Emniyetten ‘Süpürge’ operasyonu

Bu haber 28 Eylül 2013 - 0:06 'de eklendi ve 1.060 kez görüntülendi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından iki  aşamalı ve 6 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda 47 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 122 kilogram esrar maddesi, 1291 kök kenevir, 399 gram bonzai maddesi, 1357 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Zanlıların diğer illerden uyuşturucu maddeleri oyuncak bebekler içerisinde getirdikleri tespit edilirken, piyasaya sürmek üzere hazırladıkları 15 gram’lık paketler ile uyuşturucu maddeleri 10 bin 375 kişiye satmayı hedefledikleri ortaya çıktı.

Kadir Tamer

Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan istihbarı çalışmalarda bir grubun kendi imkanları ile uyuşturucu madde yapımında kullanılan kenevir bitkisi yetiştirdikleri ardından uyuşturucu imal ederek turistlere ve öğrencilere satmak istedikleri tespit edildi. İstihbarı çalışmaları genişleten ekipler grubun Muğla ve ilçeleri ile birlikte İzmir, İstanbul, Şanlıurfa, Manisa ve Kastamonu’da toplam 47 kişi ile bağlantıları bulunduğunu tespit etti. Grubun kendi imkanları ile uyuşturucu madde yapımında kullanılan kenevir bitkilerini yetiştirdiklerini ardından uyuşturucu maddeleri piyasaya sürmek istedikleri üzerine Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından operasyonların iki aşamalı yapılmasına karar verildi. Bu karar üzerine uyuşturucu madde yapımında kullanılan kenevir bitkisi ürettiği iddia edilen 13’ünü yaklaşık 5 ay önce düzenlenen operasyonla gözaltına aldı. Gözaltına zanlılar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Operasyonun ikinci aşaması ise uyuşturucu maddelerin piyasaya sürülmesinde aracı olarak tabir edilen sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri grupla bağlantısı bulunan sokak satıcılarını tek tek tespit etti, çalışmalarını yakın takibe aldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri Bodrum ağırlıklı olmak üzere sokak satıcılarına yönelik ikinci operasyon için hazırlıklara başladı. Muğla, İzmir, İstanbul, Şanlıurfa, Manisa ve Kastamonu illerinde eş zamanlı olarak yaklaşık 200 polis ile gerçekleştirilen operasyonda 34 sokak satıcısı gözaltına aldı. Operasyon kapsamında zanlılar ile birlikte 122 kilogram 814 gram esrar, 399 gram Bonzai maddesi, bin 357 adet uyuşturucu hap, bin 291 kök kenevir, 1 adet tabanca ve tabancaya ait mermiler ele geçirdi. Gözaltına alınan zanlıların ifadeleri Bodrum Cumhuriyet Savcılığı tarafından alınırken, mahkemeye sevk edilmeleri bekleniyor.

Oyuncak bebek içinde esrar

Polis tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda zanlıların kitap ve oyuncak bebekler içinde diğer illerden gönderilen uyuşturucu maddeler ele geçirildi. Polisin operasyonlarına Köpük isimli narkotik köpek de eşlik ederken, bazı evlerde yapılan aramalarda buzdolabı içinden ve koltuk altlarında esrar maddesi bulundu. Ev içindeki saksılarda hint kenviri yetiştirildiği görüldü.

Hedefleri 10 bin kişi

Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla çökertilen çetenin ellerinde bulunan uyuşturucu maddeleri il genelinde 10 bin 375 kişiye satmayı hedefledikleri ortaya çıktı. Zanlıların üzerlerinde ve evlerine yapılan aramalarda piyasaya sürülmek istenilen uyuşturucu maddelerin 15 gramlık küçük paketler haline getirdikleri ve bu yolla turizm bölgelerinde ve öğrencilerin yoğun bulunduğu bölgelerde satmak için hazırlık içinde olduğu belirlendi.      

Operasyonlar devam edecek

Muğla Emniyet Müdürü Akbal, “Sokak satıcıları ile küçük parçalar halinde piyasaya sürmek için sokak satıcılarına çevre ve doğu illerinden uyuşturucu madde temin eden, gönderen ve naklini sağlayan şüpheliler tespit edilerek Bodrum ilçemiz ile İzmir. İstanbul, Şanlıurfa, Manisa ve Kastamonu illerinde Özel Harekat polisinin de katılımı ile eş zamanlı operasyon düzenlenmiştir. Operasyonda 34 şüpheli yakalanmış, 10 şüpheli sevk edildikleri Adli Makamlarca tutuklandı. 24 şüpheli ise Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilecek. Muğla merkez ve ilçelerimizde tarım arazilerinde kenevir bitkisi yetiştirerek, uyuşturucu madde imal eden şahıslar ve eğlence mekânlarında kalabalık ortamlarda küçük parçalar halinde uyuşturucu madde satışı yapan ve torbacı olarak tabir edilen sokak satıcılarına yönelik mücadele kararlılıkla sürdürülecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.