ERMAN ŞAHİN, LATİF SAKICI…

Bu haber 23 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.387 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 “Akıllı Adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının aklını da kullanır.”
Bernard Shaw
“Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez. Ama her söylediğini düşünür.”
Aristoteles
Sanki hepsi politikacılar için söylenmiş.
Bu sözlere bir söz de ben ekleyelim:
Politikada kimsenin gücü kimseyi yok etmeye yetmez.
Herkesin kendini yok etme yeteneği vardır. O “yeteneğini” kullanan kendi kendini yok eder. Politika çöplüğü bunlarla doludur…
 
xx           xx           xx
Erman Şahin politikacılar için önemli ‘derslerden’ biridir.
Kendisi yıllarca Muğla Belediye Başkanlığı yapıp, 1989 yerel seçimlerinde Belediye Başkanlığı adaylığı için Orhan Çakır’a karşı önseçimi kaybettikten sonra, muhalifleri kendisine mahalle delegeliğini bile çok görmüşlerdi…
Seçtirmediler. Adeta politikadan silmek istiyorlardı.
Nevar ki, Şahin’in mahalle delegeliğini engelleyenler daha sonra milletvekili ve dolayısıyla Şehircilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Bayındırlık Bakanlığı görevlerini engelleyemediler!
 
xx           xx           xx
Bu gün Erman Şahin politikada yoksa, bu O’nu politika sahnesinden silmek isteyenlerin değil, kendisinin yarattığı bir sonuçtur!
Evet, hiç kimsenin gücü kimseyi yok etmeye yetmez…
 
xx           xx           xx
Bilmem kaç dönem Muğla Milletvekilliği ve partisinin il başkanlığını yapmış biri olmanın yanında, zor günlerde, yıllarda partisinin yerel teşkilatlarını tek başına ayakta tutan Latif Sakıcı’ya partisinin il yönetimi tarafından bir ‘kurultay delegeliği’ çok görüldüğünde aklıma ilk gelen isim Erman Şahin olmuştu.
Siyaset de vefa da olmalı değil mi?
Genellikle olmuyor!
 
xx           xx           xx
Ama “politikacı” başka, “siyasetçi” başka…
Seversiniz sevmezsiniz, Deniz Baykal, Hüsamettin Cindoruk gibi isimler “politikacı” değil, bu ülkenin yetiştirdiği siyaset adamları, devlet adamlarıdır.
Geçen yerel seçimde Erman Şahin çıkıp, “Ben Muğla Belediye Başkanlığı’na yeniden adayım.” dese ne olurdu?
Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı yerel yöneticilerinden, bakanlık yapmış biri olan Şahin’e CHP lideri Baykal “hayır olamazsın” diyebilir miydi?
Yarın 2011’de yapılacak genel seçimde Latif Sakıcı çıkar “Ben milletvekili adayıyım” derse, DP lideri Cindoruk “hayır olamazsın” der mi?
Demez…
Ama bu saatten sonra ne Şahin ne de Sakıcı “ufaklamazlar”!…
 
xx           xx           xx
Geçen yerel seçimde en çok konuşulan belediye başkanı adayı DP adayı Yusuf Kayacık olmuştu. Yanlış anlaşılmasın. Kendisi daha çok projeleri ile değil, rakipleri için ettiği yakışıksız sözleri ile konuşuldu.
Kayacık, politikanın, yöneticiliğin “gençlere” bırakılması gerektiğini söyleyip, öteki adayların emekliliklerini istiyor, “Gidin yaylada patlıcan yetiştirin, çocuk bakıcılığı yapın” diyordu!
Ne var ki DP’nin kurultay delegeleri Kayacık gibi düşünmüyorlarmış…
DP kurultayı, genç genel başkan Süleyman Soylu’ya karşı deneyimli, kararlı, olgun Hüsamettin Cindoruk’u tercih etmekle kalmayıp, Muğla eski Milletvekili Latif Sakıcı’yı da Genel İdare Kurulu Üyesi olarak seçti…
Doğrusu, şimdi Kayacık ve O’nun gibiler ne yapacak merak ediyorum…
 
xx           xx           xx
Politikacı dediğin bin düşünüp, bir söylemeli…
Politikacı “rakibi de” olsa varsa onun hakkını teslim etmesini, yeri geldiğinde onurlandırmasını bilmeli.
Latif Sakıcı bu saatten sonra belki de milletvekili olmayacaktır, ama partisinin Muğla teşkilatını çoluk çocuğa da bırakmayacaktır!
Çünkü, politika ciddi bir iş. Olgun adam işi…
Bakın Şeyh Said Şirazi ne demiş:
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.