En Büyük Hüner

Bu haber 28 Şubat 2017 - 0:33 'de eklendi ve 762 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

Bence hayatta gâye, ne muharrirlik, ne sanatkârlık, ne âlimlik, ne kâşifliktir. En büyük hüner, iyi insan olabilmektir.”

Sâmiha Ayverdi

 

Sevmeden önce sevilir, kişi. Özünde sevmektir en büyük işi.. Gözden gönüle sevgiyle kurulur tüm bilişleri… Sevmekten ötesini varın siz hesap edin ey insanlar. İnsanoğlu da demeyelim insankızı da özneyi “insan”da tamamlayalım. Çünkü gaye insan olmaksa, insan olmanın yegane gayesi tamamlanmaktır.

Kuru bir yaprağa can suyu gelse döner mi ki aslına, sevdalısı yeşile? Oysa yeşil değildir sevdalısı kuru yaprağın yeşerirken özünde hara girmek kızarmaktır. Yanıp özünde küle dönmektir. O zaman göz aldanmada mıdır yeşile bakarken? Yeşil de halis, kırmızı da, kül de? Her şey deminde gerektir. Dem be dem tadında ve özünde.

Bir söyleten var, bir yazdıran. Söyleyen de yazan da aynı ortak sözde, insanda. Hava gibi, su gibi, toprak gibi, ateş gibi.

İnsan olma zelzelelerden geçmede, içindeki kırıklarda yer yer kaymakta, düşmekte, parçalanmakta. Her parçasında aslına kavuşmakta. Bir damlanın aslına varma gayretinde, çilesinde. O damla ki huzura varmış mıdır; sevda ummanına kavuştuğunda. Vahdet kesretin, kesret vahdetin özünde, önünde, yanında. İnsan misali. Gözden göze, gönülden gönüle.

Şu diller konuşmaz olsa, şu gözler görmez olsa, şu kulaklar duymaz olsa aslına rücu eder mi? Yeter ki gönülden olsun sevdamız!.. Gönül gözü, gönül dili halisane “İnsan” olma şerefine erer mi? Ne büyük zuldür bu? Ne büyük imtihandır bu? Sermayesi emanet, sermayesi vebal, sermayesi çile!..

Oysa marifet beğenmekte de değil, beğenilmekte de. Marifet tamamlanmakta. Er kişi hükmünde, er kişi istikametinde! Yoksa sıfatlar da, ünvanlar da bu mayenin sahibi değil. Sen hiçbir şey iken her şeyde isen eğer işte marifet sırrın kendisinde: “İnsan”da!..

Gerçek hesap toplamada mı, çıkarmada mı,çarpmada mı,  bölmede mi? Dört işlem çözemez bu problemi. Çözüm yine sende, yine sende. Evvelinde, ahirinde. Gözün gördüğü sınırda mı, gönlün hissettiği sınırsızlıkta mı?

O zaman sesleniyorum sana ey insan; vuslatıma erdir beni:  “TALİBİM-Talipsin-Talip-TALİBİZ-Talipsiniz-Talipler” Talip olmak, talebe olmak ne kadar zor; sabır ve çile çok.. umutsuzluk-geri dönmeler yok.

Hüküm istersen boynumu eğiyorum tüm hakikatlere ve diyorum: “Bilmiyorum diyebilme özgürlüğüne de sahibim; bilmiyorum.” Zaten biliyorum dediğimde de bu tartışılabilir olmalıdır. İnsanız neticede…

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.