Eğitimin ruhuna Fatiha

Bu haber 25 Eylül 2014 - 10:03 'de eklendi ve 645 kez görüntülendi.

eğitim 1 (1)

Eğitimin ruhuna Fatiha

Muğla’nın Menteşe İlçesinde, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi öğretmenler, iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim Sen üyeleri Sınırsızlık Meydanı’na çıkarken, Türk Eğitim Sen üyeleri Kurşunlu Camii’ne yürüyerek eğitim sisteminin ruhuna Fatiha okudular.

Haber Merkezi

Muğla’nın Menteşe İlçesinde, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi öğretmenler, iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim Sen üyeleri Sınırsızlık Meydanı’na çıkarken, Türk Eğitim Sen üyeleri Kurşunlu Camii’ne yürüyerek eğitim sisteminin ruhuna Fatiha okudular.

Eylem için ilk olarak Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, Sınırsızlık Meydanında toplandı. Şube Başkanı Bilgi Taşkıran grup adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün AKP hükümetinin eğitime, eğitim ve bilim emekçilerine yönelik saldırılarına dur demek için; öğretmene rotasyon, siyasi kadrolaşma, eğitimdeki muhafazakârlaştırma, güvencesiz ve angarya çalışma, özel okullara kaynak aktarma gibi uygulamalar karşısında demokratik, laik, bilimsel ve kamusal eğitim taleplerimizi dile getirmek için buradayız. Siyasi iktidar ve MEB şunu çok iyi bilmelidir ki, biz eğitim üzerinden oynanmak istenen oyunun ve boynumuza geçirilmek istenen zincirin farkındayız. Ve ne kendimizin ne de çocuklarımızın, siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerine kurban edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidarın eğitimi ve toplumu kendi çıkarları doğrultusunda tek tipleştirme yönündeki gerici uygulamalarına bütün gücümüzle karşı duracağız.”

Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenler ise üzerinde ‘Eğitim’ yazılı siyah tabutla Kurşunlu Camii’ne kadar yürüdü. Burada grup adına açıklama yapan Şube Başkanı Mürsel Özata ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dönemdeki uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Milli eğitimdeki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı bir gün yaşadıklarını dile getiren Özata sözlerini şöyle sürdürdü.”

“Milli Eğitim köküne kibrit suyu dökülüyor. Bugün tüm Türkiye genelinde sendikacılığın evrensel asgari standartlarını karakterinde taşıyan bütün sendikaların da desteğiyle iş bırakıyoruz. Okullarımızda bugün ziller çalmıyor, eğitim çalışanları işbaşı yapmıyor. Bugün yandaş yönetici atamalarına hayır demek için, sendikamızın nöbet ücretleri ile ilgili 6 saat ek ders talebinin yerine getirilmesi için, eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları için, ilk defa alamadığımız enflasyon farkı için, üniversite çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları için, 4/C’lilerin kadroya alınması için, taşeronlaşmaya karşı durmak için, akademik zam sözünün yerine getirilmesi için, özel okulları teşvik edip, imkânsızlıklarla cebelleşen devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapıldığı için, öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının kaybettiği itibarları için, daha demokratik üniversite için iş bırakıyoruz. Yapılan haksız uygulamalarla milli eğitim sistemi katledilmiştir.”

Eğitimcilerin dünkü iş bıraka eylemleri olaysız sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.