Engelli Oteli Mi Dediniz!

Bu haber 08 Ekim 2015 - 4:05 'de eklendi ve 1.770 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla il merkezinde iki engelliler derneğimiz bulunmakta. Birisi zihinsel engelliler, ötekisi ortopedik engelliler derneği.

Hangisi daha başarılı ve etkili diye sorulacak olursa, bana göre zihinsel engelliler derneği hem etkili hem de başarılı. Öyle ki ilimizin ilk Zihinsel Engelliler Eğitim Merkezinin açılmasını gerçekleştirdikleri gibi, bir Rehabilite Merkezinin, hatta Tatil Köyünün kurulması için emin adımlarla ilerliyorlar. Bu yaz başında Zihinsel Engelliler Dernek Başkanı Menderes Çetinözlü ve Dernek İkinci Başkanı Sibel Matur ile sohbet etmiştik. Sibel MaturBu yaz çocuklarımızı denize götüreceğiz. Akyaka da eski izci kampının olduğu yerde kamp kurmayı planlıyoruz.” demişti.

Yapabildiler mi bilmiyorum, ama Sibel Matur kararlıdır. Yapmışlardır.

 

xx     xx     xx

Geçtiğimiz günlerde bir gazetede Datça’da kurulmuş “Engelim Olmayın Derneği” ile ilgili bir haber okudum. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal tatilini Datça’da geçirmiş. Engelim Olmayın Derneği yöneticileri ile sohbetinde kaldığı otelden yakınmış. Derneğin yöneticileri Dilek Dündar ve Ömer Hakan Babacan otelin yöneticileri ile görüşmüşler. Aldıkları cevap şöyle olmuş:

Biz zaten engelli istemiyoruz, İbrahim Bey’i de zorla çağırmadık.”

Otel müdürünün yaklaşımı karşısında İbrahim Gümüşdal şunları söylemiş:

Otelin müdürü iyisi mi sen sınırlarını zorlama ama en önemlisi insanlık suçu işleme. Kimsenin kimseye engelli-engelsiz vs. diye ayrımcılık yapmaya ne hakkı nede gücü var. Ben ve 15 kişilik grubum, müdürü olduğum tesise bundan böyle zaten adımımızı atmayacağız.

 

xx     xx   xx

Aslında Datça’da İbrahim Gümüşdal’a engelli odası diye bir oda verilmiş. Birilerinden yardım almadan o odaya giremiyormuş! Bu arada belirteyim, İbrahim Gümüşdal benim gibi koltuk değnekli değil, tekerlekli sandalyeli bir ortopedik (omurilik felçlisi) engelli.

Madem oteliniz engellilere uygun değil ve siz zaten engelli istemiyorsunuz, adamı ve grubunu otelinize neden kabul ettiniz?

Muğla’da bu yaz Bodrum’da bir engelli plajı açıldı, ama bir engelli otelimizin olmadığını biliyorum. Engelli plajını da öyle abartılı ayrıcalıklı bir şey olarak düşünmeyin. Kumsalda denize kadar engellinin yürüyebilmesi veya tekerlekli sandalye ile gidebilmesi için ahşap yol yapılmış. Yanına da engellinin kullanabileceği yaklaşık 60-70 cm yüksekliğinde şezlong. Hepsi bu…

 

xx   xx   xx

Engelliler için yapılabilecek düzenlemeler inanın büyük paralar gerektiren uygulamalar değil. Üstelik engelliler için yapılan düzenlemelerden en az onlar kadar yaşlılar ve hamileler de yararlanıyorlar.

Muğla’da engelli oteli yok. Olmamalı da… Ama turistik tesislerden, günübirlik alanlardan sağlıklı insanlar kadar engellilerde yararlanabilmeliler.

Tabi bu anlamda güzel otellerimiz de var. Zaten otellerin çoğunda tekerlekli sandalye ile kaçıncı katta olursa olsun odanıza kadar gitmeniz mümkün. Oraya vardıktan sonra engelli için bir tuvalet, birde yatak düzenlemesi yapmak yeterli.

Her otel, odalarının %10’unu düzenlese yeterli olacaktır. Ki, engelli için düzenlenmiş bir oda sağlıklı bir turist tarafından kullanılmaz diye bir şey yok.

xx   xx     xx

Bodrum’da bir tesiste engelliler için yapılan plaj düzenlemesi Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV’in işlettiği günübirlik alanlarda şimdiye kadar yapılması gerekirdi. Ki örnek olurlardı!

Datça’da bu işi “Engelim Olmayın Derneği” yapmış. Derneğin ikinci başkanı Ömer Hakan Babacan sayesinde Datça’da güzel şeyler yapılmaya başlanmış. Muğla’da güzel işler hep dışarıdan gelenler sayesinde elde edilir!

Omurilik felçlisi Ömer Hakan Babacan İstanbul’un stresinden kaçıp gelip Datça’ya yerleşmiş. Emekli Mali Müşavir Dilek Dündar Hanım (ki oda İstanbul’dan kaçıp Datçalı olanlardan) ile birlikte Engelim Olmayın Derneği’ni kurmuşlar. Hiçbir kaynakları yok. Datça Yarımadasında 48’i ilçe merkezinde olmak üzere toplam 100 engelliyi belirleyip bir araya getirmişler. Bırakın okula gitmeyi, evinden çıkamayan engelliler varmış. Ömer Hakan Babacan Belediyeyi zorlayarak önce plaja ulaşmalarını sağlayan düzenlemeyi yaptırmış. Kendi paraları ile de plaja şezlonglar koymuşlar.

Şezlonglar kilitli, üstüne telefon numarası yazılmış. Telefonu arıyorsunuz birkaç sorudan sonra engelli olduğunuzu anlatabildiyseniz karşı taraf size şifreyi bildiriyor ve işiniz bittiğinde bulduğunuz gibi bırakmanız isteniyor. Ücret talep edilmiyor.

 

xx   xx   xx

Ömer Hakan Babacan inatçı bir kişilik olmalı. Belediyede işini görmek için dışarıda bekleyip memuru çağırıp işini yaptırmış. Ertesi gün yine aynı işlem derken, bu işlemler için talepleri peş peşe gelince Belediye Başkanı yanına gelmiş ve ne istediğini sormuş.

Ömer Hakan Babacan belediye binasının girişini gösterip “Buraya bir rampa” demiş.

Aynı şekilde banka işlemlerini de tekrar tekrar yaptırınca ( 400 TL’lik havaleyi 50 şer liradan sekiz defa yaptırdım diyor) banka girişine de bir rampa yapılmış.

Kavgasız gürültüsüz en güzel mücadele örneği bu olsa gerek.

 

xx   xx   xx

Ömer Hakan Babacan engellilerin denize girebilmesi için rampayı da kavgasız gürültüsüz yaptırmış! Deniz şezlonglarını kendi imkanlarıyla almışlar. Derneğin şimdi yeni hedefi ise daha pratik olan deniz sandalyelerini tedarik etmekmiş.

Biraz bütçemizi zorlayacak ama bunu da yapacağız” diyor Ömer Hakan

İlgilenen katkıda bulunmak isteyen olursa deniz sandalyelerinin tanesi 600 TL.

Ömer Hakan Babacan ve arkadaşları o sandalyeleri sadece şehir merkezindeki plaja değil, yerel dilde “Bük” diye adlandırılan bildiğimiz koylara da götürmeyi amaçlıyorlar.

Bütün bunları Datça’ya gelecek engellilere yardımcı olmak amacıyla yapıyorlar. Biz çektik bari bizden sonrakiler rahat etsin ve bu ülkemizin cennet köşesinde engellilerde yer alsın istiyorlar.

 

xx   xx   xx

Engelim Olmayın Derneği Datça’da belediye ve kaymakamlıkla da iş birliği içinde. Zaten Ömer Hakan Babacan’ın yaklaşımı nedeniyle başka çareleri de yok!

Şimdi önlerinde çok önemsedikleri başka bir projeleri daha var. Rampası olan bir minibüsleri olsun istiyorlar. Böylece Datça köylerinde, evlerinden çıkamayan engellileri ilçe merkezine getirip götürmek amacındalar. Onlarında sosyal yaşamlarına katkıda bulunmak istiyorlar.

Bu projeleri için belediyeden kullanılmayan 50 kişilik sinema salonunu 1 seneliğine almışlar, salonu düzenleyip faaliyete geçireceklermiş. Başarılı olurlarsa uzun süre işletmeye devam edeceklermiş.

Otelleri tek tek dolaşıp tesislerin engelli erişimine uygun olup olmadığını soruyorlarmış. Tabii bir tek kapıdan kovulmadıkları kalıyormuş!

 

xx     xx     xx

Datça’da ki bu “Engelim Olmayın Derneği”nden yeni haberdar oldum.

O çok istedikleri rampalı minibüse sahip olabilmeleri için Büyükşehir Belediyesi kendilerine el uzatır mı bilmiyorum. Malum Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bir ortopedi uzmanı…

O nedenle ben engellilere dair projelerin hayata geçirilmesini ve hatta Türkiye için örnekler oluşturulmasını Başkan Gürün’e hep yakıştırmışımdır.

Muğla artık bir “büyükşehir” olduğuna göre bu tür sorunlara, çözümlerine ve projelerine Büyükşehir penceresinden bakmakta yarar var. Bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki Muğla’da 1000 ortopedik engelli var. Aynı yıl içinde değişik kişi ve kurumlar tarafından 2000’e yakın tekerlekli sandalye dağıtıldığını görüyoruz.

O kadar sandalye nereye gidiyor, yoksa engelli kardeşlerim sandalye stokçuluğuna mı başladı bilmiyoruz!

Bu israfın bile önüne geçilebilmesi için tekerlekli sandalye meselesi tek elden Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülebilir. Zaten evde hasta bakımı yapan Büyükşehir Belediyesi’ne bu bir yük olmayacaktır.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
günaydın 08 Ekim 2015 / 11:18

engelli memur alımı sınavını binaların üçüncü katlarında yapan yöneticilerin olduğu ülkemizde engelli otelini düşünebilmek bile mükemmel

günaydın 08 Ekim 2015 / 11:21

istanbulda bir üst geçide engelli rampası yapmışlar diğer tarafına merdiven yapmışlar(diğer tarafına rampa yapmamışlar) allah aşkına öğreniverin niye böyle birşey yapmışlar………