Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: “Mücadelemiz devam edecek” « Hamle Gazetesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: “Mücadelemiz devam edecek”

Bu haber 27 Haziran 2016 - 0:26 'de eklendi ve 854 kez görüntülendi.

BAKAN ZEYBEKCİ (5)Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bu ezanlar susmayacak. Ecdadın bize bu emanet ettiği kültür coğrafyasında akan gözyaşları dinene, akan kardeş kanı durana kadar, bizim insanımız dünyanın en müreffeh insanları haline gelene kadar mücadelemiz devam edecek. Durmak yok mücadeleye devam diyeceğiz” dedi.

Kadir Tamer/İlkay Yıldız

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Muğla İl Başkanlığı tarafından Eski Garaj alanında düzenlenen iftar programına katılarak partililerle bir araya geldi. İftar programı öncesinde Muğla Valiliğini ziyaret eden Bakan Zeybekci’yi Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Jandarma Alay Komutanı Albay Yavuz Özfidan karşıladı. Bakan Zeybekci Valilik ziyaretinin ardından Ak Parti Muğla İl Başkanlığı’na geçti.

Daha sonra eski garaj alanına gelen Bakan Zeybekci, iftar masalarını tek tek dolaşarak vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Vatandaşlar ile sohbet eden Zeybekci, iftar yemeğinin ardından bir konuşma yaptı. Konuşmasında kendisinin bir Muğlalı olduğunu, Muğla’nın bir bakanı gibi çalıştığını söyleyen Zeybekçi, Türkiye’nin son dönemli önemli gelişmelere imza atarak, büyük projeleri hayata geçirip büyümeye devam ettiğini ifade etti. 2001 ve 2002’de ülkenin birilerine peşkeş çekildiğini kaydeden Zeybekçi, “Eskiden ülkenin Başbakanı, Başbakan Yardımcıları, Ekonomi Bakanları İMF’nin başındaki müdüre, dünya bankasının başındakilere saygıları arz eden mektuplar yazardı. Biz şunu asla aklımızdan çıkarmayacağız. Bugün dünya çok önemli zaman dilimlerinden geçiyor” dedi.

Avrupa’nın ve dünyanın bir değişim içinde olduğunu kaydeden Zeybekci, “Bırakalım dünyayı Avrupa’yı, Ortadoğu, Kafkaslar, Kuzey Karadeniz, Balkanlar, Afrika bugün her birinin haritası yeniden çiziliyor. Dünyadaki mazlumların ve masumların kanları üzerine vahşi bir kapitalizmle haritalar yeniden çiziliyor. Bu dünyanın enerji ve hammadde kaynakları ekonomik menfaatleri paylaşılıyor” diye konuştu.

Avrupa’nın ekonomik menfaat, hammadde, enerji veya kendi menfaatlerini paylaşmak söz konusu olduğunda hukuk ve demokrasi dinlemediğini kaydeden Zeybekci, şunları söyledi:

“Ne insan hakları, ne çevre, ne başka bir duyarlılık. Bunlar hepsini bir kenara atarlar. Akan kan hele hele ki bir Müslüman kanıysa hele hele ki Müslüman, Müslümanı öldürüyorsa bunlar dönüp sağ gözleriyle bile şöyle yandan bile bakmazlar. Bu kadar net söylüyorum. Tüm bunları bilerek bütün bunların bilincinde şu 10-15 yıldan beri Türkiye olarak inanılmaz bir kalkınma hamlesi içindeyiz. Allah aşkına nereden nereye geldik. Geçen sene seçimlerde Muğla’nın sokaklarında bas bas bağırmıyorlar mıydı? 7 Haziran’dan önce 7 Hazirandan sonra, 1 Kasım’dan önce Muğla’da her yerde bağırmıyorlar mıydı? Bunlar gidici diye. 1 Kasım’da ağızlarının payını aldılar, cevaplarını aldılar gene durmadılar. 1 Kasım’dan sonra şu 6 aylık bir süreçte bile, şu ay kriz çıkıyor, şu ay işte dolar 5 lira olacak, şu ay faizler yine yüzde 20-30 olacak. Çünkü istedikleri o.”

2002 yılında ödenen vergilerin yüzde 87’sinin faize gittiğini hatırlatan Zeybekci,  şimdi ise ödenen vergilerin yüzde 10’unun dahi faize gitmediğini kaydetti.

Yaşanan kavgaların, karın ağrıların esas sebebinin bu olduğunu vurgulayan Zeybekci, “Dertleri güçleri bu. Onun için karınları ağrıyor, onun için sancıları tutuyor, onun için diyorlar dolar 5 lira olacak. Faizler bilmem ne olacak, ne oldu. En son 2016’nın ilk çeyreğinde Türkiye dünyada en hızlı büyüyen ilk 5 ülkeden biri oldu. Allah’ın izni ile öyle de devam edecek. Avrupa Birliği yerle bir olurken, 2009dan bu güne kadar Türkiye 6.5 milyon evladını yeni iş sahibi yaparken, Avrupa Birliği’nde toplam çalışan sayısı 8 milyon aşağı gitti” dedi.

Amaçlarının dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri haline gelmek olduğunu anlatan Bakan Zeybekci, şunları ifade etti:

“Biz Avrupa Birliği’ne tam üye olmanın hastası değiliz. Biz, Gazi Mustafa Kemal’inde gösterdiği, AK Parti’nin de hedefi olan dünyanın o müreffeh ülkelerinin de ötesine geçen, Avrupa Birliği’nin ekonomik, özgürlük, insan hakları, çevre aklınıza gelebilen bütün standartlarda Avrupa Birliği’nin ötesine geçen hedefe doğru bizim yolumuz odur. Tam üye olsak ta ben o standarta geldikten sonra tam üye olsam ne yazar olmasan ne yazar, bize muafiyet sağlasan ne olur sağlamasan ne olur. Gün gelecek bunların hepsi otomatik olarak olacak. Hedefimiz asla değişmedi asla da değişmeyecek.”

Şimdiki hedeflerinin de ilk günkü aşkla yeniden büyüme seferberliği başlatarak ülkeyi en iyi noktaya taşımak olduğunu vurgulayan Zeybekci, “Bu ezanlar susmayacak. Ecdadın bize bu emanet ettiği kültür coğrafyasında akan göz yaşları dinene, akan kardeş kanı durana kadar, bizim insanımız dünyanın en müreffeh insanları haline gelene kadar mücadelemiz devam edecek. Durmak yok mücadeleye devam diyeceğiz. 2017 yılında inşallah yeniden koşmak zamanı durmak yok yola devam zamanıdır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.