Ensemizdeki ateş sönsün « Hamle Gazetesi

Ensemizdeki ateş sönsün

Bu haber 02 Haziran 2016 - 1:00 'de eklendi ve 576 kez görüntülendi.

IMG_8067Muğla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin oluşturduğu 16 kişilik heyet, okullarda yaşanan şiddet olaylarının sebeplerinin ve çözüm yollarının araştırılması ve Avrupa’da şiddet olaylarına müdahale ve yaptırımlarının yerinde incelenmesi amacıyla düzenledikleri “Ensemizdeki Ateş” projesi kapsamında 18 -29 Nisan tarihleri arasında, İspanya’nın Malaga şehrine gittiler.

Hafize Ataseven

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı ve Erasmus Plus, kapsamında, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Program Okul Eğitimi Personel Hareketliliği 2015 Yılı Teklif Çağrısı Dönemi’nde kabul gören “Ensemizdeki Ateş” projesi ile İspanya’nın Malaga şehrine giden, Muğla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, projenin değerlendirme toplantısı düzenledi. Türkiye Ulusal Ajansı’nın 33 bin Euro maddi desteği ile gerçekleştirilen “Ensemizdeki Ateş”  projesinin koordinatörü Ahmet Atasever yönetiminde proje heyeti ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen toplantı ile 12 gün süren seminer sonucunda elde ettikleri verileri paylaştı.

Atasever, okullarda giderek artan öğrenciler arasında ve öğrenci – öğretmen ilişkilerinde ortaya çıkan şiddet olaylarına farklı bir çözüm getirebilmek ve Avrupa’da bu tür olaylar karşında ne yapıldığını farklı bir bakış açısı ile daha iyi analiz edebilmek için ülkemize benzer özellikler taşıyan İspanya’ya gidilerek böyle bir proje gerçekleştirildiğini, projenin isminin de ceza olarak enseye tokat atılması nedeniyle “ Ensemizdeki Ateş “ olarak belirlediklerini ifade etti.

İspanya eğitim sistemi ve okullardaki şiddet konularında seminer alan okul heyeti daha sonra  25-28 Nisan 2016 tarihlerinde La Rosaleda , Escuela de Arte San Telmo, IES Jacaranda ve IES Vicente Espinel  okullarını ziyaret ettiler. Burada birebir inceleme ve gözlem yapan okul heyeti ve proje koordinatörü Ahmet Atasever şu değerlendirmelerde bulundu.

“Ziyaret ettiğimiz okullar ikinci düzeyde ( lise) meslek eğitimi verilen okullardı. İspanya’da eğitim 6 yıl birinci basamak 4 yıl ikinci basamak olmak üzere zorunlu sonrasında ise seçmeli olarak 2 yıl üniversiteye hazırlık ve ya mesleki eğitime ayrılıyor. Mesleki eğitime ayrılan öğrenciler sadece alanları ile ilgili dersler alıyor. Üniversite sınavı ülke genelinde ortak olarak yapılıyor ve 3 gün sürüyor. Senenin başında öğrenci ve velileriyle bir toplantı düzenleniyor. Bu toplantıda okul kuralları ve uyulmadığında hangi cezaların olduğu ile ilgili bilgilendirme yapılıyor. Şunu yapamazsınız’ yerine ‘Şöyle yapabilirsiniz’ diyerek yol gösteriliyor. Sorunlu çocuklarda, aile-okul yönetimi toplantı yapılarak, ailenin de takip edebileceği sorumluluklar veriliyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.