Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi:

Bu haber 07 Mart 2014 - 8:21 'de eklendi ve 1.028 kez görüntülendi.

akparti651651651“Muğla hak ettiği yatırımları alacak”

Bir dizi incelemelerde bulunmak için Muğla’nın kent merkezi Menteşe İlçesi’ne gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 30 Mart tarihinde yapılacak seçimlerde, Muğla’nın hak ettiği hizmetleri Ak Parti iktidarı ile alacağını söyledi. Menteşe Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mestan Yayman’ın seçim bürosunun açılışını gerçekleştiren Bakan Zeybekçi, “Muğla’nın hak ettiği şu anda ki mevcut olduğu hal değil” dedi.

Kadir Tamer

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Menteşe Belediye Başkan Adayı Mestan Yayman’ın seçim bürosunun açılışını yapmak için Menteşe İlçesine geldi. İl genelinde incelemelerde bulunan Bakan Zeybekçi akşam saatlerinde geldiği Menteşe İlçesinde Menteşe Belediye Başkan Adayı Mestan Yayman ve partililer ile bir araya geldi. Menteşe Belediye Başkan Adayı Mestan Yayman’ın seçim bürosunun açılışını gerçekleştiren Bakan Zeybekçi, burada yaptığı konuşmasında Muğla’nın yanlış yerel yönetimler nedeni ile çağı yakalayamadığını söyledi.

30 Mart tarihinde Muğla’da Ak Parti’nin belediye başkanlığı seçimlerini kazanması ile hak ettiği hizmetlere ulaşacağını kaydeden Nihat Zeybekçi, partililere çalmadık kapı sıkmadık el bırakmayın çağrısında bulundu.

2004 yılında Denizli Belediye Başkanlığı’na aday olduğu günleri partililer ile paylaşan Bakan Zeybekçi, “Denizli’nin birikmiş problemleri vardı. Yıllarca süre gelen ihmaller vardı. Sloganımız, ‘Denizli hak ettiğini alacak’ diyorduk. Şimdi de, ‘Bundan sonra Muğla hak ettiğini alacak’ diyoruz. Çünkü Muğla’nın hak ettiği şu anda ki mevcut olduğu hal değil. Marmaris’in, Bodrum’un, Fethiye’nin hak ettiği bu değil, böyle olmamalı. Bundan çok daha güzel olmalı. Cenabı Allah buralara çok cömert davranmış. Dünyanın en güzel incilerini buralara serpiştirmiş. Bize düşen aklımızı kullanıp bunları insanımızın refahını arttırmak için kullanmak. 21. yüzyıl Türkiye’sinde insanlarımıza yakışan şehitler ortaya koymak. Onların hem refah içerirsinde hem de gelirlerini arttırarak, ticaretlerini yaparak, tarımlarını, turizmlerini yaparak mutlu müreffeh bir topluluk yaratmak. Bu kadar basit bu kadar zorlamaya gerek yok. Bu kadar basit şeyleri yıllardan bu yana yapamadık” dedi.

2004 yılında Denizli’nin Ege’nin en kötü, en geri kalmış şehri olduğunu kaydeden Zeybekçi şunları söyledi:

“Başbakanımız ‘Denizli bir dünya şehri, bütün dünyaya ticaret yapıyor ama bu şehir bu Denizlilere yakışmıyor’ demişti. Onun üzerine 2004 yılının 21 Şubat günü aday adaylığımız olmadan Sayın Başbakanımızın talimatı ile Denizli Belediye Başkan Adayı olduğumu televizyondan öğrendim. Böylece başlamış olduk. İşimizi gücümüzü bıraktık millete hizmete için çıktık gittik. Ve Denizli hak ettiğini alacak, Denizli vizyon kenti olacak, Denizli Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak dedik. Ne dediysek Allaha şükür hepsini gerçekleştirdik. Bugün dünyanın en modern şehirlerinde ne varsa Denizli’de de var.  Denizli Belediyesi’nin o yılki bütçesi 48.5 milyon iken 2014 yılı bütçesi 550 milyon lira. Hükümet Denizli’ye on verirken Muğla’ya bir mi verdi?. Muğla Belediye Başkanı Osman bey’e sorun. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına bir lira gelirken Muğla’ya da bir lira geldi. Ak Parti, Adalet ve Kalkınma partisidir. Adalet ve Kalkınma Partisi ile belediyelere adalet geldi. Belediye gelirlerine de adalet geldi. Önceden muhalefet belediyesi olduğun zaman devletten, hazineden bir kuruş para gelmezdi. Şu borcu bu borcu diyerek hepsi kesilirdi. Başbakanımızın 2002, 2003 yıllarında ilk verdiği talimat belediyenin borcu ne olursa olsun yüzde 40’tan fazla kesinti yapılmayacak oldu. Denizli Belediyesi’ne de yüzde 40 kesinti yapılarak, Muğla Belediyesi’ne de yüzde 40 kesinti yapılarak para gönderildi. Denizli nereye geldi, Muğla nerde. Denizli nereye geldi Marmaris, Bodrum Fethiye nerde. Maalesef bölünmüşlük var. Belediye Başkanı iken buraya geldim. Dedim ki belediye kanununda bir madde var. İlçenin veya ilin 5 kilometre mesafesinde bir belde belediyesi varsa onun belde belediyeliğini iptal edip merkezileşebilirsiniz dedim. Bana aman ha sakın bunu burada söylemeyin, çünkü herkesin kendine göre bir dümeni var, eğer bir şey olursa burada yer yerinden oynar dediler. Biz Ak parti olarak popülatist siyaset hiç yapmadık. Milletin menfaati neyse onun yaptık. O cesaretle Denizli’nin altını üstünü getirdik. Biz istiyoruz ki Muğla kazansın, Ege kazansın. Biz istiyoruz ki Menteşe kazansın, bu bölgeler kazansın. Muğla bütün il ve ilçeleri beraber bir çağı ıskaladı. 21. yüzyılın Türkiye’sinde 2023 hedefine doğru giden Türkiye’de şu andaki Muğla’nın gelmiş olduğu durum maalesef olmadı. Dünyanın en büyük, en önemli, en pahalı, en yüksek katma değerli turizm yapılacağı bölgelerde maalesef rant oldu, talan oldu maalesef buralarda istenilen sonuçlar alınamadı. Zaman katçımı? Geç kaldık mı? Hayır kalmadık. İnanın 5 yıl çok uzun bir zamandır. 5 yılda her şey yapılabilir. Menteşe adayımız Mestan beyi Vali Yardımcılığı döneminden tanırım. Onun verdiği söz bizim verdiğimiz sözdür. Kazanmak için çakmadık kapı, sıkmadık el bırakmayın.”

Büyükşehir yasası hakkında bilgiler veren Bakan Zeybekçi, yasanın Türkiye’nin sadece şehirler merkezinden değil 76 milyonuyla beraber kalkınsın mantığı ile oluşturulduğunu

Sözlerine ekledi.

İl sınırlarının genişleterek Büyükşehir kanununu getirdiklerini kaydeden Bakan Zeybekçi, “Şimdi Türkiye’nin yüzde 75’i Büyükşehir sınırları içerisinde yaşıyor. Biz Büyükşehir kanunu meclise getirdiğimiz zaman yer yerinden oynadı. Bu ihanet projesidir dediler, belediyecilik hizmetlerini çalıştırmazsınız dediler. Şimdi de gelmişler Muğla’da biz Büyükşehir Belediye Başkan adayıyız diye çıkıyorlar. Hani inanmıyordunuz, hani olmazdı hani yapılamazdı. Sormak lazım yapamayacağın beceremeyeceğin bir şeyi neden yapmaya kalkıyorsun” dedi.

Hedef 2023

Türkiye tam anlamı ile 2023 hedefine doğru gittiğine dikkati çeken Zeybekçi, “Türkiye bu geçtiğimiz 12 yılda çok güzel şeyler başardı. 3 bin dolarlık milli gelirden 10 bin 800 dolar milli gelir seviyesine geldik. Dünyanın altıncısı Avrupa’nın beşinci büyük ekonomi ülkesi oldu Türkiye. 35 milyar dolarlık ihracattan 152 milyar dolarlık ihracata geldi Türkiye’ye. Sıfır hizmet gelirlerinden 48 milyar dolarlık mütehaitlik gelirlerine geldi Türkiye. Türkiye’nin 2023 hedeflerinde dünyanın on büyük ekonomisi olmak, Avrupa’nın 3 büyük ülkesinden birisi olmak, 2 trilyon dolarlık milli gelir hedefi var Türkiye’nin. Oraya doğru yola çıktık. Türkiye geçen sene Mayıs ayında dünyanın en büyük havaalanı ihalesini yaptı. O havaalanları sayesinde bugün dünyanın ikinci Avrupa’nın ikinci ülkesi olacağız. Türkiye 50 yıldır kapısında borçlu olduğu İMF’ye 14 Mayıs günü bütün borçlarını ödedi ve İMF ile helalleşti. Artık büyüyen bir Türkiye var” dedi.

Bakan Zeybekçi, konuşmasının ardından Ak Parti Menteşe Belediye Başkan Adayı Mestan Yayman ve beraberindekiler ile birlikte seçim bürosunun açılışını yaptıktan sonra ilçe merkezinden ayrıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.