Engelsiz Hayat Mümkün Mü?

Bu haber 13 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.290 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Engelsiz hayat elbette mümkün, ama…

Hayatı hep birlikte zorlaştırmaya devam ediyoruz.

Yazımın başlığı olan soruyu şöyle de sormak mümkün:

Anaların ağlamadığı bir dünya mümkün mü?

Ne biçim soru bunlar değil mi, elbette mümkün, ama…

O engelleri yaratan da biziz, kaldırabilecek olan da…

xx        xx        xx

Cep telefonum arızalandı. Keyifliydi… Telefonumun çalmadığı iki gün adeta huzura erdim. İletişim mi? İstediğim insanlara bir biçimde ulaşabildim. İsteyenlerde bana…

Cep telefonları olmayınca daha mı “insan” olacağız bilmiyorum. Bayramlarda ailenizden arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan, tanış olduklarınızdan ve politikacılardan yüzlerce mesaj alıyoruz. Mesajla değil de telefonla, canlı birbirinizin sesini duyarak bayramlaşma daha “insani” ve insanı mutlu edici değil mi?

xx        xx        xx

Telefonumun sorunu giderilince mesajlara baktım. Birikmiş. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş baharın müjdecisi Hıdrellez’i kutlamış. 6 Mayıs günü belediyemiz Kışla Park’ta şenlik ve konser düzenlemiş.

Çocukluğumda Hıdrellez de “Koca Havuz” a gidilirdi. Muğla’nın (Menteşe) son yıllarında “toplumsal hafıza” adeta katledildi. Koca Havuz’un yerinde bugün “Kuvayı Milliye Parkı” var. Ama orda piknik yapılmıyor…

Muğlalılar Koca Havuz’dan sonra Kızıldağ’a ve onun ardından Yaraş’a gider olmuştu. Tabi Kışla Park’ta Muğlalının piknik alanlarındandı. Eski cazibeleri kalmadı. Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Kızıldağ ve Yaraş eski günlerine kavuşturulabilir. Menteşe Belediyesi hafta sonlarında Yatağan’dakine benzer ücretsiz “çek çek” seferleri koyabilir.

xx        xx        xx

Hafta sonu Cumartesi günü 15-16 Mayıs “Engelliler Haftası”nın ilk günüydü. Pazar günü de “Anneler Günü”…

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş her iki gün içinde cep telefonu ile “toplu mesaj” attırmış veya atmış. Başkan Gümüş engelliler ile ilgili mesajında şöyle demiş:
Unutmayalım ki hepimiz bir engelli adayıyız. Engelleri birlikte aşalım.

O gün hemen herkes benzer mesajlar paylaştı. Hıdrellez ve Anneler Günü’nü kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün engelliler ile ilgili bir mesajı olmadı. Olmaması da isabetli olmuş!

xx        xx        xx

Muğla il merkezinde engelleri tam anlamıyla olmasa da önemli ölçüde aşabilmiş birkaç engelliden biriyim. Ama ben aşabildiğim engelleri “doktor” değil, Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte aşabilmiş de değilim.

Sayın Gürün 15 yıl önce Muğla’yı yönetme talebi ile halkın karşısına çıktığında ortaya koyduğu “beyannameyi” anımsar mı bilmem. Ben unutmadım. Orada “engelsiz bir şehir” vaat ediliyordu. Örneğin, belediye otobüslerinden sadece engellilerin değil, onlarla birlikte hamile ve yaşlılarında yararlanabilmeleri için duraklarda (otobüsün girişi ile kaldırımın paralel olduğu) düzenleme yapılacağı vaat edilmişti.

Ben hala belediye otobüsüne binemiyorum!

xx        xx        xx

Gerek Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ve gerekse Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü neredeyse gidip tebrik etmeyen kalmadı.

Ben Sayın Gümüş’ü makamına gidip, tebrik edemeyenlerdenim. Çünkü başkanlık makamına ulaşmanın engelliler için kolaylaştırılmadığını biliyorum!

İl genelinde caddelerde Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili olduğunu biliyorum. O caddelerin kaldırımlarında kim yetkili bilmiyorum. Eğer Cumhuriyet, Recai Güreli, Naci Karaosmanoğlu, İsmet İnönü Caddeleri ile Cumhuriyet Meydanı kaldırımlarında yetki Menteşe Belediyesi’nde ise Başkan Gümüş’ten öncelikle o kaldırımların bisiklete yasaklanmasını bekliyoruz…

xx        xx        xx

Muğla il merkezinde (öteki ilçelerde de durumun farklı olduğunu sanmıyorum) parklardan bütün engelliler yararlanamıyorlar. Engelliler sadece tekerlekli sandalye kullananlar değiller!

Üstelik tekerlekli sandalye kullananlar da her kaldırımı kullanamıyorlar. Kaldırımlar yüksek, kaldırım rampaları standartlara uygun değil. Görme engelliler için yapılan sarı izler de standart dışı!

Akaryakıt istasyonlarında engelliler için tuvalet zorunluluğu getirileli yıllar oldu. Karayollarında engelli tuvaletleri depo haline getirildi. Denetleyen yok! Fethiye’de şehir merkezinde genel tuvaletlerle engelli düzenlemeleri olduğunu biliyorum, öteki ilçelerde durum nedir bilmiyorum, ama Muğla il merkezinde engellilerin kullanabildiği bir tek tuvalet olmadığını biliyorum…

Genel tuvaletler neyse, umuma açık yerlerde “umutsuzluk” verici… İl merkezinde pastane, restoran gibi yerlerin hepsinde engelliler unutulmuş. Bazılarının birinci katında tuvalet yok!

Belediyeye ait Akyol Parkı’nda, Nazım Hikmet Parkı’nda, Kışla Park’ta, halen umutla “Ardore” denilen İtalyanca adının değiştirilmesini umutla beklediğim Ata Park’ta engelliler için tuvalet var mı?

xx        xx        xx

Resmi yapıları hiç sormayın… Büyükşehir’den önceki Muğla Belediye Meclisi toplantılarını engellilerin izlemesi mümkün değildi. Bu gün de Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarını engellilerin izlemesi mümkün değil… Benim Başkan Bahattin Gümüş’ün makamına ulaşmam zor olduğu gibi, Vali M. Hakan Güvençer’in makamına engellilerin önemli bölümünün ulaşması hiç mümkün değil. Ne belediyelerimizde ne de valilikte engelli tuvaletleri de yok…

Bu arada Muğla Öğretmen Evi yöneticilerini kutluyorum. Bir iki yazımda eleştirmiştim. Şimdi Öğretmen Evi tuvaletine kadar engellilere uygun… Darısı Anadolu Otelcilik Turizm Lisesi bahçesindeki park işletmesinin başına!

xx        xx        xx

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Anneler Günü için de “Bizleri dünyaya getiren, hayata hazırlayan sevgisi desteği ve sıcaklığıyla vazgeçilmez olan annelerimizin anneler gününü kutluyorum.” mesajı yayınlamış.

Bu mesaja katılmamak mümkün değil. Ama ben sadece bir “tüketim günü” olduğundan değil, kimimiz annesini, kimimiz evladını yitirmiş olduğu için Anneler Günü kutlaması yapamadım, ama tivıtırda “Annelerin sadece sevinçten ağlayacağı güzel bir Türkiye dileği ile tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlarım.” diye paylaşımda bulunmadan da edemedim!

Çünkü o gün Mehmet Ayvalıtaş’ın, Abdullah Cömert’in, Ahmet Atakan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Ali İsmail Kormaz’ın ve de Berkin Elvan ile komiser Mustafa Sarı’nın annelerini düşündüm…

xx        xx        xx

Evet, engelsiz hayat ve anaların ağlamadığı bir dünya mümkün…

Engelleyen de biziz. Ağlatan da biziz. Engelleri kaldıran, sevinçten ağlatan da biz olabiliriz.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş hep gülümsüyor. Yapmacık değil, samimi olduğuna inanıyorum. Güldüğü gibi güldürebilir de… 15 yıldır yapılamayan Kadın Sığınma Evi’ni, dar gelirli anneler için Belediye Kreşi’ni yapabilir, engelsiz bir şehir yaratabilir…

5 yılda bu kadarı yeter. Zor mu?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 13 Mayıs 2014 / 11:38

Gocaman;yazınızı ilgiyle okudum.Başlığı da ilgiç,3 ncü cümlesi de ilginç.Hepsinden ilginç olanı da Daha 2003 e kadar Bu Cumhuriyet Devletinin Engellilerin ve özürlülerin sorunlarının rahatça dilegetirebildiği bir Kanunu yok idi.Amma şimdi var,uygulayan İdareci!ler yok.”Şöyle dua etmekten klendimi alamıyorum;Yarabbi MUHTACINI,MUHTACINA MUHTAÇ ETME ALLAHIM”Gadın Moğlamın tüm İdareciler
ine ithaf olunur.Tabii hem yerel ve hemde Genel anlamda.Herkesin mutlaka yapacak bir hizmeti vardır.selam ve sevgi ile.