Erdoğan Koyu Kullanacak Mı?

Bu haber 08 Şubat 2017 - 0:00 'de eklendi ve 942 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) Milas buluşmasına damgayı; arka arkaya gelen çevre, imar, tarım alanları konularında çıkarılan kararlar ve Okluk Koyu’nda yıkılan Cumhurbaşkanlığı Konutu vurmuş.

Hem şaşırdım, hem şaşırmadım…

Akyaka’da başlayan, Marmaris’te devam eden toplantıların üçüncüsü olan Milas toplantısından ben Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Muğla 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”na karşı bir “eylem takvimi” çıkar mı diyordum.

Çıkmadı… Buna şaşırdım…

Son derece hızla gelişen bu süreç endişelerimizi daha da artırmakta” denilen toplantıda, endişelere, kaygılara gerekçe olarak “Okluk Koyu’nda inşaat hazırlığı” gösterilmiş.

İşte buna şaşırmadım…

xx           xx           xx

Bilindiği gibi Bodrum Ortakent-Yahşi’de “İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi” yapılmak isteniyor.

Yapılmasın mı?

Yapılsın tabi…

Marmaris ve Bodrum’da da yapılabilir.

Ancak yerel mimariye ve mevcut imar planına aykırı olmamalı. Yer seçimi doğru olmalı.

Bu anlamda Bodrum’da yapılmak istenen “İslam Tanıtım ve Bilgilendirme MerkeziOrtakent-Yahşi’de belirlenen yerde değil de Yarımada’nın bir başka yerinde “dikey” değil, “yatay” konumlanarak pekala olabilir…

Milas’ta bu ele alınabilirdi. Okluk Koyu ne alaka?

xx           xx           xx 

Gökova Körfezi’nde Okluk Koyu’na 8. Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal tarafından “Devlet Konuk Evi” yaptırılırken kıyametler kopmuştu.

Gökova elden gidiyor” denilmişti.

Bugün halen Muğla’yı Muğla yapan kıyılarımızın, koylarımızın “korunmuşluğunun” adeta teminatı olan Özel Çevre Koruma Bölgeleri de o dönem yine rahmetli Özal tarafından ilan edilmişti.

Buna da tepki gösterilmişti. “Koyların, kıyıların yağmalanmasının hazırlığı” olarak nitelendirilmişti. Öyle ki Akbük, Turnalı kıyılarında çam ağaçları bir nedenle işaretlendiğinde, oraların Mesut Yılmaz’a ait olduğu söylentisi yayılmıştı. Söylenenlere göre Yılmaz ve öteki AK Parti kurmayları oraları kapatmışlar, turistik tesisler yapacaklardı…

Yapılmadı…

xx           xx           xx

Okluk Koyu’ndaki Devlet Konuk Evi’ni görenlerdenim.

Rahmetli Saynur Gelendost’un öncülüğünde kurulmuş olan “Gökova Sürekli Eylem Kurulu” üyeleri karadan ulaşılamayan koya denizden çıkartma yapmıştı. Hem çevreci, hem gazeteci olarak ben de aralarındaydım.

Bugünde halen askerler tarafından korunan Konuk Evi’ne karadan ulaşmak mümkün değildi. Denizden ulaşmak istemiştik. Protesto eylemi yapılacaktı. Dönemin Valisi Dr. Lale Aytaman bir şekilde bundan haberdar olmuş ve koydaki komutanı arayarak “engel çıkarılmamasını” istemişti.

Engel çıkarılmadı, komutan bize rehberlik etti!

Hem üzülmüş, hem sevinmiştik.

Üzülmüştük, çünkü engellenmediğimiz için “sansasyonel haber” yapılamayacaktı.

Sevinmiştik, çünkü o çok merak edilen evi görmüştük. Sevindiğimiz kadar şaşırmıştık ta… Çünkü karşımızda bizim yayla evleri gibi bir ev duruyordu…

xx           xx           xx

Rahmetli Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığında dört sene yaz çalışmalarını gerçekleştirdi Okluk Devlet Konukevi’nde dönemin BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis’in yanı sıra İsveç, İtalya ve Rusya başbakanları ile Norveç ve İngiltere Dışişleri bakanları gibi pek çok devlet adamı ağırlanmıştı.

Bizim Muğla Yayla Evleri gibi bir evde bu devlet büyükleri nasıl ağırlanır?

Haziran 2014’te yine bir Okluk Koyu yazısı yazmıştım ve o yazıya Özal döneminin Muğla Valisi Dr. Lale Aytaman’dan şu bilgi notu (07.06.2014 tarihli yazımda yayınladım) gelmişti:

Merhum Cumhurbaşkanımız Özal Okluk Koyuna tek bir çivi çaktırtmamış, tek beton döktürtmemişti. Oradaki mevcut minik evde kalıyordu. Gördüğümde şaşırmıştım ama ziyarete gelen yabancı konuklar bu tevazuyu takdirle karşılıyorlardı. Okluk korunarak kullanılsa çok iyi olur.

Buna karşın o “mütevazı” ev, rahmetli Özal’ın ardından 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kullanılmadığı gibi bugüne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kullanılmadı.

Okluk Koyu, rahmetli Özal’dan sonra hep öksüz kaldı…

xx           xx           xx

Vali Aytaman’dan farklı düşünmüyoruz. Okluk Koyu’nun bizde korunarak kullanılmasını istiyoruz.

Bu konuda kaç yazı yazdım ben de unuttum.

O yazıların hepsinde Okluk Koyu’nun kullanılmasını istedik.

Okluk Koyu’nun kullanıldığı yıllarda Muğla her yaz adeta “Yazlık Başkent”e dönüyordu. Ortalık bakan kaynıyordu. Muğla’nın sorunlarının çözümü kolaylaşıyordu. Yerli turizm hareketleniyordu…

O yılların geri gelmesini istedik.

Olmuyorsa, rahmetliden sonraki Cumhurbaşkanlarımız orayı kullanmak istemiyorlarsa, orası atıl kalmamalı; yaz aylarında başta AB ülkelerinin olmak üzere yabancı devlet büyükleri, hatta ünlü isimleri Cumhurbaşkanlığımızın konuğu olarak ağırlanabilirler, bu Muğla’nın yabancı turizm tanıtımına katkı yapar diye düşündük. Böyle olsun istedik.

Olmadı…

xx           xx           xx

Bu konuda Muğla Ticaret Borsası Başkanı olduğu günlerde Hamle Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu’nun önemli çabaları oldu.

Nizamoğlu’nun Muğla Ticaret Borsası Başkanı olarak katıldığı bir toplantıda Başbakan Erdoğan’a “çaktırmadanTOBB’un milletvekilliği için önerdiği isimler tanıtılırken, kendilerine selamlama için söz verilenler, “Aday olma umutlarını” dile getirirlerken, Nizamoğlu’nun, “Sayın Başbakanım, Muğla’dan geliyorum. Sizi önümüzdeki dönem Cumhurbaşkanı olarak Okluk Koyu’nda görmek istiyoruz.” dediğini biliyorum.

Nizamoğlu’nun dileği yarı yarıya gerçekleşti. Bir sonraki dönem Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu ama Okluk Koyu’na gelmedi…

xx           xx           xx

Aslına bakarsanız 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Okluk Koyu’nu kullanmak istediğini biliyoruz…

Abdullah Gül’e TOBB’dan kendisinin de içinde bulunduğu bir heyetin kabulünde Nizamoğlu’nun Okluk’tan söz ettiğini, Abdullah Gül’ün “Orayı kullanmak istiyorum, ama evi büyütmemiz gerekiyor. O zaman da tepkiler olacaktır.” dediğini de bu köşede yazmıştık.

Tabi olmadı… Sanırım evde tadilat veya yeni bir proje göze alınamadı…

Hamle’nin çabasının bir parçasını “siyasi irade” ve AK Parti’nin yerel kurmayları göstermiş olsaydı Okluk Koyu yaşayan ve yaşatılan bir yer olabilirdi.

xx           xx           xx

Galiba şimdi oluyor…

Gökova Körfezi Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evi yıkılarak yeniden inşa edilecek. Bu gelişmeyi Vali Amir Çiçek de doğruladı. Vali ÇiçekHiç kimse merak etmesin. Çevrenin zarar görmesi söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve konuklarına yaraşır bir konut yapılacak” dedi.

Elbette Vali Çiçek’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yaz o konutu kullanıp kullanmayacağını da sorduk. Bilgisinin olmadığını söylemekle yetindi.

Bakarsınız gelir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.