Yatırım nerede?

Ekonominin inşaat sektörü ile canlı tutulmaya çalışıldığını, uzun zamandır istihdam yaratıcı yatırımlar yapılamadığını söylersem itiraz eden olur mu bilemiyorum.

Farkında mısınız, aslında üniversitedeki gençlerimizin büyük bölümü de işsiz…

xx        xx        xx

Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar konuşmasını şöyle sürdürmüş:

Türkiye artık eski Türkiye değil. Eski Türkiye’yi öğrendiğinizde yeni Türkiye’nin ne kadar büyük bir devlet olduğunu, yeni Türkiye’nin bağımsız, büyüyen, gelişen kararlı bir yapıda olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Türkiye genç nüfus mevcudiyeti, dinamik aktif iş gücü yüksek olan bir ülke. Her yıl bir milyon 300 bin doğum olaraktan nüfusu her geçen gün gençleşen o yüzden gençlere de politikalarda, özellikle istihdamda proaktif davranması gereken önemli ülkelerden biri.

Nacar, yüzde 12,7 işsizlik oranının bu yılın sonunda yüzde 9’lara kadar da düşeceğini tahmin ettiklerini de söylemiş.

Şaşırtıcı…

İstihdam yaratan yatırımlar olmadan nasıl olacak? Eğer bu işverenlerin çalışan kapasitelerini zorlayarak yapılacaksa çok zor…

Ayrıca üniversite gençlerinin kaçı “proaktif” sözcüğünün anlamını bilmektedir? Proaktif kişi, vuku bulacak bir şeye önceden hazırlıklıdır, tedbirini almış, a, b, z planlarını oluşturmuştur. Başına hadise geldikten sonra oturup “lan naapacaaz şimdi?” diye düşünmez.

O zaman üniversiteyi bitiren gençler neden “naapacaaz şimdi?” diye soruyorlar?

xx        xx        xx

Vali Amir Çiçek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Arıkan Nacar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli’nin bulunduğu fuarda hayırlı bir iş yapılmış…

Yılın Enleri Ödül Töreni yapılmış, Yücelen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy En Çok Kadın İstihdamı” yarattığı, ERMAŞ Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan Çevreye En Duyarlı Yatırımcı” olduğu gerekçesiyle ödüllendirilmiş.

İyi düşünülmüş, ama…

Mustafa Ercan’ın çevreye olan duyarlılığını bilirim. Ancak O da Hamdi Yücel Gürsoy gibi yarattığı istihdam için ödüllendirilebilirdi. Üstelik ERMAŞ Grubunun da kadın istihdamı yaratan yatırımcı gruplarımızdan olduğu bilinir…

xx        xx        xx

İstihdam yaratan yatırımcılarımız her türlü övgüye ve ödüle layıklar.

Hamdi Yücel Gürsoy Akyaka’daki turizm tesisinin yanında, her sene Özel Yücelen Hastanesi’nde istihdam yaratmaya devam ederken, Marmaris ve Ortaca’daki Özel Yücelen Hastanelerinde de istihdam yaratmaya devam ediyor.

Ayrıca Ula’da açtığı Özel Yücelen Sağlık Lisesi ile de “kalifiye ara eleman” yetiştiriyor.

İstihdam yaratan yatırımcılarımız her türlü övgüye ve ödüle layık olmakla birlikte teşvikte edilmeliler.

NETLOG Lojistik tarafından Bayır’da kurulan Ege ve Akdeniz‘in en büyük lojistik merkezi Güney Ege Lojistik Merkezi’nde bugün 400 kişi çalışıyor.

Birilerinin bencilliği ve hırsı yüzünden bu yatırım neredeyse Muğla’dan kaçıyordu!

NETLOG’un Muğla’ya ikinci yatırımı “Topraksız Tarım” üzerine olacaktı. Olmadı… Sanırım teşvik eden de olmadı…

Bu konularda başka illerde yerel yönetimler teşvikçidir. Bizimkilerin programlarında istihdam yaratmak yok demek ki…

xx        xx        xx

Yine Bayır’da Safa Altaş’ın araç üstü ekipman üretimi yapan EKİP Firması var. 20 ülkeye ihracat yapıyor. İstihdam yaratıyor… Müşterilerinin çoğu yerel yönetimler. Gel gör ki bizim yerel yönetimler EKİP’ten topluiğne almazlar.

Neyse, biz ERMAŞ Y.K. Başkanı Mustafa Ercan’a gelelim.

Kimse kendisine kolaylaştırıcı olmayınca özel teşebbüs tarafından Muğla’ya Cumhuriyet tarihinde yapılmış en büyük yatırım olarak nitelendirilen son yatırımı neredeyse Aydın’da yapıyordu. “Muğlalığı” ağır bastı… Bayır’da tamamlanmak üzere olan bu tesis Muğla bölgesinde üretilen Ouarz minareli ve mermer artıklarından kompoze taş üretimi yaparak yurt dışına ihraç edilecek. ERMAŞ’ın 500 çalışanına ek 125 kişi bu yeni tesiste istihdam edilecek…

Vali Amir Çiçek, ihracat yoluyla Türkiye ekonomisine yaptığı katkı yanında çevreye olan duyarlılığı ile de yurt genelinde takdir toplayan ERMAŞ Y.K. Başkanı Mustafa Ercan’a İŞKUR’un “Yılın En Çevreci Sanayicisi” ödülünü verirken “Türkiye’nin kurtuluşu üretim ve ihracattadır” demiş.

Doğru söze ne denir?

Mustafa Ercan ve ERMAŞ’ı kutluyoruz. Çevreci ödülünü hak ediyor. İstihdam ödülünü de…

Her işin başı üretim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
halil karaca 03 Nisan 2017 / 09:12

kardeşim çok güzel konulara değinmişsinde istihtam yönünden mermerden ve orada çalışan ve işçi yetersizliğinden bahsetmemişsin mermerde işçi sıkıntısı var bilgilerinize

rresat öztepe 03 Nisan 2017 / 09:56

Gocuman: Bugün apayrı özelliği ve önemliliği başka olan bir yazı kaeleme almışsınız. Tebrik ederim. Mustafa ERCAN Beyefendi’ye takdim edilen takdir belgesini Kamu oyu önünde takdir ediyorum,tebrik ediyorum.sevgi ve saygı