En Büyük Öğrenci Etkinliği

Bu haber 06 Mart 2017 - 0:01 'de eklendi ve 1.074 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Turizmimizin, Türkiye Turizmi beni aşar; en azından Muğla Turizmi’nin içinde bulunduğu kısır döngüden çıkış yolları aradığı şu günlerde, geçen hafta e-postalarımıza düşen haberlerden ikisi oldukça dikkat çekiciydi.

MSKÜ “Özel Olimpiyatlar Türkiye” İçin Kolları Sıvadı…

Türkiye’nin En Büyük Öğrenci Etkinliği Menteşe’de…

Her ikisi de farklı amaçları olan birer etkinlik.

Ama bunlar aynı zamanda turizm aktivitesi değil mi?” de dedirten iki güzel etkinlik.

 

xx           xx           xx

Haberin başlığı oldukça iddialı…

Türkiye’nin En Büyük Öğrenci Etkinliği Menteşe’de

Neye göre en büyük?

Mesela “Ama o gençlik etkinliği” diyen olur mu bilmiyorum, mesela ülkemizin “efsane” festivallerinden “Zeytinli Rock Festivali”… Menteşe’de yapılacak olan etkinlik mesela bu festivalden büyük mü?

Zeytinli Rock FestivaliBalıkesir’in Edremit ilçesinde Zeytinli Mahalle-Dalyan Sahili’nde 2014 yılından beri 24 – 27 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor.

Deniz, Kum, Güneş ve Yüzde 100 Rock Müzik” sloganıyla gerçekleştirilen organizasyonda gençler Selda Bağcan, Bülent Ortaçgil, Moğollar, Kurtalan Ekspres, Büyük Ev Ablukada, İskender Paydaş, Teoman, Duman, Baba Zula, Athena, Cem Adrian, Adamlar, Feridun Düzağaç, Şebnem Ferah, Athena, Mor ve Ötesi, Hayko Çepkin gibi 70’den fazla sanatçı ve gruplarla buluşuyor.

Festival alanında kurdukları kendi çadırlarında konaklayan gençlerin sayısı geçen yaz 100 bini geçmiş…

 

xx           xx           xx

Böyle veya benzer bir etkinlik Milas’ın Ören Yalısında, Akyaka’nın Akçapınar Sahilinde, Carettalar yumurtalarından çıkıp denize ulaştıktan sonra Dalyan’ın İztuzu Kumsalı’nda ve Fethiye’nin Çalış Plajı’nda da düzenlenmez mi?

Sanırım Muğla Turizmi’nin en önemli eksiklerinden biri de bu:

Organizasyon eksikliği, kısırlığı…

Bu anlamda bir iki yıldır Dalaman Çukuru’nda Dalyan merkezli olarak 12 ay etkin görmeye başladık. Bu önemli bir gelişme…

Artık sadece kum-güneş ve denizle olmuyor.

Turizm yapacaksanız hikayeleriniz ve etkinlikleriniz de olmalı.

Yoksa, turistte yok…

 

xx           xx           xx

Sanırım Menteşe’de 26 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan öğrenci etkinliğini “en büyük” yapan “öğrenci topluluğu” düzeyinde yapılıyor olması olsa gerek…

Türkiye’nin En Büyük Öğrenci Etkinliği Menteşe’de” başlığını taşıyan haberde şöyle deniliyor:

Türkiye’nin en büyük öğrenci topluluğu etkinliği Türkiye İnşaat Mühendisliği Öğrencileri Buluşması (TİMÖB 2017 Y Kuşağı Mühendisleri Buluşması) 26 Nisan – 1 Mayıs Tarihleri arasında Menteşe’de yapılacak. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleşecek etkinliğe Türkiye’nin 105 Üniversitesi’nden 400 öğrencinin katılması bekleniyor.

Müthiş…

Haber aklıma Hamle’nin yazarlarından Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde yaz aylarında açılmasını öngördüğü (adını unuttum) UluslararasıGençlik Merkezi” veya “Gençlik Kampı”nı getirdi.

Avrupa ülkelerindeki “Gençlik Kampları” gibi…

Onlarda oluyor da bizde neden olmasın? Üstelik Muğla’ya her bakımdan yakışır.

Bence Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin eksiklerinden biri de bu…

 

xx           xx           xx

Üniversitemizin Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün düşündüğü anlamda bir “merkezi” veya “kampı” yok, ama Türkiye’nin çeşitli üniversiteleri organizasyonluğunda yapılan TİMÖB (Türkiye İnşaat Mühendisliği Öğrenci Birliği) Öğrenci Buluşması bu sene ilk kez Muğla il merkezi Menteşe’de gerçekleştiriliyor.

Bu güzel organizasyon için İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Alifer Atasever ile TİMÖB Genel Koordinatörü MUYAP Yönetim Kurulu Başkanı Sumru Çakıcı Menteşe Belediye Başkanı Gümüş’ü makamında ziyaret etmiş.

Etkinliğin bu yılki konusu Y Kuşağı Mühendisler imiş…

Akademisyenler ve inşaat mühendisliği sektörünün önde gelen isimlerinin de yer alacağı etkinlikte üç gün süreyle 400 genç Muğla’da ağırlanacakmış.

Bu olmayabilir. Benzer bir etkinlik Muğla’da kalıcı hale getirilemez mi?

Hem de uluslararası…

Dünya’daki inşaat mühendisliği öğrencilerinin her yıl bir haftalığına Muğla’da buluştuklarını düşünebiliyor musunuz? Öteki haftalarda öteki bölüm ve dallarda öğrencilerin ağırlandığını…

 

xx           xx           xx

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü ziyaretlerinde, bu etkinliğin Türkiye’de yapılacak en büyük öğrenci etkinliği olacağını belirten TİMÖB Genel Koordinatörü Çakıcı, şunları söylemiş:

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’nin çeşitli üniversiteleri tarafından organize edilen ‘TİMÖB Öğrenci Buluşması’ bu yıl ilk defa Menteşe’de yapılacak. Etkinliğin bu yılki konusu ‘Y Kuşağı Mühendisleri’…  1980-2000 yılları arası doğan kuşağı ‘Y Kuşağı’ olarak adlandırıyoruz. Bu kuşak şuanda Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 25′ini kapsıyor. 3 gün sürecek etkinliklerde akademisyenler ve inşaat mühendisliği sektörün önde gelen isimleri de yer alacak. Etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından 400 üniversite öğrencinin katılmasını bekliyoruz.

Etkinliğe seve seve destek verdiklerini belirten Menteşe Belediye Başkanı Gümüş te şu ifadede bulunmuş:

Benim de mesleğim Harita ve Kadastro Mühendisliği. Dolayısıyla sektöre uzak bir Başkan değilim. Üniversite kenti Muğla’da belediye olarak her zaman üniversitemiz ile işbirliği içerisinde olduk.  Üniversite öğrencilerimizin, gençlerimizin içinde olduğu etkinliklere özellikle önem veriyoruz. Çünkü geleceğimizi inşa edecek olanlar siz gençlersiniz. Bizlerde yerel yönetimler olarak sizlerin önünde engel değil, engelleri kaldıran yöneticiler olmak için çabalıyoruz.

 

xx           xx           xx

MSKÜ ‘Özel Olimpiyatlar Türkiye’ İçin Kolları Sıvadı” başlığını taşıyan habere göre, yaşamlarını zihinsel yetersizlik, otizm spektrum bozukluğu ve down sendromu gibi farklılıkları ile sürdüren, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirmeyi, sporu araç haline getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlayarak fiziksel kondisyonlarını ve yeteneklerini geliştirmeyi, başarılarının mutluluğunu yaşamalarını ve spor dışında da çeşitli etkinliklerle toplumla ilişkilerini güçlendirmeyi, sosyalleşmelerini amaçlayan “Özel Olimpiyatlar TürkiyeMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor.

MSKÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan 16-17 Mart 2017 tarihleri arasında yapılacak olan, “MSKÜ Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları” ile ilgili şu bilgileri verdi:

İki gün sürecek etkinliğe Atletizm, Futbol, Basketbol, Masa Tenisi ve Yüzme branşlarında 9 ilden, 250 özel gereksinimli-partner sporcu, 150 antrenör, eğitmen ve idareci, 20 klinik direktör ve Üniversitemiz öğrencilerinden 150 kişilik spor gönüllüsü katılacaktır.  Etkinliğimiz özel gereksinimli bireylerin spor aracılığı ile ruhsal, bedensel, zihinsel ve sosyal yönlerinin gelişimine katkı sağlarken, organizasyonda görev alan üniversitemiz spor gönüllüleri de özel gereksinimli bireylerle kaynaşarak, aldıkları eğitimleri sahada uygulama fırsatı bulacaklar.

Bu güzel etkinlikte “uluslararası” ve daha kapsamlı hale getirilebilir.

Muğla “Akdeniz Ülkeleri Engelliler Olimpiyatına” ev sahipliği yapabilir. Bu Muğla Turizmi’ne çok şey katacaktır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Çağatay Hekimci 31 Mayıs 2017 / 11:41

Bu etkinliğin “en büyük öğrenci etkinliği” olması hem sayı, hem gün sayısı hem de en ufak ayrıntısına kadar tamamının öğrencilerin organize etmesinden kaynaklanmaktadır. 400 kişi, 5 gece 6 gün boyunca Marmaris’te bir otelde konakladılar. Gelen tüm misafirlerin yeme-içme, konaklama, ulaşım gibi tüm masrafları ev sahibi olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yapı Topluluğu (MUYAP) tarafından yani öğrenciler tarafından karşılandı. Bu etkinliğin toplam bütçesi 100 bin liranın üzerindedir. Maddi olarak da aslında Türkiye’nin en büyük öğrenci etkinliğidir. Hiç bir büyüğümüz kapımıza gelip alın size şu kadar para demedi bu etkinlik için. Demesini de beklemiyorduk zaten. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlere defalarca gidip tek tek inşaat firmalarını dolaştık, bu etkinlik için sponsor aradık. Yeri geldi desteklendik, yeri geldi kapıdan kovulduk. Muğla’daki firmalara da gittik elbette. Otelleri, altın satış merkezi, inşaatları, televizyon kanalı olan ve aynı zamanda sahibi Muğla milletvekili olan Özyer Grup’a gidersek bize çok büyük destek olurlar diye düşünüyorduk mesela. Defalarca aradık sonuç alamadık, kalktık ofislerine gittik, dilenci muamalesi gördük. 4 gün boyunca 10 otobüse ihtiyacımız vardı, Muğla Büyükşehir Belediyesi tamamını karşılar yüzlerce otobüsleri var sonuçta dedik. Bize dediler ki 67 kişilik otobüs veririz, bunun karşılığında logomuzu en yukarıda en büyük şekilde koyun, gelecek öğrencilerin bize bir katkısı olmayacak bu kadarı bile fazla. Türkiye’nin her yerinden gelecek 400 tane inşaat mühendisliği öğrencisinden bahsediyoruz, nasıl yani bize bir katkısı olmayacak? İşte bu sığ kafa yapısına sahip kişiler maalesef bizlere engel olmakta, ufkumuzu daraltmaya çalışmakta. Facebook TİMÖB’17 sayfasına girin bakın resimlere. Belediyeler dahil olmak üzere istediğiniz özel şirket veya kamu kuruluşu gelsin, bu kadar profesyonel, her ayrıntısı düşünülmüş ve sorunsuz bir etkinlik yapamazdı (maddi imkanları bizlerden binlerce kat fazla olmasına rağmen). Bu haberi yazan kişi güzel eleştirilerde bulunmuş ancak maalesef kendisi önce bu etkinliği yapan bizleri dinlemeliydi, sonrasında eleştirilerini ona göre yapabilirdi. Kendisine şu konuda katılıyorum, bize imkan verin sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın en büyük öğrenci organizasyonunu yapalım Muğla’da. Hem de her yıl yapalım, 1000-2000 kişilik yapalım. Tek şartımız sığ fikirliler işimize karışmasın. İmkan verin derken de mesela 67 kişilik değil de 100 kişilik falan otobüs verseniz yeter gerisini yine biz buluruz 🙂