En Başarılı İsim Saatçı!

Bu haber 01 Nisan 2014 - 1:14 'de eklendi ve 1.759 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Gazetecilik giderek kolaylaşıyor mu, zorlaşıyor mu belli değil.

Bundan 10-15 yıl önce Muğla’da görev yapan gazeteciler (anlaşabilenleri) bir araya gelir, biri masa başında otururken ötekileri sandıkları dolaşırdı. Bir yandan da ilçe seçim kurulları ve partilerin il merkezleri ile temas kurulur ve gazetelere gayri resmî sonuçlar iletilirdi.

Bu seçimde gazeteler muhabirlerinden seçim sonucu istemedi. Gazeteciler seçim “vukuatlarını” takip etti.

Yaygın medya Anadolu Ajansı’na “bağımlı” olarak sonuçları vermeye çalıştı!

xx        xx        xx

Bu seçimde seçim kurulları duvardı.

Sadece Anadolu Ajansı aşabildi!

Gazeteciler dün kesin sonuçları almak için seçim kuruluna gittiler. Kendilerine sonuçları Valilikten alacaksınız deniliyordu. Sonuçlar valilikte de yoktu!

Bu durumda bu yazıyı kaleme alırken Anadolu Ajansı’nın verilerine dayalı gayri resmi sonuçlarla idare edeceğiz.

Sağlamayı neyle yapacağız?

Yanıt yok…

xx        xx        xx

Hafta sonunda son yılların en “hayati” seçimi yaşandı. Aslında bir yerel seçim yapılıyor olmasına rağmen seçim ülkenin geleceğinin belirlendiği bir seçim haline getirildi.

Ama Türkiye’nin geleceği belli değil!

Türkiye’nin geleceği günlerce yaygın medyada tartışılacaktır. Biz Muğla’nın geleceğine bakalım.

Muğla’nın geleceği vahim…

10 yıllık, 15 yıllık belediye başkanları yeniden seçildi. Gençlerin, yenilerin her zaman hayalleri, projeleri, iddiası vardır.

Ama “Celladına aşık Muğlalıların” demokrasiye, laikliğe, özgürlüğe, uygarlığa düşkünlüğünü bilen CHP Genel MerkeziMuğla’nın ‘kutur’ una uymayan isimleriniMuğla’ya dayatmaya devam ediyor…

Muğlalı ne çok çekti, ama ne yapsın, sanki mecbur!

Türkiye’de “gerilim” kazanırken, Muğla’da “laikliğe bağlılık” kazandı…

xx        xx        xx

Muğlalı yine de CHP Genel Merkezi’ne Köyceğiz’den yanıt verdi.

Anadolu Ajansı’nın gayri resmi verilerine göre Salih Erbay yeniden 4 oyla seçilebildi.

Köyceğiz’de CHP yüzde 46, AK Parti yüzde 46… Başkan Erbay oyların 10 bin 217’sini alabilirken, AK Parti Adayı Kamil Ceylan 10 bin 213’te kaldı.

Kamil Ceylan bu seçimi alabilirdi. Sanıyorum “Pircilerin” gölgesinde kaybetti!

CHP Genel Merkezi’nin de Muğla’yı Köyceğiz üzerinden değerlendirmesinde yarar var.

Yoksa CHP’nin önümüzdeki genel seçimde alacağı “Muğla uyarısının” bedeli ağır olabilir…

xx        xx        xx

AK Parti Muğla’da Kavaklıdere’yi korurken yeni ilçe Seydikemer’i de kazanarak iki ilçeye sahip oldu. Buradan yola çıkarsak AK Parti’nin Muğla’da başarılı olduğunu söyleyebiliriz, ama…

Muğla’da 2011 genel seçiminde CHP yüzde 45.85 oy alırken, AK Parti yüzde 32.94 ve MHP de yüzde 16.27 oy almıştı. Bu seçimde ise CHP yüzde 49,6 ile birinci olurken, AK Parti oyların yüzde 28,5’ini alabildi. MHP ise yüzde 18,1’de kaldı.

Doğrusu ben Muğla’da AK Parti’nin üçüncü, MHP’nin ikinci olacağını bekliyordum. Beklentimin tersinin çıkmış olması AK Parti’yi başarılı yapmaz. MHP’yi daha da başarısız yapar… Ama hiç değilse MHP’nin oyları yüzde 2 artmış. AK Parti’nin oyları ise 5 puan gerilemiş!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve partinin Muğla Milletvekilleri bu sonucu nasıl değerlendirirler bilemiyorum…

xx        xx        xx

Buna göre Muğla’da bu yerel seçimin en başarılı ismi Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı

Çiçeği burnunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün Fethiye Belediye Başkanı Saatçı’nın durumuna düşüp bir başka partiden, hem de barajın altında bir partiden aday olup seçilebilir miydi? Veya kendi partisinden Menteşe adayı olsa seçimi alabilir miydi?

Fethiye’de Demokrat Parti’den (DP) aday olan Belediye Başkanı Behçet Saatçı oyların yüzde 33’ünü toplarken, CHP adayı Keramettin Yılmaz ise oyların yüzde 28,9’unu alabilmiş. Arada 4 puan var.

Fethiye’de bu seçimde MHP’nin aldığı oy oldukça düşündürücü. AK Parti Adayı Muhsin Eryılmaz CHP’li Yılmaz’ın neredeyse bir puan arkasından yüzde 27,6 oy alabilmiş. MHP ise Mehmet Üyük ile 7,2 de kalmış.

Demek ki Fethiye’de seçimi kazanan MHP değil, Behçet Saatçı imiş!

Başkan Saatçı’yı kutlarken, yerel seçimde şahsa oy verme bilincine ermiş olan Fethiyelileri de alkışlamak lazım…

xx        xx        xx

CHP bu seçimde Muğla’da kırgınlara, küskünlere rağmen büyük bir başarı sergiledi.

Bunda Başbakan Erdoğan’ın yarattığı “gerilim” etkili oldu. Başbakan Erdoğan yarattığı gerilim ve kutuplaşma ile tabanını korurken, aynı gerilim ve kutuplaşma Muğla’da da CHP’nin tabanını korumasını sağladı!

Öyle ki en son seçim sonunda “Diğerleri” hanesinde 17 rakamı yer alırken, bu seçimde aynı hanede 2 rakamı yer oluyor. Yani Muğla’da bu seçimde yüzde 98 katılım ile bir rekor kırıldı. 17 ile 2’nin arasındaki o 15 farkının muhtemelen en az 10’u, hatta daha fazlası CHP’ye gitti.

Sonuç olarak Muğla’da CHP’yi “Laiklik” korumaya devam ediyor. MHP ve AK Parti teşkilatları ise dökülüyor.

Özellikle MHP teşkilatı…

AK Parti hiç değilse bir ilçe daha kazandı.

MHP’nin ise tek bir ilçesi yok!

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Meclisi ne olacak?

Eğer Osman Gürün’ün yörüngesine girmezse, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı “fenomen” olur.

Büyükşehir de tabloyu merak eden ise son il genel meclisine baksın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 01 Nisan 2014 / 10:23

Sayın Özcan ÖZGÜR;Muğla lı Laikliğe bağlı kaldı sözüne katılmıyorum.Muğla lı Bağnaz,Tutucu,gerci ve geri kalmış daha kendisini 1930 larda yaşayan bir insan toplulupunda yaşadığı yada yaşamaya özenndiği için Ce He Pe Başarılı! sayabiliriz.Akparti ve Me He He Pe de laikiliği savunan yokta mı böyle yazabiliyorsunuz.İşte Ula’nın VAHİM durumunu.Amma şöylenecek söz şudur.”Kişiler Laik olduğu yönetim yada yönetimlere haizdiler.”Demekki biz Muğlalılar olarak bu şekilde yönetimlere LAİK İZ.ne diyeleim.Millet İradesi?!…