Ergun’dan meclise kanun teklifi « Hamle Gazetesi

Ergun’dan meclise kanun teklifi

Bu haber 01 Şubat 2019 - 2:24 'de eklendi ve 838 kez görüntülendi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun Türkiye Büyük Millet Meclisine 442 sayılı Köy Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi sundu.

Muhittin Direk

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun Türkiye Büyük Millet Meclisine 442 sayılı Köy Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi sundu.

Muğla Milletvekili Metin Ergun kanun teklifinde, şu açıklamalara yer verdi:

Büyükşehir Yasası çıkmadan önce; birçok ilimizin köylerinde yaşayan halkımızın ve ihtiyaç sahibi köylülerimizin kullanımına açmak amacıyla bir takım araziler İl Özel İdareleri tarafından belirlenen bir proje kapsamında ve muhtarlar aracılığıyla 3 yıl içinde iskânlı inşaat yapmak ve 10 yıl satmamak koşuluyla toplandırılarak, müracaat edenlere tapu ile tahsis edilmiştir. Ekonomik koşulların zorluğu nedeniyle üzerine konut yapılamamış olan arazilere ve bu arazilerden 10 yıl dolduğu için satılan ama üzerine hala konut yapılmayanlar, önceki kanunun koyduğu tarih olan 31.12.2020 yılında belediyelere devredilmek durumunda kalacaktır. Vatandaşlarımızı böylesi bir mağduriyetle karşı karşıya kalmış durumdadırlar.

Bu mağduriyetlerin giderilmesi ve hak sahiplerine bu yapıları yapma imkânı sağlanabilmesi amacıyla 18. 03. 1924 tarihli ve 442 Sayılı Köy Kanunu’nun Geçici 5. Maddesinde bu tarih 31.12.2020 olarak düzenlenmiştir. Vermiş olduğumuz kanun teklifi ile bu tarihin 31.12.2025 olarak değiştirilmesi ve verilen sürenin 5 yıl daha uzatılması amaçlanmıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.