Endellion Dörtlüsü ve Gülsin Onay’dan unutulmayacak bir konser

Bu haber 29 Temmuz 2013 - 18:39 'de eklendi ve 619 kez görüntülendi.

dortlugumusluk1232165465132110. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bir unutulmaz konsere daha ev sahipliği yaptı. Dünyanın en seçkin yaylı dörtlülerinden biri olarak gösterilen Endellion Quartet ve Piyanist Gülsin Onay’ın Koyunbaba Antik Taş Ocağında birlikte verdikleri konser yoğun bir klasik müziksever topluluğu tarafından ilgisiyle izlendi.
Haber Merkezi
Avustralya’dan Asya’ya, Orta Doğu’dan Güney Afrika ve Batı Avrupa’ya kadar dünyanın birçok yerinde turneler düzenleyen Endellion Dörtlüsü’nü, Gümüşlük’te Gülsin Onay’la birlikte izleme fırsatını yakalayan 600 civarında sanatsever, gecede Haydn, Britten ve Schumann’ın yaylı dörtlü ve bir piyano için yazılmış eserlerini dinlediler.
Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen festivalin co-sponsorları arasında yer alan Bosch ayrıca gecenin etkinlik sponsorluğunu da üstlendi. Kemanlarda Andrew Watkinson ve Ralph de Souza, Viyolada Garfield Jackson ve Viyolonselde David Waterman’dan oluşan Endellion Dörtlüsü ve Piyanist Gülsin Onay, tarihi mekânda verdikleri konserin ilk yarısında şu eser ve sanatçılara yer verdiler: J. Haydn, String Quartet, Op.71 No.1, Allegro, Adagio, Menuetto: Allegretto, (Finale): Vivace; E. Benjamin Britten, String Quartet No 1 in D major, Op 25 Andante sostenuto – Allegro vivo, Allegro con slancio, Andante calmo, Molto vivace. Programın ikinci yarısında ise sanatçılar Schumann’ın en önemli eserleri arasında gösterilen ve yazıldığı dönem piyano ve yaylı dörtlü için nadiren eser yazıldığı için türünün ilkleri arasında yer alan, “Piano Quintet in E flat major, Op. 44”ü senlendirdiler. Eser şu bölümlerden oluşuyordu: Allegro brillante; In modo d’una marcia. Un poco largamente; Scherzo: Molto vivace; Allegro ma non troppo.
Cambridge Üniversitesinin 20 yıllık yerleşik sanatçı grubu, Kraliyet Filarmoni Derneğinin en iyi Oda Topluluğu Ödülünün sahibi olan Endellion Dörtlüsü, gerçek bir ses uyumu ve yakaladıkları mükemmel dengeyle, özellikle Beethoven ve Bartok serilerinde geniş bir hayran kitlesi yaratmış bir topluluk. Ayrıca Klasik Viyana Müziğinde de geniş bir repertuvar sahibi olan dörtlünün, alanlarında pek fazla rakibi bulunmuyor. Böylesine önemli bir dörtlüyü festivalde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten, festivalin de sanat danışmanı olan Gülsin Onay, “Gerçekten olağanüstü bir dörtlü, seslendirdiğimiz eserler de şiir gibiydi. Çok güzel bir gece oldu” şeklinde konuştu. “Türkiye çok güzel ve çok sıcak, sahili harika” diyen birinci keman Andrew Watkinson, 1969’da Türkiye’ye turist olarak gelmiş. Watkinson, grup olarak Türkiye’deki ilk konserlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, Türk izleyicisi için “İnanılmaz bir izleyici kitlesi vardı, çok sessiz ve dikkatliler. Harikaydılar” şeklinde yorum yaptı. Daha önce Gülsin Onay’la Cambridge’de çaldığını söyleyen Watkinson, festivalden haberdar olduklarını ve çok başarılı bir organizasyon olduğunu belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.