El Ense Mi; Yetki Kavgası Mı?

Bu haber 14 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.503 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Valiliği İl Koordinasyon Kurulu’nun Haziran Ayı Toplantısında Muğla Belediyesi ile Muğla Valiliği el ense çekti.

Bilinler bilir, “el ense çekmek” yağlı pehlivan güreşlerinde pehlivanların kendi kendilerine peşrev çekmelerinin ardından rakiple karşı karşıya gelindiğinde karşılıklı yapılan ilk harekettir.

Ama Koordinasyon Kurulu toplantısında Menteşe, Köyceğiz, Kavaklıdere belediye başkanlarından başka belediye başkanı bulunmadığı gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de yoktu. O nedenle gerçek anlamda el ense çekildiği söylenemez.

Ama toplantıda Başkan Gürün’ü temsilen Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Kaya Yıldız ile Büyükşehir MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen vardı.

xx        xx        xx

Yine de o toplantıda kurumlar arası bir “el ense çekilmesi” var mıydı, vardı… Toplantıyı birlikte izlediğimiz meslektaşlarımda aynı görüşteydi.

Büyükşehir Yasası ile bürokrasinin daha da azalacağını, yerinden yönetimin güçleneceğini ve yetki kavgasının ortadan kalkacağını savunanlar da olmuştu.

Bir de “Bu yasa Melih Gökçek için çıkarıldı” diyenler vardı.

Toplantıda yaşanan hafif gerilimli, tatlı tartışmalar belki de yetki kavgası değildi! Olmadığı nasılsa söylenecektir. Ama “sorumluluğun” orta yerde kaldığını söylersek, kim inkâr eder bilemiyorum.

Ki, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın oturduğu yerden fırlayıp “Suçlu benim efendim. Beni cezalandırın.” Sözleriyle ortaya koyduğu isyanı manidardı…

xx        xx        xx

Köyceğiz’de yaşanan taşkın dün gibi… Nisan ayında yaşanmıştı. Beklenmedik yağış taşkına dönüşmüştü. Bu ilk değildi. Geçen yıl ve önceki yıl da yaşanmıştı…

Önümüzdeki kış veya ilkbaharda da yaşanma ihtimali yüksek. Bakarsınız bu günlerde bir yaz yağmuru Toparlar sokaklarını alıp Köyceğiz Gölü’ne süpürür…

Allah göstermesin tabi, ama kul önlem almazsa ne olacak?

Nitekim 2012 Ocak ayında yaşanan selde dönemin Köyceğiz Belediye Başkanı Salih ErbayFelaketin eşiğinden döndük” demişti. O felaket her an kapıyı çalabilir…

xx        xx        xx

Felaketin partisi olmaz. Ancak insan ister istemez soruyor. İl Genel Meclisi’nde CHP iktidarda, Köyceğiz Belediyesi CHP’li… Neden el ele verip o taşkın ve felaketin önünü alıcı önlemler almadılar?

Ki, beraberinde dönemin İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar ile Köyceğiz’e gelip geçmiş olsun ziyaretinde bulunan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir şöyle demişti:

Gelecek dönemlerde de tekrar bu tür felaketlerin olmaması için tedbirlerin alınması ve planlama yapılması konusunda girişimlerimizi sürdüreceğiz.

xx        xx        xx

Haziran ayı İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda taşkın ve felaketin tekrarlanmaması için kalıcı önlem alınmadığını öğrendik. Aslında o kadar da değil. İl Genel Meclisi bir çalışma başlatmış. Ancak çalışma Karadere’ye kadar ulaştırılıp sonuçlandırılamamış.

İl Genel Meclisi’nin, daha doğrusu İl Özel İdaresi’nin başlatmış olduğu çalışmanın tamamlanması gerekiyor.

Ama Büyükşehir Yasası ile İl Özel İdaresi kapandı, artık Büyükşehir Belediyesi var…

Tabi Büyükşehir Yasası ile köyler ve beldeler de mahalle oldu. Yani taşkından zarar gören köyler bu gün Köyceğiz’in mahalleleri… Bu durumda “Madem köyler Köyceğiz Belediyesi’nin mahallesi sorunu Köyceğiz Belediyesi çözsün.” diye bir mantık yürütmek mümkün.

Öyle mantık yürütemiyorsunuz. Yürütmeye kalktım, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan dokunsan ağlayacak, “Dalgamı geçiyorsun sen benimle” dercesine bakıp, “Yetki bende olsa gelip buralarda kendimi paralamam. Dün İl Özel İdaresi’nde olan yetki bu gün Büyükşehir Belediyesi’nde. İl genelinde alt yapıda Büyükşehir yetkili ve sorumlu. ” dedi.

xx        xx        xx

Allahtan Kamil CeylanBiz AK Partili belediye olduğumuz için CHP’li Büyükşehir bizimle ilgilenmiyor.” demedi, ama birilerinin Köyceğiz ile ilgilenmesi gerekiyor.

Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu ve DSİ 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız üzerlerine düşen bir şey olursa yardıma hazır olduklarını belirtirken tıpkı Başkan Ceylan gibi yetkinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu söylüyorlar. Ama o gün orada bir bakıma Büyükşehir Başkanı Osman Gürün’ü temsilen konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Müfit Bayram şöyle diyordu:

Bu 2012 de başlamış bir sorun. Bana ulaştırılan bir sorun değil. Büyükşehir kurulalı daha 3 ay oldu.

Bu ne demek? Biz daha yeniyiz, biraz eskiyelim bakarız mı demek?!! Yokuşa sürmek böyle bir şey olmalı…

xx        xx        xx

O gün gündeme bir de Milas-Güllük Yolunun 2010 yılında ihale edilen ancak kamulaştırma çalışmalarının yetersizliği nedeniyle şimdiye kadar çalışmalara başlanamamış olan ve bu yıl içinde çalışmalara başlanacağı belirtilen projede, yol güzergâhında bulunan kapatılan Güllük Belediyesine ait yaklaşık 6 km’lik içme suyu hattının deplasesi gündeme geldi. Bu konuda da tartışma yaşanır gibi oldu, ama Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen makul bir tavır sergileyip, “Sayın valim biz konuyu Karayolları ile koordine ederiz.” deyiverdi.

Kendi kendime sevindim, demek ki genel bir tavır yok demeye kalktım, ama Baki Ülgen ile Müfit Bayram aynı kişiler değildi. Ülgen birimini, Bayram belediyeyi temsil ediyordu!

xx        xx        xx

Öyle ya da böyle bir sıkıntı var… Yine Vali M. Hakan Güvençer başkanlığında Mayıs ayında yapılan Turizm İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında önlemler tartışılırken Başkan Gürün şöyle demişti:

Görev tarifi yapılıp, birinci sorumlu belirlenmezse işler ortada kalır. Görev tarifini ve birinci sorumluyu belirlemezsek, suçlu aramayacaksınız.

Başkan Gürün’ün dediği gibi olmaya başladı. Pek çok yerde işlerin orta yerde kaldığını duyuyoruz. Dedikodudur deyip, geçiştiriyoruz. Ancak Koordinasyon Kurulu’nda yaşanan Köyceğiz taşkını tartışması düşündürücüydü…

Gerçekten Büyükşehir’in yetki ve sorumluluğu büyük… Karşılıklı anlayış gerekiyor, ama duyduk ki Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Dairesi, İl Özel İdaresi tarafından 5 yıl önce Valilik Basın Bürosu’na alınmış objektifin peşine düşmüş…

Eldeki Büyükşehir Yasası ile Büyükşehrin iktidarda olmadığı yerlerde sıkıntılar yaşanacağını biliyoruz, ama biraz itidal… 

xx        xx        xx

Anımsadığım kadarıyla Köyceğiz’de yaşanan taşkın olayı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi de yakından ilgilenmişti. Merkezin Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Özçelik o zaman “Bu güne kadar Bir çok sel ve taşkın olayına maruz kalan Köyceğiz havzası üzerinde hep geçici çözümlere gidildiğinden bu sorunun belli aralıklarla devam etmesine neden olmuştur. Merkezimiz tarafından yapılacak proje çalışmasında o yüzden Köyceğiz’i pilot bölge olarak seçtik ve yerel yönetimle birlikte proje çalışmalarını başlatmış olduk.” diyordu.

Hani Köyceğiz’de yetkili ve sorumlu kimse akıllarında bulunsun…

Tabi toplantıda Köyceğiz’in sorununa bir hal yolu bulunamadı. Sorun Vali Güvençer’in deyişi ile “gündemden düştü”… Ancak Sayın Güvençer’in şu sözü kulaklarımdan gitmiyor:

Herhalde kış gelecek. Yağışlar başlayacak. Yine taşkın olacak. O zaman sahip çıkan olacak. Veya yağmurla su gelir. Bu su taşar etrafa basar. Sonra Kamil beyi asarız.

İnşallah böyle bir şey olmaz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 14 Temmuz 2014 / 12:50

YA AKKÖPRÜ BARAJI DA PATLAYIVERRİSE ? BİZ NEDECEĞİZ ? DALAMAN OVASINI,ORTACA’YI MORTACA’YI SEL GÖTÜRÜR ALLAH MUHAFAZA,ORAYADA Bİ EL ATILMASI LAZIM,İZTUZU KURTULDU,ÖLÜDENİZ DE KURTULDU ALLAH RAZI OLSUN HERKESTEN…