Engelliler için ‘engelsiz’ yılbaşı eğlencesi

Bu haber 25 Aralık 2015 - 21:40 'de eklendi ve 809 kez görüntülendi.

Engelliler için ‘engelsiz’ yılbaşı eğlencesi (2)Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğu üyesi öğrenciler, kentteki engelli öğrenciler için “engelsiz” yılbaşı eğlencesi düzenledi.
Kadir Tamer
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğrencileri tarafından kentteki engelli öğrenciler için “engelsiz” yılbaşı eğlencesi gerçekleştirildi.
MSKÜ Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğu ile Muğla Zihinsel Engelliler Derneği tarafından Mavi Çatı Öğrenci Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte öğrenciler, müzik eşliğinde gönüllerince eğlendi. Engelli öğrenciler ve aileleri ile programı düzenleyen üniversite öğrencileri, şarkılar eşliğinde dans etti. Engelli öğrenciler, üniversite öğrencileri ile yeni yıl pastası da kesti. Gönüllerince eğlenen engelli öğrencilerin bir bölümü ise şarkılar söyleyerek, mutluluklarını ifade ettiler.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğu Koordinatörü Prof. Dr. Ercan Baldemir, engelli bireylerin toplum hayatında yalnız olmadıklarını göstermek ve onlarla birlikte olmak için ‘Engelsiz yılbaşı eğlencesini’ 5 yıldır düzenlediklerini söyledi.
Kendisinin de bir engelli babası olduğunu, engellilerin yaşadığı sıkıntıları çok çok iyi bildiğini dile getiren Baldemir, “Amacımız engellilerimizi sosyal yaşantıya dahil etmek. Bu süreçte engelli bireylerin ailelerine kendilerine zaman ayırabilecek alan oluşturmak ve toplumda farkındalık yaratmak. Üç tane amacımız var bizim bu topluluğu kurmakta. Birincisi engelli kardeşlerimizi toplum hayatı içerisine kazandırmak. İkincisi; ailelere kendilerine ayıracakları zaman oluşturmak istiyoruz. Üçüncüsü de tabi en önemlisi üniversite öğrencilerimizle farkındalık oluşturmak istiyoruz” dedi.
Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğunun, üniversitelerinin en büyük topluluğu olduğunu belirten Baldemir, şöyle konuştu:
“Binin üzerinde üyemiz var. 70 üniversite öğrencimiz yaşam koçu olarak engellilerimize hizmet veriyor. Bin kişinin üzerinde üniversite öğrencisine sertifika verdik. Bugün 10 üniversitede bu tür topluluklar var, ülke geneline yaygınlaştırmak için çalışma yapıyoruz.”
Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü ise şunları söyledi:
“Engelli çocuklarımız eğlenceye, müziğe çok düşkünler. Kendilerini ifade edebildikleri için bu tip organizasyonlarda yan yana kendileriyle benzeyen insanlarla yan yana geldikleri için anlaşabiliyorlar. Yoksa normal toplumlardaki eğlencelerde daha fazla etkili olamıyorlar. Amacımız; toplumda var olduklarını ve toplumun parçası olduklarını anlatabilmek”
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğu Başkanı Gökçe Paşa ise bu sene düzenlenen etkinliğe Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin de destek verdiğini ifade edere, destek veren tüm öğrencilere teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.