Emniyet Müdürü İddialı!

Bu haber 29 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.428 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Valisi M. Hakan Güvençer başkanlığında geçen hafta yapılan “Turizm İl Koordinasyon Kurulu” toplantında ortaya çözülmeyi bekleyen 22 başlık konmuştu. Onların içinden de sanıyorum şu başlıklar öne çıkarılmıştı:

Yeme- İçme, Konaklama Tesisleri ve Turizme Hizmet Veren Tüm İşletmelerin ve İşyerlerinin Denetlenmesi: Hanutçuluğun önlenmesi: Gürültünün engellenmesi: Motosiklet trafiğinin düzenlenmesi ve denetlenmesi: Çevre kirliliğinin önlenmesi…

Farkında iseniz her başlık “önlenmesi, denetlenmesi” diye bitiyor.

Senelerdir bu konular Koordinasyon Kurulu toplantılarında karşımıza çıktığına göre, “denetleme ve önleme” de bir zafiyet olmalı!

xx        xx        xx

Başta “5326 Sayılı Kabahatler Kanunu” olmak üzere pek çok yasa ve yönetmelik var…

Demek ki yasa ve yönetmelikler uygulayıcıların ellerinde ya anlam kazanıyorlar ya da anlamsızlaşıyorlar…

Yani yasa ve yönetmelikler uygulandıkları zaman anlam kazanıyor.

Bodrum’u ele alalım… Esnaf zabıta ve işlemi ile karşı karşıya kalıyor, hemen soluğu belediye başkanının mensubu olduğu partinin il başkanının veya milletvekilinin yanında alıyor. İşlem iptal!

Esnaf polis veya trafik polisi ile karşı karşıya kalıyor, hemen soluğu kaymakamda, olmadı iktidar partisinin il başkanı veya milletvekilinin yanında alıyor. İşlem iptal!

Senelerdir aynı sorunlar önemli ölçüde bu yüzden yaşanıyor…

xx        xx        xx

Önceki gün Muğla’nın yeni İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ile tanıştık.

Kendisi ve amirleri ile kahvaltıda bir araya geldik. Kahvaltı bahane, tanıştık…

İlk izlenimimizde iyi tanıdık ve şaşırdık… Şaşırmamak mümkün değildi. İl Müdürü Tipioğlu şöyle diyordu:

Şunu söyleyebilirim ki Muğla’da bir dahaki sezon hanutçuluk olmayacak.

İl Müdürü Tipioğlu, senelerin hastalığını bir sezonda ortadan kaldıracak! Gel de şaşırma…

xx        xx        xx

Turizm İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Vali Güvençer’in önerisi sonunda her ilçede Valilik adına İl Kültür Turizm Müdürlüğü sekretaryasında birer “Denetim Komisyonu” kurulmasına karar verildi.

O komisyonlar kuruldu mu kurulmadı mı bilmiyoruz. Önceki gün öğrendik ki Muğla İl Emniyet Müdürlüğü hanutçulukla mücadeleye “kameralı uygulama” ile başlamış bile…

Hanutçuluk için “Muğla turizmine vurulabilecek en büyük darbe.” nitelemesinde bulunan İl Müdürü Tipioğlu, geçen sene sezonda 42 işletmeye hanutçulukla ilgili işlem yapılırken, bu sene önceki güne kadar 20 iş yerine işlem yapıldığını ifade etti.

xx        xx        xx

Sezon daha yeni başladı. Anlaşılan sezon sonuna kadar epey canı yanan olacak. Bakarsınız bu sezon hanutçuluğun en az yaşandığı sezon da olabilir. Çünkü geçen yıllarda hanutçuluk yapılan işletmelere uygulanan kapatma cezası sezon sonuna bırakılırdı!

İl Emniyet Müdürü Tipioğlu’nun ifadesine göre, hanutçuluk yapan iş yerine önce uyarıda bulunuluyor. Tekrarında mülki amirin onayı ile 3 gün, ikinci tekrarında 15 gün ve üçüncü tekrarında da 1 ay kapatma cezası uygulanıyor.

Marmaris’te sezonda bir iş yerinin 15 gün kapandığını düşünebiliyor musunuz? Adamın ocağına incir ağacı dikilmiş gibi olacaktır…

Birkaç iş yerine kapatma cezası uygulanması halinde bu elbette caydırıcı olacaktır.

Geçen sezon 42 iş yerine hanutçulukla ilgili işlem yapılmış. Bir sezonda bu kadar az işlem yapıldığına göre hanutçuluğun sorun olmaması gerekir! Ancak bu rakam hanutçuluğun abartılmasının değil, üzerine yeterince gidilememiş olmasının bin sonucudur!

Tabi işlem sayısında azlık hanutçuluğun üzerine gidilmediği için değil, gerçek anlamda üzerine gidildiği içinde olabilir. İşte bu sezon ikincisi olacak gibi görünüyor.

Tabi mülki amir izin verirse…

xx        xx        xx

İlçelerde mülki amir kaymakamlar. İlin en büyük mülki amiri de Vali M. Hakan Güvençer

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Sayın Güvençer’in turizm ve hanutçuluk ile ilgili duyarlılığını gördük. Yeni İl Emniyet Müdürümüz Veysal Tipioğlu da Vali Güvençer’den az değil. “Hanutçuluk Muğla turizmine vurulabilecek en büyük darbe.” saptamasında bulunan biri için kötümser olabilir misiniz? Ben iyimserim. Hatta umutluyum…

xx        xx        xx

Keşke geçen hafta yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda her sene “her şey dahil” uygulaması ile birlikte hanutçuluktan da şikayet eden Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız ile Bodrum, Marmaris ve Fethiye Ticaret Odalarının başkanları da gelmiş olsalardı.

Belki gelmişlerdir de ben görememişimdir.

Özellikle Esnaf Odaları önemli… Çünkü hanutçuluk yapan işyerlerinin önemli bölümü Esnaf Odası’na kayıtlı. Ticaret Odalarına kayıtlı iş yerlerinde de hanutçuluk yaşanıyor, ama esnaf odalarına kayıtlı iş yerlerinde yaşandığı kadar çok değil.

Hanuçluğun eğitimsizlik gibi nedenleri olmakla birlikte en önemli neden hemen her dalda gerektiğinden fazla iş yeri açılmış olmasıdır.

Artık “Turizm merkezi Muğla” da iş yerleri sayılarında sınırlamaya gidilmelidir. İki kuyumcunun yeterli olduğu yere 5 kuyumcu, aynı şekilde halıcı, restoran, kafe, bar, hediyelik eşya satış yeri ve benzerlerinin açılmasına izin verilmemeli.

Bu konuda bir an önce Büyükşehir Belediyesi ile Esnaf Odaları Birliği’nin ve Ticaret Odalarının işbirliği yapmalarında yarar var.

xx        xx        xx

Bu sene ilk kez hanutçuluğu ortadan kaldırmaya kararlı bir İl Emniyet Müdürü’nü görmüş bulunuyoruz.  İlin valisi geldiği günden beri bir şeyler yapma derdinde. Sonunda “Muğlalı” gibi hareket eden bir İl Kültür Turizm Müdürümüz de var artık…

Muğla Turizmininmarkalaşmasında” galiba bu sene Vali Güvençer’in Koordinasyon Kurulu’nda söylediği gibi yol alınabilecek

Umarım siyaset işin içine girmez de biz seneye bu günlerde İl Emniyet Müdürü Tipioğlu’na “Hani ne oldu?” diye sormak durumunda kalmayız!

Niyetim bu gün İl Emniyet Müdürü Tipioğlu ile Muğla’nın güvenliğinde yeni dönem üzerine yazmaktı. Yazı aldı başını buraya geldi. Konuya yine döneriz.

Yeni Emniyet Müdürümüz Tipioğlu ile birlikte ekibine başarılar diliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.