Eko turizmde ispanya ile eşleştik

Bu haber 03 Mayıs 2014 - 10:25 'de eklendi ve 642 kez görüntülendi.

ekoturizm65165165165Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Teknik Destek Projesi (VABpro) kapsamında yürütülmekte olan AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Konferansı Ankara’da gerçekleşti. Görüşmeler neticesinde Muğla, eko turizmde İspanya’nın Castilla La Mancha bölgesi ile eşleşti.

Haber Merkezi

Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Teknik Destek Projesi (VABpro) kapsamında yürütülmekte olan AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Konferansı Ankara’da gerçekleşti. Konferansta, VABpro kapsamındaki 20 pilot il temsilcisi, Avrupa Birliği’nde yer alan 18 ülkeden toplam 34 şehir, bölge ve eyalet temsilcileri bir araya geldi.

Konferansa, Muğla’yı temsilen İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Uzmanı Ahmet Esen ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Şehir Plancısı Gökçen Kasapoğlu katıldı.

Şehir Eşleştirme programı içerik ve metodolojisi tanıtımının ardından başlayan Twinning Cafe görüşmeleri 2 gün boyunca devam etti. Twinning Cafe’de bir araya gelen AB ve Türkiye il, bölge ve eyalet temsilcileri toplamda 120 görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler sonucunda VABpro kapsamındaki 20 pilot ile AB il, bölge ve eyalet temsilcileri ile eşleşti. Daha sonra niyet mektupları imzalandı. Twinning Cafe’de gerçekleşen görüşmelere ek olarak, katılımcılar, açılan fuar alanında da il ve kurumlarını tanıtma fırsatı buldu.

Muğla, konferanslarda belirlenen Eko Turizm, Çevre ve Vatandaş Katılımı tema öncelikleri çerçevesinde İspanya, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan, Letonya ülkelerinden gelen temsilcilerle 6 görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler neticesinde Muğla, İspanya’nın Castilla La Mancha bölgesi ile eşleşti. Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinden oluşan bir heyet Haziran ayında bu bölgeye ilk ziyaretini gerçekleştirilecek. Ziyaret karşılıklı sosyo-ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi yönünde yapılacak çalışmaların yürütülmesiyle devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.