Enerji Bakanı hakkında suç duyurusu

Bu haber 16 Eylül 2014 - 22:59 'de eklendi ve 596 kez görüntülendi.

sucduyurusuMaden İş Sendikası Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na Devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Sendika Başkanı Süleyman Girgin, “Bakanlık her alanda özelleştirme yaparken Muğla’nın Bayır mevkiindeki kömür ocaklarını özelleştirmiş ve bizden teşekkür almıştı. Şimdi öğrendik ki aylık 30 bin ton kömür üretilen işletme için rödovans uygulamasıyla işletme sahibine 100 bin ton üzerinden ödeme yapılıyormuş. Böylelikle üretilmeyen kömür karşılığı peşin ödeme yapılıp şirket lehina, kamu aleyhine işlek tesis edilmiş” dedi.
Özcan Özgür
Maden İş Sendikası Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na Devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Sendika Başkanı Süleyman Girgin, “Bakanlık her alanda özelleştirme yaparken Muğla’nın Bayır mevkiindeki kömür ocaklarını özelleştirmiş ve bizden teşekkür almıştı. Şimdi öğrendik ki aylık 30 bin ton kömür üretilen işletme için rödovans uygulamasıyla işletme sahibine 100 bin ton üzerinden ödeme yapılıyormuş. Böylelikle üretilmeyen kömür karşılığı peşin ödeme yapılıp şirket lehina, kamu aleyhine işlek tesis edilmiş.” dedi.
Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin Yatağan Cumhuriyet Savcılığı’na giderek Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında suç duyurusunda bulundu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğünce 21.10.2011 tarih ve 30/375 sayılı Yönetim Kurulu kararına göre Muğla İli Merkez İlçesi Akçaova Köyü mevkiinde bulunan Anadolu Dış Ticaret Pazarlama Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasına ait 7390 işletme ruhsat numaralı kömür sahasının rödovans karşılığında TKİ kurumunca devralınmasına karar verildiğini anımsatan Girgin savcılık çıkışında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bu karar çerçevesinde 02.11.2011 tarihli protokol ile ‘TKİ sahada kömür üretse de, üretmese de aylık en az 50.000 ton üzerinden firmaya rödovans bedeli ödemek’ kaydıyla saha teslim alınmıştır. TKİ tarafından yapılan karotlu sondajlar neticesinde 5.167.000 ton üretilebilir açık ocak kömür rezervi tespit edilmiştir. Sahada üretim faaliyetleri devam ederken bu kez 28.02.2013 tarihinde TKİ ile firma arasında ek protokol imzalanmıştır. Buna göre ‘TKİ aynı sahadan kömür üretse de, üretmese de ayda en az 100.000 ton üzerinden firmaya 5.82 TL/ ton rödovans bedeli ödeyecektir’ şeklinde protokol yapılmıştır. Bu çerçevede TKİ, firmaya Haziran-2013 ayından itibaren aylık 100.000 ton üzerinden 5,82 TL/ton rödovans bedeli ödemeye başlamıştır. Anılan sahada ise aylık ortalama 30.000 ton civarında kömür çıkartılabilmektedir. Yani aylık ortalama 30.000 ton kömür çıkartılmasına rağmen Ek Protokoller ve Bakanlık oluruyla aylık 100.000 Ton kömür çıkarılmış gibi ruhsat sahibi firmaya para ödenmektedir. Bu ilişki şirketin lehine, kamunun aleyhinedir.”
27 Ağustos tarihinde resmi gazetede yayınlanan karar ile TKİ’ye bağlı GELİ Müessesesinin YEAŞ bünyesine bağlandığın ve YEAŞ ile birlikte Özelleştirme İdaresi’ne devredildiğini belirten Süleyman Girgin, Ocak 2014 ayından Ağustos 2014 tarihine kadar YEAŞ-GELİ tarafından YEAŞ Yönetim Kurulu Kararına istinaden firmaya rödovans ödemesi yapılmadığını, hatta üretilemeyen kömürün rödövans bedelinin önceki aylarda fazla yapılan rödövans ödemesinden düşüldüğünü belirtirken şöyle devam etti:
“Bu sürede para ödenmemesinin nedeni olarak YEAŞ-GELİ yetkililerinin ‘almadığımız kömürün parasını neden ödeyelim’ biçimindeki direncin etken olduğu yönünde duyumlarımız vardır. Ancak her nedense Bakan oluru ve talimatı doğrultusunda Ağostos 2014 sonunda alınan YEAŞ Yönetim Kurulu kararı ile firmaya Ocak 2014 ayından itibaren tekrar aylık 100.000 ton üzerinden rödövans bedeli ödenmesine karar verilmiştir. Bu olura istinaden Ocak 2014 tarihi ile Ağostos 2014 tarihleri arasındaki 8 ayda YEAŞ-GELİ tarafından 216.317 ton kömür üretilmiş ancak aylık 100.000 ton üzerinden 800.000 ton kömür üretilmiş gibi firmaya rödövans karşılığı para ödenmiştir. Bunun tutarı da 5.494.080 TL (Beş Milyon Dört yüz doksan dört bin seksen Türk Lirasıdır) Bu tutar 08.09.2014 tarihinde Yatağan Vakıfbank aracılığı ile firmanın hesaplarına yatırılmıştır. İşin başından Ağustos-2014 sonuna kadar toplamda firmaya 12.978.600 TL ( On İki Milyon Dokuz Yüz Yetmiş Sekiz Bin Altı Yüz TL) rödovans bedeli ödenmiş olup, bunun karşılığında 783.986,76 ton kömür üretilmiştir. Oysa yapılan üretim miktarına göre 4.562.803 TL ( Dört Milyon Beş Yüz Atmış İki Bin Sekiz Yüz Üç TL) para ödenmesi gerekiyordu. Ruhsat sahibi firmaya Bakan oluru ile 8.415.797 TL ( Sekiz Milyon Dört Yüz On Beş Bin Yedi Yüz Doksan Yedi TL) para fazladan ödenmiştir. YEAŞ-GELİ’nin bugünkü üretim miktarına göre ve TKİ’nin ilk Yönetim Kurulu Kararına göre ruhsat sahibi firmaya 14 yılda ödenecek olan rödovans bedeli Enerji Bakanının talimatı ile 4 yılda ödenecek duruma getirilmiştir.”
Sonuç olarak üretilmeyen kömürün karşılığı peşin olarak firmaya ödenerek Özel şirket lehine kamu aleyhine işlem tesis edildiğini belirten Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Açıklamamdan anlaşılacağı gibi Yatağan Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, bakanlık oluru ve talimatı yolu ile Devletin zarara uğratılmasından dolayı rödovans anlaşmasının iptal edilmesini ve Enerji Bakanı Taner Yıldız hakkında görevi kötüye kullanma suçu işlemesinden dolayı hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasını talep ettik.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.