Ekmek israfının önlenmesi semineri

Bu haber 14 Temmuz 2013 - 18:40 'de eklendi ve 708 kez görüntülendi.

ekmekisrafinionleme13213546451312Muğla Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Merkezi, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde, ekmek üreticileri ve unlu mamul imalatçılarına, ekmek üretimindeki gelişmeler ve ekmek israfı ile ilgili eğitim semineri düzenlendi.
Haber Merkezi
Muğla Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Merkezi, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde, ekmek üreticileri ve unlu mamul imalatçılarına, ekmek üretimindeki gelişmeler ve ekmek israfı ile ilgili eğitim semineri düzenlendi. Muğla Belediyesi koordinatörlüğünde, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitim seminerine Muğla’da hizmet veren fırıncılar ve unlu mamul imalatçıları katıldı.
Muğla Belediyesi Zabıta Müdürü Şevket Gülen, Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Besim Doğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç Dr. Mehmet Emin Duru, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Yrd. Doç,Dr. Nurdan Saraç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Sultanoğlu, katılımcılara, ekmek üretimindeki gelişmeler, ekmek israfının önlenmesi, özellikle yaz aylarında üretimdeki hijyen konularında eğitim verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.