Engel spora engel değilmiş! « Hamle Gazetesi

Engel spora engel değilmiş!

Bu haber 18 Kasım 2015 - 0:04 'de eklendi ve 1.219 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından düzenlenen Atatürk’e Saygı Gençlik Yol Koşusu giderek gelenekselleşiyor. Bu sene 23’cüsü yapıldı. Türkiye’de yapılan ilk koşulardan biri olmasının yanında uzun soluklu olması bu koşuya ayrı bir önem kazandırıyor.

Birazda bu yüzden olsa gerek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. yıl dönümünde koşuya 8 Üniversite ile Muğla ve Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden ferdi ve kulüp bazında toplam 410 sporcu katılmış.

Artık geleneksel olmanın yanında ulusal da olmuş…

2017 de 24’cüsüne daha çok üniversitenin katılımı sağlanabilir mi bilmiyorum. Ama 25’cisi “uluslararası” hale getirilebilir. Başta Türki Cumhuriyetlerden olmak üzere yabancı üniversiteler davet edilebilir.

Kim bilir belki “Devrant-Sakar-Akyaka” maratonu da koşulabilir…

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx
O gün koşan 8 üniversiteden 150’si kadın, 230’u erkek ve 30’u da veteran olmak üzere 410 koşucunun içinde meslektaşımız, DHA Bodrum Temsilcisi Yaşar Anter ve sevgili eşi Fatma Anter de varmış.

Yaşar kardeşim veteranlar (50-59 yaş) erkeklerde üçüncü olurken, eşi Fatma Anter kadınlarda ikinci olmuş. Ne güzel… Yanlış anlaşılmasın, güzel derken derecelerini kastetmiyorum. Anterler bu koşuya sanırım başladığından beri katılıyor. Koşu kadar Anterler de uzun soluklu. Buna güzel diyorum…

Önümüzdeki 25’ci koşuda kendilerine pek ala özel 25’ci yıl ödülü verilebilir.    

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından düzenlenen 23. Atatürk’e Saygı Gençlik Yol Koşusu sonunda derece alanlara ödülleri Vali Amir Çiçek, Rektör Vekili Prof. Dr. Hürriyet Nevres Aydoğan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile protokol üyeleri tarafından verilmiş.Formun Üstü

Formun Altı

Koşu ile ilgili haberlerde, sanıyorum koşunun tek engellisi Gülay Şahbudak öne çıkarılmış.

Öyle olmasa Anterler öne çıkarılırdı. Yine de Anterler için bir ara başlık atılabilirdi!

Birde haberlerde Gülay Şahbudak’a bir özel ödül verildiğini göremedim.

Koşuyu da tamamladığına göre ödül verilebilirdi. Verilmeliydi…

Ayrıca gelecek yıllarda veteranlar gibi engelliler kategorisi de olabilir.

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Koşunun sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gülay ŞahbudakFormun Üstü

Formun Altı, “Engel, spora engel değildir” demiş. Doğru demiş.

Görme engelli birinin dahi yapabileceği bir spor dalı mutlaka vardır, ama…

Meslektaşlarım, Anterler (böyle bir talepleri elbette yok) için ara başlık atmamışlar ama Gülay Şahbudak kardeşimiz için “Koltuk değnekleri ile yarıştı” ara başlığı atıp şöyle devam etmişler;

Koşuya Muğla Büyükşehir Belediye Sporcusu olarak koltuk değnekleri ile katılan 46 yaşındaki engelli Gülay Şahbak büyük ilgi gördü. Bitiş çizgisine alkışlar arasında gelen Şahbudak, gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Önceki yıllarda da koşulara katıldım. Geçen ay Çanakkale’de yapılan koşulara katıldım. Koltuk değnekleri ile zor oluyor, ama spor engel tanımıyor. Kendimi çok iyi hissediyorum. 4-5 yıldır bu sporu yapıyorum. Engelli arkadaşlara da spor yapmalarını tavsiye ediyorum. Spor yaptığım zaman tüm stresimi atıyorum’ dedi.

İyi de Gülay kardeşimiz koltuk değnekleriyle kimlerle yarıştı? Koltuk değneği olmayanlarla!!!

Gülay kardeşimizi candan kutluyorum. Başarılarının ve sayılarının artmasını diliyorum…

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Artık ben Muğla Büyük Şehir Belediyemizi anlamakta zorlanıyorum. Onlarda beni anlamakta zorlanıyor olmalılar. Normaldir. Ben engelliyim. Acaba onlarda mı engelliler?

Muğla dışında yaşıyor olsaydım, Gülay kardeşimizin haberini okuyup, şöyle diyebilirdim;

Ne belediyeler var. Helal olsun.

Ardından şöyle devam ederdim;

Engelliyi işe almışlar. Ne güzel. Birde spor kulübü kurup, engelliyi lisanslı sporcu haline getirmişler. Engelli bir kadın sporcu bir özel koşuda büyükşehir belediyesini temsil ediyor. Demek ki Muğla’da engellilere engel kalmamış.

Algı operasyonu; engelli dostu Muğla Büyükşehir Belediyesi… Engelli dostu Muğla…  

Az kaldı. Hastaneden çıkıyorum. Seviniyorum, ama korkuyorum da… Çünkü düşüp yeniden geri dönmekte var… (!)

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Başta siyasiler olmak üzere kişi ve kuruluşlar tarafından engellilerin istismarına ifrit oluyorum. En çok da bilerek veya farkında olmadan kendisini kullandıran engelli kardeşlerime üzülüyorum…

Ogün, o koşuda meslektaşlarım arasında olsaydım, “Engel spora engel değildir” diyen Gülay kardeşime sorardım;

Siz bu şehrin her yanına gidebilip, her yanını kullanabiliyor musunuz? Atatürk Stadyumu’nun, Kapalı Spor Salonu’nun tuvaletlerini kullanabiliyor musunuz? Serpil Park’taki tuvaleti kullandınız mı? Sınırsızlık Meydanı’ndaki tuvaleti hiç denediniz mi? Pastanelerin ikinci katına çıkabiliyor musunuz? Sizin koltuk değnekleriniz, ayaklarınız kaldırımlardaki girinti çıkıntılara takılmıyor mu? Birde tekerlekli sandalyeli olduğunuzu düşünün. Tekerlekli sandalye ile rampalı toplu taşımaya binip, bir yerde indiniz. Oradan öteye rahat gidebilir, şehir merkezindeki tüm kaldırımları kullanabilir misiniz? Muğla da zor dostum zor…

Engel spora engel değildir, ama Muğla engelliye engellidir!

 

xx           xx           xx

Geçenlerde TV haberlerinde gördüm.

Şaşkınlık içinde izledim. Şöyle;

“Konya Büyükşehir Belediyesi, Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde kurduğu ‘Engelsiz Ev’ birimiyle, kentte yaşayan engellilerin evlerini yaşam koşullarına göre dizayn ediyor. Ortopedik engelli, omurilik felçliler, işitme ve görme engelliler proje sayesinde evdeki yaşamı kolaylaştıran değişikliklerle bir nebze de olsa rahat bir hayat sürüyor.”
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek
, açıklamasında uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu söylerken, “Eyvah!” dedim…

Bakmışsınız bizim Büyükşehir de Türkiye’de ikinci uygulayıcı olmuş. Bir rahat bir rahat, evlerimizden çıkmayız artık.

Muğla’da “engelsiz” bir şehir olur!

 

xx           xx           xx

Tabi haberi izlerken Konya’nın “engelsiz” bir şehir olup olmadığını da merak ettim.

Bizim Büyükşehir her ne kadar “sosyal belediyecilik” yaptığını söylese de belediyecilikte sosyal projelerin AK Partili belediyelerden çıktığı da bir gerçek…

Ama ben “Umarım Konya’da bütün engeller kalkmıştır da sıra evlerdeki engellerin kalkmasına gelmiştir.” demeden de edemiyorum.

Hep algı operasyonu!..

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 18 Kasım 2015 / 11:50

Gocuman; aman haa gendine dikkat et. gideceğin yerlere basacağın çukurlara dikkat et. gari eyilrştiğine göre yine aramıza döneceksin emme, bizim gadın moğlamın gocaman böyyük belediyesindeki engelleri nasıl galdırcez bilemedim. her yer en-gel. birliktede yazılsa ayrı da yazılsa engel önce kafalardan kalpkerden kaldırılması şarttır efendim. sevgi ve saygı.