Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

Enverçevko Nowwemove Çalıştayı’na katıldı

Bu haber 13 Mart 2015 - 10:03 'de eklendi ve 819 kez görüntülendi.

enverçevko (3)

Enverçevko Nowwemove Çalıştayı’na katıldı

Danimarka merkezli Uluslararası Spor ve Kültür Birliği liderliğinde yürütülen NowWeMove kampanyası kapsamında 38 Ulusal MoveWeek Koordinatörü Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 2015 yılı çalıştayına katıldı. 2015 yılı MoveWeek Avrupa Hareket Haftası çalıştayında sağlıklı yaşam, hareketli yaşam amacı ile yaşam biçimi olarak etkinliklerin daha fazla kişiye ulaşılması için yapılabilecek etkinlikler görüşüldü.

Özcan Özgür

Danimarka merkezli Uluslararası Spor ve Kültür Birliği liderliğinde yürütülen NowWeMove kampanyası kapsamında 38 Ulusal MoveWeek Koordinatörü Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 2015 yılı çalıştayına katıldı. 2015 yılı MoveWeek Avrupa Hareket Haftası çalıştayında sağlıklı yaşam, hareketli yaşam amacı ile yaşam biçimi olarak etkinliklerin daha fazla kişiye ulaşılması için yapılabilecek etkinlikler görüşüldü.

Danimarka merkezli Uluslararası Spor ve Kültür Birliği liderliğinde yürütülen NowWeMove kampanyası kapsamında 38 Ulusal MoveWeek Koordinatörü Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 2015 yılı çalıştayına katıldı. Çalıştay’da Muğla’dan Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğünü Türkiye adına yürüten Muğla Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) yer aldı. 3 gün süren çalıştay boyunca 2014 yılı etkinliklerinin değerlendirmesi, eksik yönleri ve iyi uygulama örnekleri, Ulusal Koordinatörlerin ihtiyaçları, hareket temsilcilerinin motive edilmesi, yeni dönem web sitesi ve dijital pazarlama konularında bilgilendirme ve küçük gruplar fikir alışverişi çalışmaları yapıldı.

2015 yılı MoveWeek Avrupa Hareket Haftası çalıştayında sağlıklı yaşam, hareketli yaşam amacı ile yaşam biçimi olarak etkinliklerin daha fazla kişiye ulaşılması için yapılabilecek etkinlikler görüşüldü. Bölgesel, Ulusal ve Uluslararası projelerle hareket temsilcilerinin süreci destekleyebilecekleri fırsatlar anlatıldı. 2015 yılında 4. kez düzenlenecek MoveWeek haftası etkinlikleri için bu yıl 21-27 Eylül 2015 tarihleri belirlendi. Avrupa Komisyonu yine 2015 yılında Avrupa Spor Haftası-EWOS proje çağrılarını açarak, sağlıklı yaşam için hareketli, sportif yaşam ve kar amacı gütmeyen sportif etkinlikleri desteklemeye başladı. EWOS için bu yıl 7-13 Eylül 2015 tarihleri belirlendi.

Muğla merkezli faaliyetlerini sürdüren ENVERÇEVKO-Ulusal Eurovelo Koordinatörlüğü aynı zamanda MoveWeek Ulusal koordinatörlüğünü de sağlayarak bisikletli ulaşım ve sağlıklı yaşama destek verdiğini belirten ENVERÇEVKO Başkanı Feridun Ekmeci, “NowWeMove kampanyası yerel düzeyde yapılan etkinliklerin yanı sıra sınır ötesi ve öncü etkinliklerde tanıtılmakta ve farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda Ulusal MoveWeek Koordinatörlüğü olarak sınır ötesi Bisiklet Turu önerilerek 2015 yılı Ağustos-Eylül aylarında hayata geçirilmek üzere planlandı. Bu amaçla 5 ülkeden çıkan, yerel ve Eurovelo Avrupa bisiklet rotaları ağının kullanarak her biri en az 1500-2000 km pedal çevirerek Brüksel’e varacaktır. Brüksel’de Avrupa parlamentosu milletvekilleri ile buluşacak. Yol boyunca en az 3 şehirde farkındalık NWM kampanyası, EWOS projesi ve Eurovelo projeleri tanıtılarak sağlıklı yaşam ve hareketli yaşama dikkat çekilecek.” dedi.

ENVERÇEVKO’nun kurulduğu 2007 yılından bu yana yaptığı çevre dostu ulaşım aracının geliştirilmesi ve şehir içi ulaşımda kullanımının artması yönünde proje çalışmaları ve Uluslararası faaliyetleri başarı ile uygulayarak kurumsal kapasitesini artırdığın söyleyen Ekmekci, “Hem Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğünü hem Hareket Haftası Ulusal koordinatörlüğünü ülkemiz adına Muğla’ya kazandırmaktan da son derece mutluyuz, aldığımız görevin emek ve sabır isteyen bir süreç olduğunu biliyoruz.” diyerek şöyle devam etti:

“Fakat proje deneyimimiz bu süreci yerel yönetimler ve STK’ların desteği ile kolaylaştıracaktır diye düşünüyoruz. Muğla’nın Avrupa Birliği ülkelerinde daha fazla tanıtılmasını sağlayacağız. Hareket Haftası etkinlikleri ile ülkemizin birbirinden kıymetli özelliklerinin tanıtımına katkı sağlayacağız. Bu amaçla sınır ötesi bisiklet turu öncü etkinliğini (flagship etkinliği) Muğla merkezli yerel yönetimler, kamu kurumları, ilgili sivil toplum örgütleri işbirliği ile Temmuz ayı sonunda başlatarak 35-40 günde Brüksel’e varmayı planlıyoruz. Ulusal düzeyde tüm kamu kurumlarını, yerel yönetimleri, ilgili STK’ları 2015 yılı Eylül ayında küçük ya da büyük Avrupa Hareket Haftası etkinlikleri organize etmeye, projeler üretmeye, Uluslararası düzeyde görünürlüklerini artıcı bu platformları kullanarak sağlıklı yaşama katkı sağlamalarını bekliyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig