Enerji verimliliği konuşuldu

Bu haber 15 Mart 2017 - 23:16 'de eklendi ve 498 kez görüntülendi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından enerji verimliliği alanında örnek teşkil eden projeleri düzenlediği bilgilendirme programı ile tanıttı.

Kadir Tamer

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), enerji verimliliği alanında örnek teşkil eden projeleri düzenlediği bilgilendirme programı ile tanıttı.

Muğla Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan toplantı salonunda  gerçekleşen toplantıya Muğla Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş, GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan ile sektör temsilcileri katıldı.

Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasına gerçekleştiren GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Denizli ve Aydın’da gerçekleştirilecek programın Muğla’dan başladığına dikkati çekerek, “Turizm, çevre ve yenilik programlarına yönelik destekleme çalışmalarımız oldu, bu desteklerimiz devam ediyor. Bunun yanında enerji verimliliğini arttıran projelere de destek veriyoruz. Bu toplantıda enerji verimi konusunda örnek teşkil eden projeleri tanıtacağız. Aydın ve Denizli’de de gerçekleştireceğimiz programın startını Muğla’dan verdik” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Amaç yenilenebilir enerjinin arttırılmasını sağlamak. Enerji açığımız özellikle güneşle değerlendirdiğimizde bunu irdeleyip hayatımızın içerisine sokmalıyız. Biz güneş var olduğu sürece varız. Öyleyse güneşi enerji konusunda en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. O enerjiyi hayatın her alanına sokmalıyız. Muğla güneş enerjisi konusunda Türkiye’nin ortalamasında üstünde bir il. Son dönemde Muğla olarak rüzgar ve güneş enerjisi konusunda ciddi yatırımlar alıyoruz. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak yenilebilir enerji konusunda çalışmalarımız bulunuyor. Mezbahamızın enerjisinin bir kısmını kurduğumuz paneller vasıtası ile güneşten sağlıyoruz. Şu anda bine yakın su deposu var. 477 deponun klorlama depolarının enerjilerini güneş enerjisinden elde ediyoruz. Arıtma tesisimizin 1 milyon 560 bin kw/saat enerji tüketimi var bunun yüzde 30’lık kısmını biyogazdan karşılıyoruz” dedi.

Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray, GEKA tarafından desteklenen ‘Muğla’nın iklim değişikliği ve sürdürülebilir enerji eylem planı’ hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Giray sunumunda, proje ile Muğla’da başta güneş enerjisi olmak üzere, yerel yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji arzı, enerjinin etkin kullanımına öncelik veren, yerel sürdürülebilir ekonomik katma değer ve istihdam yaratan, iklim dostu kentsel gelişmeyi sağlamaya yönelik ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nın hazırlandığını kaydetti. Giray, proje kapsamında enerji ve karbon yoğunluklarını ortaya koyan ayakizi ölçüm ve izleme yöntemlerinin belirlenmesi, uluslararası standartlara uygun ‘kentsel karbon ayak izinin’ ortaya konulması, uzun vadeli bir perspektifle kentin enerji ve karbon yoğunluğunun azaltılmasına yönelik seçeneklerin değerlendirilmesi ve Muğla’da sürdürülebilir enerji kentleri konusunda oluşturulacak diğer projeler için ilk hazırlıkların yapılması hedeflendiğine dikkati çekti.

Daha sonra Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Denizli Şubesi tarafından 2013 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında yürütülen ‘Denizli İli Sanayide Enerji Verimliliği Potansiyeli Taraması Araştırması’ projesi hakkında ENVERDER Denizli Şubesi Temsilcisi Mustafa Güner tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Güner sunumunda, proje ile, Denizli’deki öncü sektörlerden enerji tüketimi fazla olan sektörlerin enerji tasarruf noktalarının tespiti yapılarak envanter oluşturulduğunu e bu konuda bilinçlendirme çalışmaları yapıldığını anlattı. Firmaların enerji tüketimleri tablolar halinde sunulduğunu kaydeden Güner, tasarruf potansiyelleri kullanılan enerjiler doğrultusunda ayrıca belirtildiğine dikkati çekti. Mustafa Güner, gerçekleşen çalışmalar sonucunda elektrik enerjisinin yüzde 15,6’sı, termal enerjinin ise yüzde 14,4’ünün tasarruf edilebilir olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Toplantının son kısmında ise TurSEFF Banka İşleri Müdürü Seyran Hatipoğlu Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı hakkında katılımcılara bilgi verdikten sonra, GEKA Muğla Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Yasin Kartal ise Enerji Verimliliği kapsamındaki destekler hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.