Erguvan Şehri Menteşe

Bu haber 11 Mayıs 2015 - 21:54 'de eklendi ve 1.025 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

1994 yılında bu şehre geldiğimin üçüncü haftasında, vilayetin bahçesindeki erguvanları görünce çok sevinmiş ve çok heyecanlanmıştım. O büyüklükteki erbuvanı İstanbul’da bir kaç yerde görmüştüm ama başka yerde görmemiştim.

Vilayetin bahçesindeki iki muhteşem erguvan ağacı, hep heyecanım ve sevincim oldu. Buna Uğur Mumcu Caddesi’ndeki erguvanlar da eklenmişti sonra. Kötekli ile şehir arasında gidip gelirken, erguvan mevsimini içime çekercesine yol alma hazzı yaşardım Nisan sonu Mayıs aylarında.

Şehirde, sevgili hemşehrilerimizle konuşurken, Muğlalıların erguvana “yemişen” dediklerini öğrendim ve Yılanlı’nın arka taraflarında Yemişendere adlı bir köyün olduğunu öğrendim. Üşenmedim, 40 kilometre falan mesafedeki köye gittim. Cılız bir dere vardı ve derede çalı özelliği gösteren erguvanlar vardı.

Üniversite 1999 yılında kampüse taşınınca, bir yolu “Erguvan yolu” yaptık ve şimdi o yol, öğrencilerin en sevdiği yollar oldu. 5-10 sene sonra iki yandaki erguvanlar havada birleşip alt kısmı erguvanlı bir tünele dönüşünce, seyrine doyulmayacak.

Klasik Türk şiirinde geniş bir yeri olan erguvan, şairlere rengiyle ilham kaynağı olmuş, pek çok şair şiirinde erguvan rengini genellikle şarap, sevgilinin yanağının rengi, sevgilinin elbisesi gibi unsurlara benzeterek kullanmıştır. Baki’nin sevgilinin erguvani elbisesini anlattığı ve şu beyitle başlayan şiiri meşhurdur mesela:

Erguvânî câme geymiş ol gül-i gülzâr-ı cân

Bâg-ı hüsn içre nihâl-i erguvân olmış hemân

(O can gülzarının gülü, erguvan renkli elbise giymiş. Bu haliyle tıpkı güzellik bahçesinde erguvan fidanına dönmüş.)

Erguvan, akasyagillerden bir ağaç ama yaygın olarak bilinen akasyalardan daha muhteşem bir görünüşü vardır.  Kırmızı-mor arası bir rengin büyük bir ağaç şeklinde görünümü, görene büyük bir heyecan verir.

Erguvan eski kültürlerde de yeri olan bir ağaç-çiçektir. Osmanlı’nı taa Bursa’da iken sahiplendiği bu çiçek, aslında Bizans’ın imparatorluk çiçeğidir. Bizans’ta, erguvan renkli elbiseyi sadece imparator giyerdi.

Osmanlı ve Bizans’tan da eski kültürlerde bilinip önemsenin erguvan, günümüzde de çok sevilir.

Menteşe Belediyesi, Kötekli Mahallesi’ndeki ana caddeye ve eski garaj ile yeni garaj arasındaki caddeye erguvan dikince, şehrimizde erguvan sayısı hayli arttı ve bunlar hayli dikkat çekti; çekiyor.

Şimdi diyorum ki…

Madem bu kadar erguvan ağacı diktik ve hemşehrilerimizin dikkatini çektik… Şehrimizin her tarafını erguvanla donatalım ve vilayetin bahçesindeki iki ağacı anıt ağaç kabul edelim.  Erguvanlarla ilgili ulusal ve uluslararası toplantılar,  şenlikler de düzenleyelim ve şehrimizin markalaşmasının bir ucuna erguvanı da ekleyelim.

Ne dersiniz sevgili devletlilerimiz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.