Ekonomi ve Savunma Üzerine

Bu haber 05 Ağustos 2015 - 18:24 'de eklendi ve 1.259 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Halk Bankası’nı uydurma baskınlarla sindirmeye çalışanlar, şimdi pay alabilmek için kuyrukta… Değerli araştırmacı ekonomi uzmanı Ercan Baykal’ın yorumunu aynen veriyorum.

HALK BANK’TA İRAN KUYRUĞU

Uluslararası çıkar çevrelerinin 17-25 Aralık darbe girişimi ile hedef aldığı HALK BANK’a bakışı, İran ile birden değişti. İran’a yaptırımların kalkmasıyla fırsatı kaçırmak istemeyen dev şirketler, Halk Bank’tan yardım almak için kapıda kuyruk oldu. Her gün Halk Bankası yetkililerinin kapısını çalan onlarca firma, İran ile ticaret yapmaları halinde bedelleri hangi banka üzerinden hangi şekilde tahsil edilmesine yönelik Halk Bank’tan görüş alıyor, Halk Bank’ın aracılık etmesini istiyor.

PAZARI EN İYİ BİLEN BANKA

Otomotiv, enerji, gıda, kimya, demir çelik gibi sektörlerde faaliyet gösteren ABD’li firmaların yanı sıra AB, Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan şirketler Halk Bankası ile birlikte çalışmanın yolunu arıyor. İran pazarında hızlı hareket etmek için, birbirleriyle yarıştığını ifade eden Hazine Müsteşarlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “ İran ile her hangi bir işlem yapmaları halinde bedellerini hangi bankadan alacaklarını Halk Bank’a soruyorlar.

EN ZOR ZAMANLARDA BİZ VARDIK

Halk Bank’ın İran pazarında yatırım ve ticaret yapmak isteyen firmalar için en avantajlı finans kuruluşu olduğunu belirten yetkili  “ Halk Bank, İranlı finansal kurumlarıyla muhabir bankacılığını geliştirerek işlemlerini yürütüyor. Çok sayıda finansal kurum ile çalışıyor. Ayrıca, en zor zamanlarda işlem yaptığımız için, yeni dönemde de ilk çalışılacak kurum olarak bizi görüyorlar” dedi.

17-25 ARALIK’TA HEDEF YAPTILAR

Halk Bankası, İran ile olan ticarette üslendiği kritik rol nedeni ile 17-25 Aralık’ta hedef tahtasına konulmuştu…  İstanbul ve Ankara’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda sürecin Halk Bankası’na doğru uzanmasının perde arkasında milyarlarca dolarlık ticaret çıktı. Sürekli olarak İran’a ambargo konulmasını isteyen ABD’nin petrol ve doğal gaz parası ödemelerini gerçekleştiren Halk Bank’tan memnun olmadığı için hedef seçtiği ifade edilmişti. 2012 yılında İran’a yapılan 6.5 milyar dolarlık altın ihracatı da yine ABD yönetiminde rahatsızlık oluşmuştu. ABD yönetimi İran ile altın ticaretini durdurmasını istemişti.  Halk Bank yine Kuzey Irak ile görüşme sorasında da hedef seçildi.  Bu açıklamadan sonra tek söylenecek söz var; BAHÇELİ HANGİ KİRİN TEMİZLENMESİNİ İSTİYOR?

GENEL KURMAY BAŞKANI HULUSİ AKAN

Ağustos ayında toplanması gelenek olan (YAŞ) Yüksek Askeri Şura toplantısında sırası gelenler ve emekli olan komutanlar açıklanıyor. Toplantı neticesinde göreve gelen komutanların cümlesi Ergenekon terör ve ihtilalcilere cephe almış kişilerdir. Sayın Hulusi Akan hakkında basın öz atakoykbb.com geçmişini açıklayınca aklıma Merhum Eşref Bitlis Paşa geldi. Aynı karakteri taşıyan Genel Kurmay Başkanı’mıza Allah’tan yardımcı olmasını diliyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.